Kościół św. Anny Vižnov

Vižňov (německy Wiesen) powiat Náchod.  Pierwsza wzmianka pochodzi z 1408 roku. Najważniejszym zabytkiem miejscowości jest barokowy kościół pod wezwaniem Św Anny.  W jego pobliżu jest kilka małych zabytków sakralnych między innymi na terenie przykościelnym znajduje sie figura św Jana Nepomucena. Wiosce można znaleźć wiele starych drewnianych chat sudeckich. Tuż obok kościoła znajduje się Park geologiczny Vnitrosudetská pánev - Vižňov u Meziměstí. Znajdziecie tam wiele informacji o okolicznych złożach geologicznych się tam tablice i przykłady minerałów. Podobne minerały i skały można znaleźć wędrując szlakami opisanymi na tablicach.

Pierwotny kościół drewniany w Vižňovie jest wzmiankowany już w pierwszej połowie XIV w. Do czasu wojny trzydziestoletniej był to kościół parafialny, następnie stał się filią parafii w Vernéřovicach. Budowę obecnego kościoła św. Anny rozpoczęto w 1724 r. i w pełni zakończono cztery lata później. Prace prowadził mistrz budowlany z Broumova, a projekt architektonicznie bez wątpienia był wykonany przez Kiliana Ignacego Dientzenhofera.

Nawa kościoła ma głęboki owalny rzut z lekko wklęsłymi środkowymi odcinkami bocznymi. Ze strony krótszych boków do nawy przylegają dwie podobne części składowe budowli, które mają wygładzone naroża. Po stronie zachodniej jest małe prezbiterium, połączone z niską zakrystią, a po stronie wschodniej znajduje się chór z dwoma schodami kręconymi, do którego dobudowano wieżę w kształcie graniastosłupa. Budowniczym wieży był Johann Heinrich Opitz z Ruprechtic. Dach czterospadowy początkowo miał konstrukcję gontową. Pokrycie w 1903 r. wymieniono go na łupkowe, w latach 90. XX w. na blaszane, malowane na czerwono. Z pierwotnego wyposażenia wnętrza nie zostało niemal nic, ponieważ wszystko co było wartościowe, złożono do depozytu po kradzieży w 1990 r. barokowego obrazu. Konstrukcja kościoła św. Anny w Vižnovie została wykonana na bardzo wysokim poziomie jakościowym, jednak niestety obecnie stan budowli jest bardzo zły.

Kościoły Katedry Bazyliki, Republika Czeska

Zobacz podobne:
» Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Wierzbowej
» Kościół filialny Matki Bożej Siewnej w Grodżcu
» Kościół świętej Barbary Kutná Hora
» Kamienny dom Kutna Hora
» Kościół farny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela.

8.11.2015