Ciekawostki

Wschód słonca na Szczelińcu

 

Wschód słonca na Szczelińcu

Zaćmienie Słońca z 20 marca 2015

 

Całkowite zaćmienie Słońca z 20 marca 2015 będzie widoczne nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego, na Morzu Norweskim i Morzu Arktycznym. Pas całkowitego zaćmienia przejdzie niemal wyłącznie przez obszary morskie - jedynymi obszarami lądowymi, na jakie natrafi, są Wyspy Owcze i Svalbard. Swoje maksimum zaćmienie osiągnie na wschód od Islandii, gdzie faza centralna potrwa 2 minuty 47 sekund.

 

Kilka fotek tej ładnej zimy

 

Kilka fotek tej ładnej zimy, a nie tej dokuczliwej dla pieszych i kierowców.

Jesień idzie

 

Kilka jesiennych fotek wykonanych w okolicach Dusznik o poranku jak to mgły się snują, kończy się ta nasza Złota Polska Jesień

Zima w maju

 

Nagle  załamanie pogody i ochłodzenie doprowadziło do intensywnych opadów śniegu  co  w maju w takich ilościach rzadko się zdarza.  Braki w dostawie energii elektrycznej i utrudnienia na drogach połamane  drzewa to   normalka przy takich  opadach jedynie  koty  nie robiły  nic sobie z zimowej  aury.   

Fotki z dzisiejszego spacerku

 

Dzisiejsza wiosenna wręcz pogoda pozwoliła na sesje fotograficzną  w terenie. Fotki zostały zrobione w okolicach Karłowa

Amonity, amonitowate Ammonoidea

 

Amonity podgromada wymarłych głowonogów (Cephalopoda), przeważnie o symetrycznej, płaskospiralnej skorupie. Nieliczne rodzaje miały nietypowe kształty, np. prostej muszli, spirali zwiniętej w pionie, spirali o niestykających się skrętach. 

Dziwne samochody i nie tylko

 

Dziwne pojazdy   spotkane  gdzieś na   drodze

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

 

Działająca od 1895 w Jaworzynie Śląskiej parowozownia została w 1991 zamknięta i przekształcona w Skansen Lokomotyw Parowych – filię Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Od 2004 funkcjonuje jako Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.