Ptaki

Myszołów zwyczajny, myszołów Buteo buteo

 

Myszołów zwyczajny, myszołów (Buteo buteo) – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae). Zamieszkuje Eurazję, swoje zimowiska ma w centralnej i południowo-wschodniej Afryce.

Dudek, dudek zwyczajny Upupa epops

 

Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego, samica jest jedynie nieco mniejsza od samca i ma bardziej stonowane barwy. Rozpoznanie płci możliwe jest jednak tylko z bliska. Na głowie charakterystyczny, rozkładany wachlarzowato w okresie godowym, w sytuacjach zagrożenia i przy odlocie lub lądowaniu, rdzawy, ruchomy dwurzędowy czub (złożony do tyłu wygląda jak młotek).

Zimorodek zwyczajny, zimorodek Alcedo atthis

 

Zimorodek zwyczajny, zimorodek (Alcedo atthis) – gatunek niewielkiego ptaka rybożernego z rodziny zimorodkowatych (Alcedinidae).

Puszczyk Strix aluco

 

Puszczyk Strix alucogatunek ptaka z rodziny puszczykowatych (Strigidae). Najliczniejsza i najczęściej spotykana sowa Europy.

Puchacz Bubo bubo

 

Nasza największa sowa. Sylwetka siedzącego ptaka masywna z dużą głową, długimi „uszami” z piór i krótkim ogonem. W locie skrzydła szerokie i zaokraglone. Ubarwienie płowobrązowe, brunatno plamkowane z wierzchu i grubo kreskowane od spodu. Duże pomarańczowe oczy. Nogi mocne, opierzone z potężnymi pazurami.

 

Uszatka zwyczajna, sowa uszata, uszatka Asio otus

 

Uszatka zwyczajna, sowa uszata, uszatka Asio otus – gatunek ptaka drapieżnego z rodziny puszczykowatych.

Płomykówka Tyto alba

 

Płomykówka zwyczajna, płomykówka Tyto alba – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny płomykówkowatych (Tytonidae). Spośród wszystkich sów najbardziej rozpowszechniony na świecie gatunek. Zamieszkuje wszystkie kontynenty oprócz Antarktyki. W Polsce nieliczny ptak lęgowy (tylko podgatunek T. alba guttata), osiadły.

Myszołowiec - Jastrząb Harrisa Parabuteo unicintus

 

Myszołowiec Parabuteo unicintus - potoczna nazwa: Jastrząb Harrisa. Ptak drapieżny wielości naszego rodzimego jastrzębia. Występuje w pustynnym klimacie na południu Ameryki Północnej w Ameryce Łacińskiej oraz Południowej.

Raróg Falco cherrug

 

Duży sokół o rozmiarach nieco większych niż sokół wędrowny. Umaszczenie rarogów jest bardzo zróżnicowane w zależności od podgatunku i obszaru występowania. Najjaśniejsze ptaki przypominają nieco jasne formy białozora, a w rejonie Gór Ałtaju można spotkać bardzo ciemne, niemal czarne osobniki.

Białozór, sokół norweski Falco rusticolus

 

Białozór, sokół norweski Falco rusticolus – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych Falconidae, największy przedstawiciel rodzaju Falco.