Nepomuceny z Ząbkowic Śląskich

Jan Nepomucen na środku mostu w Ząbkowicach Śląskich na jednej z balustrad datowany na 1760r, na cokole płaskorzeźby ze scenami z życia świętego. Most z 1544r nad BudzówkąNepomucen z Ząbkowic II 

Kamienny Jan Nepomucen  przy kościele p.w. św. Anny, klęczący na jednym kolanie. Jan z cokołami i balustradą. Postać Jana klęczy na obłokach, spomiędzy których wychylają się główki aniołów. Figura powstała jeszcze przed beatyfikacją z fundacji Jadwigi von Giller, żony Franza Leopolda, sekretarza księstwa ziębickiego. Figura niedawno poddana renowacji.

Nepomucen z Ząbkowic III

Najbardziej zniszczony   Nepomuk jakiego do tej pory spotkałem  przy murze po prawej stronie bramki prowadzącej do Izby Pamiątek Regionalnych im. Józefa Glabiszewskiego stoi kamienny  Jan  bez głowy i rąk.

Nepomucen z Ząbkowic IV

Drewniana barokowa figura z XVIIi w. Widoczne resztki polichromii i aureola z dwoma zachowanymi gwiazdami, znajduje się z dawnej kaplicy. Jest to jedna z trzech figur Janów znajdujących się na terenie izby pamięci.

Nepomucen z Ząbkowic V

Kamienna figura Jana Nepomucena znajdująca się w dawnej kaplicy obecnej izby pamięci. Figura Jana N. niewiadomego pochodzenia, z krzyżykiem maltańskim na szyi.


Nepomucen z Ząbkowic VI

We wnęce w szczycie domu przy ulicy Kamienieckiej 3  znajduje się drewniana polichromowana figura Jan N. Czerwona peleryna, aureola, krzyż w rękach.


Nepomucen z Ząbkowic VII

W  pobliżu  kościoła   św. Jadwigi znajdowała się pierwotnie  cała grupa barokowych kamiennych rzeźb otaczających kamienną kolumnę, z  Janem Nepomucenem.  Otaczające figury  sukcesywnie niszczono, gdzie obecnie nie pozostały nawet  cokoły. Odrestaurowane  figury znajdują się w  Izbie  regionalnej.  

Sama   kolumna z Janem  znajduje sie w  tragicznym stanie   bez głowy  i  mniejszymi ubytkami. Kolumna  na    prostopadłościennym cokole z napisami i datowaniem  1714

Nepomucen z Ząbkowic VII

W kościele pw. św. Jadwigi po prawej  stronie w ołtarzu bocznym św. Wita w znajduje się polichromowana, drewniana figura św. Jana Nepomucena. Jan  trzyma przed sobą krucyfiks.


Nepomucen z Ząbkowic VIIII

Kolejny   Ząbkowicki Nepomucen  w nietypowym miejscu jakim jest   pole kukurydzy. Jan w typowym stroju  kanonika  z  krucyfiksem  w dłoniach, bireten na głowie, aureola  bez gwiazd. na ozdobnym cokole.
Nepomuceny , Ząbkowice Śląskie

Zobacz podobne:
» Jan Nepomucen Nowa Ruda
» Jan Nepomucen Trzebieszowice III
» Jan Nepomucen Trzebieszowice II
» Nepomucen w Muzeum Ziemi Kłodzkiej
» Nepomucen w Czechach

28.05.2011