Atlas roślin - różne

Turzyca sztywna Carex elata

 

Turzyca sztywna, t. Hudsona (Carex elata All.) - gatunek byliny z rodziny ciborowatych (turzycowatych), występujący w Azji i Europie. W Polsce pospolity gatunek rodzimy.

Podbiał pospolity Tussilago farfara

 

gatunek rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae Dum.). Rodzime obszary jego występowania obejmują Europę, dużą część Azji oraz Algierię i Maroko Rozprzestrzenił się również poza tymi obszarami jako gatunek zawleczony (m.in. w Ameryce Północnej). W Polsce jest pospolity

 

Sasanka alpejska, Anemone alpina

 

Sasanka alpejska, s. biała (Anemone alpina – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych. Typowy gatunek górski. Rośnie w górach Południowej i Środkowej Europy oraz na Kaukazie. W Polsce występuje w Sudetach (Góry Izerskie i Karkonosze), na Babiej Górze i w Tatrach

Kokoryczka wonna Polygonatum odoratum

 

Gatunek byliny należący do rodziny szparagowatych (wg systemu APG III z 2009). Występuje na terenie prawie całej Europy, a także w Azji i Ameryce Północnej. W Polsce roślina dość rozpowszechniona, spotykana na całym niżu i w niższych położeniach górskich.

Rącznik pospolity Ricinus communis

 

Gatunek rośliny należący do rodziny wilczomleczowatych Euphorbiaceae Juss.Pochodzi z Afryki.

Urdzik karpacki Soldanella carpatica

 

Urdzik karpacki (Soldanella carpatica), zwyczajowo nazywany jaślinkiem – gatunek rośliny należący do rodziny pierwiosnkowatych. Jest endemitem zachodniokarpackim. Występuje głównie w Tatrach i na Babiej Górze, za to jest tam bardzo pospolity. Nieliczne stanowiska znajdują sie także na Pilsku, Policy, w Gorcach i w Pieninach.

Storczyk - Orchis

 

Storczyki należą niewątpliwie do najpiękniejszych kwiatów świata. Obok rodziny złożonych (Compositae), storczykowate (Orchidaceae) są najliczniejszą rodziną wśród roślin nasiennych. Opisano około 30 tys. gatunków, nie licząc mieszańców i odmian stworzonych przez człowieka.

 

Widłak goździsty, babimór – Lycopodium...

 

Widłak Lycopodium – rodzaj roślin zaliczanych do rodziny widłakowatych. Liczy około 200 gatunków, z których w Polsce występują dwa.