Zaskroniec zwyczajny Natrix natrix

Zaskroniec zwyczajny Natrix natrix– gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych (Colubridae). Zaskrońce występują niemal w całej Europie. Samica jest większa od samca i osiąga średnio długość od 85 do 120 cm (wyjątkowo 2 m, a samiec od 70 do 100 cm. Żywią się żabami, traszkami, rybami lub drobnymi gryzoniami, które połykają bez uprzedniego uśmiercania. Atakują jedynie poruszające się zwierzęta.

Zaatakowany zaskroniec broni się, często udając martwego, wypuszcza przy tym nieprzyjemnie pachnącą ciecz, która dodatkowo ma zniechęcić potencjalnego drapieżnika. Może także wydawać dość głośny syk w celu odstraszenia napastnika.

Często jest mylony z żmiją zygzakowatą i bezmyślnie zabijany. Oto niektóre cechy odróżniające go do jadowitej ale będącą pod ochrona gatunkową żmiją zygzakowatą.

Zaskroniec ma mniej oddzieloną głowę od ciała niż żmija - to ze względów braku gruczołów jadowych, które znajdują sie tuż za oczami u Żmii.

Zaskroniec posiada na głowie dwie charakterystyczne plamki koloru żółtego lub białego, natomiast żmija ma kolor jednolity, bez plamek na głowie.

Żmija posiada bardzo charakterystyczny zygzak, który ciągnie się przez całe ciało żmii natomiast zaskroniec ma kolor jednolity z drobnymi nieregularnymi plamkami.  

Dlatego szanujmy te  budzące strach i obrzydzenie  gady. A  i są  bardzo  fotogeniczne co widać na fotkach 

Gady

Zobacz podobne:
» Park Dinozaurów Zaurolandia. Dinozaury Park Jurajski Biskupin

26.05.2010