Dawne schronisko Stille Liebe Baude obecnie schronisko Pod Muflonem.

Schronisko "Pod Muflonem" położone jest na wysokości 690 m, na północno-wschodnim zboczu Ptasiej Góry (745 m), w Górach Bystrzyckich. Położenie na skraju lasu umożliwia podziwianie panoramy Dusznik Zdroju, leżących poniżej.

W 2 połowie XIX istniejące w miejscu schroniska gospodarstwo rolne przebudowano na budynek schroniska w dzisiejszym kształcie.
Wraz ze wzrostem popularności ze zwykłej fermy hodowlanej utworzono najpierw restaurację, specjalizującą się w produktach mlecznych a potem przebudowano budynek i przystosowao go do przyjmowania gości na nocleg.
Atrakcyjność obiektu wzrosła w latach 90-tych XIX w. poprzez wybudowanie toru saneczkowego prowadzącego do Dusznik Zdroju. (rozebrany w latach sześćdziesiątych XX wieku) oraz altanki widokowej na Nawojowej Górze, skąd rozpościerał się widok na Góry Stołowe, część Orlickich, Karkonosze i oczywiście na leżące poniżej Duszniki.
Po II wojnie światowej obiekt przejął i stworzył w nim Dom Turysty "Orbis", ale wkrótce dzięki staraniom Miedzyoddziałowej Komisji Sudeckiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego trafił w ręce PTT, a później PTTK i tak jest do dnia dzisiejszego. Nazwa "Pod Muflonem" została nadana z powodu głowy muflona wiszącej w jadalni. W październiku 1959 doszło do poważnego pożaru, w wyniku którego budynek spalił się w znacznym stopniu. Prawie natychmiast przystąpiono do jego odbudowy i cztery lata później znów przyjmował gości w restauracji i na nocleg. Przy okazji budynek rozbudowano, zachowując jednak jego pierwotny kształt.

[IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE]

Duszniki Zdrój , Schroniska

Zobacz podobne:
» Rynek w Dusznikach Zdrój
» Źródło Jacek Duszniki Zdrój
» Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski w kotlince
»  Mały domek Duszniki-Zdrój / ul. Wojska Polskiego 49
» Foto relacja z trzeciego dnia zawodów 3edycji BUM w Dusznikach

9.06.2013