Jan Nepomucen II

Święty Jan Nepomucen jest patronem dobrej spowiedzi, spowiedników i penitentów. Jest także patronem chroniącym przed powodziami i wzburzonymi wodami, a także patronem mostów, przepraw, życia rodzinnego. Według tradycji ludowej jest świętym, który chroni również pola i zasiewy zarówno przed powodzią, jak i suszą. Z tego powodu figury św. Jana Nepomucena spotyka się nie tylko przy mostach i rzekach, ale i w okolicy skrzyżowań dróg, a także na placach publicznych i przy kościołach.

Późnobarokowa figura św. Jana Nepomucena pochodząca z XVIII wieku stoi przy plebanii kościoła farnego. W 2012 r. przeprowadzono rewitalizację terenu wokół fary i poddano odnowieniu zabytkowe figury oraz tablice. Odnowiono również piaskowcową rzeźbę św. Jana Nepomucena, ustawiając ją w nowym, bardziej eksponowanym miejscu.

Jan  Nepomucen z  Konradowa

Kamienny   Nepomuk  niewielkiej postury znajdujący   się  drugiej stronie  potoku Konradki   przy mostku  w pobliżu przystanku  PKS.  Figura  jest   w fatalnym stanie   estetycznym  ponieważ  jest  pomalowana farbami emulsyjnymi które po prostu się łuszczą.  Jan  z krucyfiksem  w  birecie bez aureoli.

Katedra św. Jana Chrzciciela w Wrocławiu

Katedra św. Jana Chrzciciela w Wrocławiu Katedra św. Jana Chrzciciela w Wrocławiu

Kościół św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława we Wrocławiu

Kościół św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława we WrocławiuKościół św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława we WrocławiuKościół św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława we Wrocławiu

 

Jan Nepomucen z  Cieszanowic

 

Paczków  barokowy kamienny Jan N. umieszczony został w fasadzie domu przy ul. Staszica 29a, na wprost wylotu ulicy. Ustawiono go na nowym cokole obłożonym betonowymi płytkami elewacyjnymi, lecz wmontowano w niego fragment herbu ze starego cokołu

 

Opolskie  lokalizacja nieznana

 

Łosiów 

 

W kościele parafialnym św. Piotra i Pawła Bożkowie znajduje się na konsoli przyściennej drewniany polichromowany barokowy Jan Nepomucen. Z krucyfiksem w prawej dłoni, lewa opuszczona z biretem i aureola z 5 gwiazdami.

 

Dzikowiec 

Dzikowiec Dzikowiec Dzikowiec

 Opolskie 

Kijów

Opolskie 


Nepomuceny

Zobacz podobne:
» Jan Nepomuk IV
» Mikołajów
» Nepomuceny Czeskie II
» Nepomuceny I
» Nepomuceny Czeskie

29.10.2014