Atlas roślin - różne

1 2 3 4 5 6  »

Turzyca sztywna Carex elata

 

Turzyca sztywna, t. Hudsona (Carex elata All.) - gatunek byliny z rodziny ciborowatych (turzycowatych), występujący w Azji i Europie. W Polsce pospolity gatunek rodzimy.

Podbiał pospolity Tussilago farfara

 

gatunek rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae Dum.). Rodzime obszary jego występowania obejmują Europę, dużą część Azji oraz Algierię i Maroko Rozprzestrzenił się również poza tymi obszarami jako gatunek zawleczony (m.in. w Ameryce Północnej). W Polsce jest pospolity

 

Sasanka alpejska, Anemone alpina

 

Sasanka alpejska, s. biała (Anemone alpina – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych. Typowy gatunek górski. Rośnie w górach Południowej i Środkowej Europy oraz na Kaukazie. W Polsce występuje w Sudetach (Góry Izerskie i Karkonosze), na Babiej Górze i w Tatrach

Szparag lekarski Asparagus officinalis

 

Szparag lekarski Asparagus officinalis – gatunek byliny z rodziny szparagowatych. Występuje naturalnie w obszarze śródziemnomorskim i na terenach przyległych. Jest jedynym jadalnym przedstawicielem rodzaju szparag (Asparagus) i jako roślina uprawna rozpowszechniony został na całym świecie, z największym obecnie ośrodkiem produkcji w Chinach.

Kukułka szerokolistna Dactylorhiza majalis

 

Kukułka szerokolistna Dactylorhiza majalis – gatunek byliny należący do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Inne nazwy zwyczajowe: stoplamek szerokolistny, storczyk szerokolistny. Występuje w Europie i Azji na obszarach o klimacie suboceanicznym, od niżu po położenia górskie. W Polsce roślina pospolita

Dziewięćsił bezłodygowy Carlina acaulis

 

Dziewięćsił bezłodygowy Carlina acaulis – gatunek rośliny należącej do rodziny astrowatych. Występuje w rejonach alpejskich południowej i centralnej Europy, dosyć często na terenie Polski.

Kukurydza zwyczajna Zea mays

 

Kukurydza zwyczajna Zea mays – gatunek rośliny jednorocznej z rodziny wiechlinowatych. Należy do zbóż. Pochodzi z Meksyku. Nie występuje w formie dzikiej. Największymi producentami są Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylia.

Bielistka siwa Leucobryum glaucum

 

Bielistka siwa Leucobryum glaucum – gatunek mchu z rodziny widłozębowatych. Gatunek rozpowszechniony w Polsce.

Kokoryczka wonna Polygonatum odoratum

 

Gatunek byliny należący do rodziny szparagowatych (wg systemu APG III z 2009). Występuje na terenie prawie całej Europy, a także w Azji i Ameryce Północnej. W Polsce roślina dość rozpowszechniona, spotykana na całym niżu i w niższych położeniach górskich.

Rącznik pospolity Ricinus communis

 

Gatunek rośliny należący do rodziny wilczomleczowatych Euphorbiaceae Juss.Pochodzi z Afryki.

1 2 3 4 5 6  »