Zalew Kamieński

Zalew Kamieński – zalew na Dziwnie, w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, w okolicy Kamienia Pomorskiego.

Od zachodniego brzegu do zalewu uchodzą wody Lewieńskiej Strugi, płynącej z jeziora Koprowo. Na północnym wschodzie, przed ujściem Dziwny do Bałtyku w okolicy Dziwnowa, zalew tworzy Zatokę Wrzosowską, z którą jest połączony poprzez Sokolicki Przepływ. Przy południowo-wschodnim brzegu znajduje się zatoka Karpinka, odbierająca wody rzeki Świniec. Bardziej na południe leży miasto portowe Kamień Pomorski, a nieco dalej znajduje się zatoka Promna, przez którą zalew jest połączony z Zatoką Cichą. Od południa zalew ogranicza Wyspa Chrząszczewska, a przy połudiowym zachodzie ciągnie się dalej Dziwna.

Głaz Królewski zwany również lecz i rzadziej – Kamień Królewski, to głaz narzutowy z szaro – różowego granitu znany dzięki legendom z nim związanymi oraz swych dużych rozmiarów, bowiem ma on wysokość ok. 3,5 metra, obwód ok. 20 metrów. Dawniej rozmiary głazu były trzykrotnie większe. Jednak w XIX wieku intensywnie pozyskiwano z niego materiał budowlany na okoliczne drogi.

Ów Głaz znajduje się w wodach Zalewu Kamieńskiego bardzo blisko północnego brzegu Wyspy Chrząszczewskiej.

Wiadomo jest, że ten ogromny kamień (głaz) został przyniesiony do Polski ze wschodniej Szwecji przez lądolód około 10 tys. lat temu, podczas ogromnego ochłodzenia ówczesnej Europy z północy. Szarą barwę głaz zawdzięcza kwarcowi, a różową skaleniom i plagioklazom.

Od 1959 roku Królewski Głaz jest chroniony jako pomnik przyrody nieożywionej.

Właśnie od tego Głazu narzutowego swoją nazwę nosi Kamień Pomorski (około 10 tys. mieszkańców), który jest stolicą Powiatu Kamieńskiego, i jego nazwa pochodzi właśnie od tego potężnego głazu narzutowego leżącego od tysięcy lat w wodach Zalewu Kamieńskiego przy północnym brzegu pobliskiej Wyspy Chrząszczewskiej.

Legenda – Według legendy, po opanowaniu Pomorza w 1121 roku, Bolesław Krzywousty przyjmował defiladę żeglarzy stojąc właśnie na Królewskim Głazie. Od kamienia pochodzi także prawdopodobnie nazwa pobliskiej miejscowości, Kamienia Pomorskiego.

Natomiast inne legendy dotyczą samego powstania kamienia – według jednej z nich, gdy ogromna ropucha siała spustoszenie w wodach zalewu, bóg Trzygłów po wysłuchaniu modlitw spuścił na nią piorun zamieniając ją w kamień.

Druga legenda wyjaśniająca pochodzenie głazu mówi o czarcie wygnanym z pobliskiego grodu, który obiecał znaleźć pewnemu olbrzymowi partnerkę, jeśli ten zniszczy ów gród. Podejrzliwy olbrzym chciał jednak najpierw zobaczyć partnerkę. Faktycznie. Z wody wyłoniła się idealna kandydatka, jednak w momencie gdy zapiał kur, okazało się że w wodach zalewu zamiast partnerki dla olbrzyma stoi podstępny czart. Zdenerwowany olbrzym cisnął w niego ogromnym głazem. Ten chcąc uciec zamienił się w żabę, jednak nie zdążył i kamień przygniótł go, i więzi do dziś.

Warto po zwiedzeniu wielu zabytków Kamienia Pomorskiego udać się zatem na Wyspę Chrząszczewską z którą miasto dzieli rzeka Dziwna i ujrzeć na własne oczy wielki Głaz Królewski, bo jest to niewątpliwie jedno z cenniejszych miejsc w okolicach miasta. Niestety dotąd jak już wspomniałem, to miejsce było i jest omijane przede wszystkim przez kolejnych przewodników wycieczek, a wycieczkowicze czy turyści zapewne życzyliby sobie zobaczyć ten cud natury od którego nazwę wzięła stolica Powiatu Kamieńskiego.

Most zwodzony w Dziwnowie

 

Port morski Dziwnów

Port rybacki położony jest na długiej mierzei, pomiędzy cieśniną Dziwną i brzegiem Bałtyku a Zalewem Kamieńskim.

Kłodzko

Zobacz podobne:
» Kamienica nr Pod Czarnym Niedźwiedziem Hotel zum schwarzen Bär
» Wojciechowice Königshain
» Dzień Otwarty Koszar JW 4161 Kłodzko
» Basen w Kłodzku dawny
» Bramy mostowe na moście Jana Kłodzko

28.12.2014