Owady

1 2  »

Szypszyniec różany Rhodites rosarum

 

Niewielki, 3-4 mm długości, czarno ubarwiony owad z czerwonymi odnóżami. U samic w tym samym kolorze są ponadto nasada odwłoka oraz dolna część tułowia. Rozpiętość skrzydeł ok. 8 mm. Tułów z boków spłaszczony, odwłok gruszkowaty i ostro zakończony.

Domek dla owadów

 

Na początku maja skonstruowałem i powiesiłem taki oto domek dla owadów i na dzień dziwniejszy jest zabetonowanych około 130 otworów, a zapchanych rurek przybywa, co prawda cegłówka nie na wzięcia i zostanie zmodernizowana w najbliższym czasie.

Pajaki (Araneae)

 

Osa

 

Bliżej nie  określony  gatunek osy  do   rozpoznania :) 

Mucha domowa Musca domestica

 

Pospolita mucha domowa jest owadem występującym na całym świecie. Jest niewielka (samica jest większa od samca – osiąga do 7,5 mm długości), na ciemnoszarym tułowiu widoczne są podłużne paski. Odwłok barwy szarożółtej jest jaśniejszy na spodniej części. 

Świetlik świętojański Lampyris noctiluca

 

Świetlik świętojański Lampyris noctiluca - Osobniki obu płci bardzo różnią się wyglądem. Samiec ma ok. 1 cm długości i jest uskrzydlony, podczas gdy przypominająca larwę samica osiąga długość 1,5-2 cm i nie jest uskrzydlona. Obie płcie mają na spodzie odwłoka narządy świetlne.

Miesierka - Megachile

 

Miesierka (Megachile) rodzaj owadów z rodziny pszczołowatych albo z rodziny miesierkowatych  z rzędu błonkoskrzydłych. W Polsce reprezentowany przez ok. 20 gatunków. Największe osiągają prawie 2 cm ale większość ma około 1 cm. Samice zbierają pyłek kwiatowy na szczoteczkę brzuszną na spodzie odwłoka przy okazji zapylając wiele roślin w tym wiele motylkowych, zwłaszcza komonicę.

Pszczoła miodna Apis mellifera

 

Pszczoły miodne zbierają nektar i pyłek kwiatów, który jest ich pożywieniem i w ten sposób zapylają rośliny owadopylne. Rośliny, które dostarczają pszczołom surowca do produkcji miodu, są nazywane miododajnymi. Do produktów pszczół miodnych należą m.in.: miód i wosk.

Osa Vespula

 

Owad charakteryzujący się kontrastowym ubarwieniem, zazwyczaj żółto-czarnym. Osy osiągają do 25 mm długości ciała. Żyją w gromadach, zakładając gniazda przeważnie kulistego kształtu, z szarej masy przypominającej papier, uzyskiwanej w wyniku przeżuwania drewna, mieszanego następnie ze śliną.

Stonka ziemniaczana Leptinotarsa decemlineata

 

Chrząszcz z rodziny stonkowatych. Pospolity szkodnik upraw ziemniaków.

1 2  »