Opolskie

1 2  »

Ścibórz niem. Stübendorf

 

Ścibórz (niem. Stübendorf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Paczków.

Jezioro Głębinowskie, Zbiornik Nysa- Elektrownia...

 

Jezioro Nyskie (Jezioro Głębinowskie, Zbiornik Nysa) – zaporowy zbiornik retencyjny na Nysie Kłodzkiej zbudowany w 1971r. Jezioro jest położone w bezpośrednim sąsiedztwie miasta powiatowego Nysa. Zapora tworząca jezioro jest betonowo-ziemna, o długości 2 km i wysokości do 20 m. Powierzchnia jeziora to 2077 hektarów, pojemność całkowita zbiornika to 123,44 miliona metrów³, w tym stała rezerwa powodziowa w sezonie letnim wynosi 51,7 miliona metrów³.

Jezioro Otmuchowskie

 

Jezioro Otmuchowskie – zbiornik zaporowy (tama ziemna), retencyjny wybudowany w latach 1928-33 (nosił wówczas nazwę Staubecken Ottmachau) na rzece Nysa Kłodzka, tuż powyżej miasta Otmuchów. Przy maksymalnym piętrzeniu (18,6 m) zbiornik ma powierzchnię 20,6km² i pojemność 130,45hm³. Zbiornik zamyka zlewnię Nysy Kłodzkiej o powierzchni 2352 km².

Paczków, Patschkau, Potschke

 

Paczków niem. Patschkau, dial. Potschke – miasto w woj. opolskim, w powiecie nyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Paczków.

Otmuchów

 

Otmuchów Odmuchów, Odmachów, niem. Ottmachau – miasto w woj. opolskim, w powiecie nyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Otmuchów.

Fabryka biopaliw w Goświnowicach

 

Jest to jeden z pierwszych projektów zwiększających udział energii ze źródeł odnawialnych w sektorze transportu.


Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej Mikolin

 

Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Mikolinie – pomnik w miejscowości Mikolin, poświęcony pamięci żołnierzy Pierwszego Ukraińskiego Frontu Armii Czerwonej, poległych w dniach 23–30 stycznia 1945 roku, podczas forsowania Odry na odcinku od Lipek do Żelaznej pod Opolem.

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Obórkach

 

Kościół pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Obórkach – polskokatolicki kościół parafialny. Należy do dekanatu dolnośląskiego diecezji wrocławskiej Kościoła Polskokatolickiego w RP.

Drwniany Kosciółłek Opolski

 

Kościół Wniebowstąpienia NMP Kościerzyce

 

Gotycki kościół pw. Wniebowstąpienia NMP, pierwotnie św. Jerzego, wzmiankowany w 1302r., obecny z XIV lub XV w. Przekształcony w wieku XVI. Przy wejściu drewniana chrzcielnica z XIII w. Wieża wieloboczna, w górnej części o konstrukcji szkieletowej. Na wieży drewniany zegar słoneczny.

1 2  »