Nepomuceny w Czechach

Nepomuceny Czeskie

 

W  Litomyślu znajduje sie kilka Nepomucenów Najbardziej reprezentacyjny   to   figura  boczna kolumny Maryjnej znajdującej sie  na   rynku Litomyla.  Jan w  towarzystwie y Św. Maryi Panny i Św. Wacława. Całość została wykonana w latach 1713 - 1716 przez rzeźbiarza Antonína Appellera.  Nepomuk z krucyfiksem  trzymanym w ramionach.  W lewej dłoni, podtrzymującej dół krucyfiksu, złocony liść palmy męczeństwa. Na głowie biret.

Nepomuceny Czeskie II

 

Žamberku  okres: Ústí nad Orlicí, kraj: Pardubickým spotkać można  kilka  Janów  Nepomucenów. Pierwszy znajduje się wśród figur z obstawy   barokowej Maryjnej kolumny morowej.

Nepomuceny w Czechach III

 

Święty Jan Nepomucen jest patronem dobrej spowiedzi, spowiedników i penitentów. Jest także patronem chroniącym przed powodziami i wzburzonymi wodami, a także patronem mostów, przepraw, życia rodzinnego. Według tradycji ludowej jest świętym, który chroni również pola i zasiewy zarówno przed powodzią, jak i suszą. Z tego powodu figury św. Jana Nepomucena spotyka się nie tylko przy mostach i rzekach, ale i w okolicy skrzyżowań dróg, a także na placach publicznych i przy kościołach.

Nepomuki Kutna Hora

 

Kutná Hora  tuż przy murze okalającym kaplice czaszek i cmentarz, przy bocznym wyjściu stoi potężna  kolumna, na której szczycie znajduje się kamienna figura św. Jana Nepomucena.

 

Jan Nepomucen Praga Most Karola

 

Figura na Moście Karola w Pradze z 1683 roku. Związana jest ona z historią barona Gotfryda Mateusza Wunschwitza, który miał być stracony z powodu zabicia pawia w paryskim parku w Luwrze, lecz na skutek modłów do Jana z Nepomuka został uwolniony.

Nepomuceny Broumov

 

Na dziedzińcu klasztoru benedyktynów Broumovie barokowy kamienny Jan Nepomucen. Jan z stroju zakonnym z pelerynką na ramionach, lewa dłoń podniesiona do góry z małym krucyfiksem. W prawej opuszczonej dłoni palma. Z biretem na głowie i aureolą z 5 gwiazdami. Na terenie opactwa istniało liceum założone w 1711 roku - spadkobierca szkoły, w której studiował Jan N.

Nepomucen Kuks

 

Kuks – to wieś w powiecie Trutnov w kraju kralovohradeckim w Republice Czeskiej. W kurorcie hrabiego F. A. Šporka w klasztorze Bonifratrów a w nim znajdującym się kościołem pw. Najświętszej Trójcy. W bocznym ołtarzu z lewej nawie znajduje się ołtarz Nepomucena. Jan w złocistej barokowej ramie w asyście aniołków, z krucyfiksem w dłoniach i aureolą z gwiazdami.

Nepomuceny Nachod

 

Za Nachodzkim zamkiem przy lipowej alei w kierunku wybiegu dla rogacizny z lewej strony pośród drzew znajduje się kamienny Jan z krucyfiksem w dłoniach a biretem na głowie i aureolą z 5 gwiazdami. Postument z zdobieniami i kolorowymi wykwitami barwy czerwono zielonkawej.