Park Narodowy Czeska Szwajcaria České Švýcarsko

To najbardziej magiczne miejsce znajdujące się nieopodal trójstyku granic Czech, Niemiec i Polski leży niepozornie ukryta, dzika kraina wspaniałych krajobrazów - jedna z najpiękniejszych w Czechach i wyjątkowa na skalę europejską tzw. "Szwajcaria Czeska" Bohemian Switzerland National Park. W tym miejscu, między Sudetami i Rudawami przebija się Łaba, która wydrążyła w piaskowcowym dnie pradawnego morza kanion o głębokości sięgającej 300 m
Turystycznym hitem widocznym na zdjęciu jest Łuk bramy Pravčickiej. To największy skalny łuk w Europie. Skalny most u podstawy ma rozpiętość 27 m, wysokość otworu wynosi 16 m, a szerokość 7-8 m, minimalna grubość mostu to 3 m, szczytowa płyta bramy leży 21 m ponad jej podstawą.
Miejsce to zagospodarował i udostępnił książę Edmund Clary-Aldringen budując przy bramie letnią rezydencję "Sokoli Hnizdo" (Sokole Gniazdo), którą można podziwiać do dzisiaj. Na początku była tu tylko drewniana chata z wyszynkiem dla spragnionych wędrowców, jednak dla gości księcia potrzeba było czegoś bardziej wysublimowanego. I tak, w roku 1881, budowniczowie sprowadzeni z Włoch, w rekordowym czasie jednego roku, wznieśli urokliwy pałacyk, w którym obecnie mieści się muzeum i restauracja.

 


Parki , Republika Czeska

Zobacz podobne:
» Muzeum Ziemi Broumowskiej Broumov
» Kościół świętej Barbary Kutná Hora
» Kamienny dom Kutna Hora
» Kościół farny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela.
» Zamek Žleby

25.03.2017