Schronisko PTTK „Orlica”

Schronisko usytuowane jest na wysokości ok. 850 m n.p.m. na wschodnim zboczu Gór Orlickich, w centrum najwyżej położonej wsi w Sudetach. Zieleniec to typowa niegdyś wieś pasterska o rozproszonej zabudowie dzisiaj ważny ośrodek turystyczny i narciarski. Dzięki korzystnym warunkom atmosferycznym stosunkowo długo utrzymuje się pokrywa śnieżna, co stwarza doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego.

 Schronisko to należy do najstarszych i najciekawszych budynków w Zieleńcu. Posiada charakterystyczną bryłę z wyżką, nakrytą mansardowym dachem z naczółkami. Budynek był remontowany ok. 1980 r. Przy schronisku stoi kamienna figura Św. Jana Nepomucena z 1862 r

Oddział PTTK przy Instytucie PAN we Wrocławiu uruchomił w dawnej gospodzie stację turystyczną z 50 miejscami noclegowymi. W roku 1960 zamieniono ja na schronisko PTTK “Orlica” z 32 miejscami noclegowymi. W latach 60-tych liczba miejsc “Orlicy” wzrosła do 90 w trzech budynkach. Wkrótce jeden z budynków “Orlicy” rozebrano. Do dziś istnieją dwa budynki “Orlica” i “Orlica 2” (która po wyremontowaniu w 2005 r. zmieniła nazwę na “Pod Orlicą”).

Heinrich Rübartsch (1852 – 1930 r.)

Oberżysta, właściciel powszechnie znanej gospody w Zieleńcu. Był prekursorem turystyki w rejonie Orlicy. W 1881 r. wzniósł na niej wieżyczkę widokową, koło której w 1882 r. uruchomił małą gospodę, którą rozbudował 2 lata później. Od tego czasu przeniósł się na Orlicę, a gospodę w Zieleńcu pozostawił swojej rodzinie. Na początku XX w. wybudował na Orlicy nowe, duże schronisko Hindenburgbaude, które prowadził aż do śmierci. Był prekursorem narciarstwa w rejonie Zieleńca. Już pod koniec XIX w. jeżdził na nartach, które otrzymał od księdza Coloredo-Mansfelda z Opočna. Rübartsch był niezwykle popularną i malowniczą postacią. Ze względu na swój wygląd otrzymał przydomek Orlickiego Liczyrzepy (Rübezahla).

 

Duszniki Zdrój , Schroniska, Sudety Środkowe , Zieleniec

Zobacz podobne:
» Nepomucen Zieleniec Duszniki Zdrój I
» Krzyż w Zieleńcu
» Krzyż na cmentarzu w Zieleńcu
» Kościół św. Anny Zieleniec
» Zieleniec niem. Grunwald – dz. Dusznik-Zdroju

13.11.2011