Kościół Wszystkich Świętych Heřmánkovice

Heřmánkovice (pol. Hermankowice) – wieś przygraniczna w Czechach, w kraju kralovohradeckim, w Sudetach Środkowych, na pograniczu Broumovskej kotliny i Gór Suchych.

Duża, górska wioska, położona na północ od Brumowa (czes. Broumov) na wysokości od 400 do 500 m n.p.m., od którego ciągnie się, aż do południowego podnóża środkowej części Gór Suchych (czes. Javoří hory). W skład Heřmánkovic wchodzi osada Janovičky przy granicy z Polską – znany rejon rekreacyjny.

Jest to rozciągnięta wieś, charakteryzująca się wąską i luźną zabudową budynków, położonych po obu stronach, wzdłuż drogi, w niektórych miejscach wsi zabudowa jest zwarta i skupiona.

We wsi zachowały się liczne obiekty budownictwa ludowego, gospodarstwa typu broumovskiego z XIX wieku, kościół barokowy pod wezwaniem Wszystkich Świętych, z 1723 roku, kalwaria z około 1800 roku, dwa krzyże pokutne pod murem cmentarnym oraz wiele zabytków sakralnych: rzeźb, figurek, kapliczek i krzyży, ustawionych przy drogach oraz wśród pól.

Nad górną częścią wsi dominuje masyw Velbloudí vrchu.

Kościół Wszystkich Świętych stoi na niewielkim wzniesieniu w środku cmentarza za wsią, będąc w tym miejscu najwyższym punktem. Już od XIV w. wieś miała drewniany kościół parafialny. Po wojnie trzydziestoletniej stał się kościołem filialnym w ramach parafii z Szonowa. Opat Otmar Zinke wybrał  projekt Kiliana Ignacego Dientzenhofera i kamień węgielny kościoła położono 8 listopada 1722 r.

Świątynię po budowie wyświęcono w 1723 r., a przez kolejne trzy lata pracowano nad budową i wykończeniem wnętrza. Kościół opiera się na rzucie wydłużonego ośmiokąta ze ścianami wyprofilowanymi w formie wklęsłej. Z chórem połączona jest wieża w kształcie prostopadłościanu z zaokrąglonymi narożami, a na końcu nawy znajduje się wąskie prezbiterium, za którym umieszczono prostokątną zakrystię. Strop kościoła przedstawia niebo. W półokrągłych polach znajdują się cztery obrazy czterech ewangelistów, a w eliptycznych wieńcach postaci aniołów. Pierwotny fresk wykonano wkrótce po ukończeniu budowy kościoła, ale przemalowano go w 1865 r. Wyposażenie wnętrza pochodzi z okresu baroku i empiryzmu, jednak bardziej cenne wyposażenie musiało być schowane w bezpiecznym miejscu ze względu na wzrost liczby kradzieży w broumovskich kościołach po roku 1990. W bliskim sąsiedztwie kościoła w Heřmanikovicach zachował się również barokowy budynek parafii. Brak jednak bliższych informacji na jego temat. Niemniej sama forma budynku w sposób widoczny stanowi dopełnienie dientzenhoferowskieho projektu kościoła.

 

Kościoły Katedry Bazyliki, Republika Czeska

Zobacz podobne:
» Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Wierzbowej
» Kościół filialny Matki Bożej Siewnej w Grodżcu
» Kościół świętej Barbary Kutná Hora
» Kamienny dom Kutna Hora
» Kościół farny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela.

8.10.2015