Nepomuceny Czeskie II

Žamberku  okres: Ústí nad Orlicí, kraj: Pardubickým spotkać można  kilka  Janów  Nepomucenów. Pierwszy znajduje się wśród figur z obstawy   barokowej Maryjnej kolumny morowej.  Jan z  krucyfiksem i  palmą w dłoniach z  biretem na głowie  z aureolą

[IMAGE][IMAGE]

Kolejny Jan  przed kościołem pw. Św. Wacława  późnobarokowa rzeźba. Święty trzyma na lewym ramieniu krucyfiks, bez biretu  z aureolą z  5  gwiazdami. Na frontowej ścianie zatarta scena zrzucenia Jana z mostu do Wełtawy.

[IMAGE]

Kolejny  Jan znajduje się    w kościele pw. Św. Wacława  na jednej ze ścian, pod sklepieniem znajduje się owalny fresk z postacią Św. Jana Nepomucena trzymającego przed sobą w prawej dłoni niewielki krucyfiks, a w drugiej dłoni zieloną gałązkę palmową.

foto  brak

Kolejny   Nepomuk znajduje się  nad   brzegiem urwiska  nieopodal  winiarni.  Jan   w stroju kanonika    z  krucyfiksem  i  palną w dłoniach. Z  biretem na głowie   i aureolą z pięcioma gwiazdami.

[IMAGE][IMAGE]

Jan Nepomucen Suchy Dul

W centrum wioski z prawej strony kierunku na Hvezde przy potoku znajduje się figura Jana Nepomucena z biretem na głowie bez aureoli z krucyfiksem w obu dłoniach.

[IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE]

Przed kościołem Wniebowzięcia Marii Panny w Česká Skalice, znajdziemy kamiennego Jana datowanego na 1744 rok . Nepomuk w towarzystwie aniołków z krucyfiksem w dłoniach i biretem na głowie z aureolą z 5 gwiazdami.

[IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE]

Kamienny Jan N. w okolicach mostu nad Upą, pobliżu Muzeum Boženy Němcovéj kamienny Jan z krucyfiksem w dłoniach i biretem z aureolą z pięcioma gwiazdami na głowie. U podstawa z głowami aniołków .

[IMAGE][IMAGE][IMAGE]

Bílá Voda Nepomucen

[IMAGE][IMAGE][IMAGE]

 

Nepomuceny

Zobacz podobne:
» Jan Nepomuk IV
» Mikołajów
» Nepomuceny I
» Jan Nepomucen II
» Nepomuceny Czeskie

2.05.2014