Święty Florian, właśc. Florian z Lauriacum

Urodził się ok. 250 roku w Zeiselmauer (dawn.Ceti, Dolna Austria). Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego – Dioklecjana (284-305). W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns (Anizy), na terenie dzisiejszej Górnej Austrii, w miejscowości Lauriacum (obecnie Lorch).

Ciało Floriana odnalazła wdowa Waleria. Nad jego grobem z czasem wybudowano kościół i klasztor ojców Benedyktynów, a później klasztor Kanoników laterańskich wg reguły św. Augustyna. W roku 1184 Idzi, biskup Modeny, na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa.

Na krakowskim Kleparzu stoi kościół pw. św. Floriana, fundacji biskupa krakowskiego Gedki – w miejscu, gdzie według legendy zatrzymały się konie wiozące relikwie świętego na Wawel. Konie tak długo nie chciały ruszyć z miejsca, aż zdecydowano o wybudowaniu świątyni.

Obecnie   relikwie Świętego Floriana znajdują się na Wawelu, w Bazylice św. Floriana w Krakowie i w Chorzowie, a od 9 listopada 2014 roku również w Kolbuszowej.

więty Florian został w 1436 r. przez biskupa krakowskiego kard. Zbigniewa Oleśnickiego ustanowiony jednym z czterech głównych patronów Królestwa Polskiego.

Św. Florian jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy. Jest również patronem Górnej Austrii obok św. Leopolda oraz Linz, gdzie rozwinięty jest przemysł hutniczy.

19 października 1993 r. Kongregacja do spraw kultu Bożego przy stolicy Apostolskiej nadała miastu Chorzów patrona św. Floriana, gdzie otaczany jest szczególnym kultem.

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 4 maja. W polskim Kościele ma rangę wspomnienia obowiązkowego.


Sw. Florian na  Bramie  Floriańskiej   w Krakowie – średniowieczna brama z basztą, położona na Starym Mieście w Krakowie u końca ulicy Floriańskiej, przy skrzyżowaniu z ulicą Pijarską. Stanowi pozostałość po dawnych murach miejskich. Jest jedną z ośmiu krakowskich bram obronnych obok sławkowskiej, grodzkiej, wiślnej, mikołajskiej-rzeźniczej (Brama na Gródku), szewskiej, nowej i pobocznej.

[IMAGE]

Św. Florian z fasady domu przy ulicy Wolności w Szczytnej

[IMAGE]

Święty Florian z Konradowa

[IMAGE][IMAGE]

Święty Florian z Gorzanowa

[IMAGE]

Św. Florian z fasady domu w Chocieszowie

[IMAGE]

Święty Florian z cokołu grupy figuralnej przy kościołku pod wezwaniem św. Floriana w Święcku.

[IMAGE]

Tym razem barokowy Florian z kościoła w Lubomierzu

[IMAGE]

Święty Florian w wnęce z jednej z Radkowskich kamieniczek

[IMAGE]

Św . Florian z Sanktuarium Matki Bożej w Bardzie

[IMAGE]

Św . Florian z  Otmuchowa

[IMAGE]

Św. Florian z Niedzwiednika

[IMAGE]

Święty Florian z kolumny wotywnej Matki Boskiej z Dzieciątkiem z dusznickiego Rynku. Pomnik postawiono w 1725 roku na Rynku jako wotum za uratowanie od zarazy. Prawdopodobnie pomnik ten wykonał znany śląski warsztat rzeźbiarza L. J. Webera. Przedstawia Matkę Bożą z dzieciątkiem Jezus w otoczeniu św. Floriana i Sebastiana, strzegących miasto od zarazy i ognia

 [IMAGE]


 Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja we Wrocławiu

[IMAGE]

 Święty Florian z fasady gospodarstwa hodowlanego Książówka / Kłodzko

[IMAGE]

Św. Florian przy wjeździe do Wambierzyc na neorenesansowej bramie Gihon z II połowy XIX

[IMAGE][IMAGE]

OSP  Olszanka 

[IMAGE]

Święty Florian Bila Voda, z okresu Jesenik Groźna postawna kamienna figura z grubym brzuszkiem czy od wybornego Czeskiego piwa tego nie wiemy. Figura znajduje sie w centrum wioski a druga niedaleko zespołu klasztornego pijarów

[IMAGE]

Święty Florian Bila Voda, z okresu Jesenik Groźna postawna kamienna figura z grubym brzuszkiem czy od wybornego Czeskiego piwa tego nie wiemy. Figura znajduje sie w centrum wioski a druga niedaleko zespołu klasztornego pijarów

[IMAGE]

 

A tym czasem na jednej z kamienic przy Placu Jagiełły W Kłodzku św Florian

[IMAGE]

Przed budynkiem bramnym zespołu klasztornego opactwa cysterskiego na moście stoi kamienna, barokowa figura św. Floriana. Święty przedstawiony jest w stroju rzymskiego legionisty z naczyniem, z którego wylewa się woda na płonący budynek. Rzeźba została wykonana w 1702 lub 1732 r.

[IMAGE]

Katedra św. Jana Chrzciciela w Wrocławiu

[IMAGE]

Bobolice 

[IMAGE]

Kosciól  św. Jana Chrzciciela w  Jodłowie  

 

[IMAGE]

Dzikowiec

[IMAGE][IMAGE]

Kolejowe klimaty , Linia kolejowa nr 276 Wrocław - Międzylesie, Święty Florian

Zobacz podobne:
» Wiadukt kolejowy w Bardzie
» Wiadukt kolejowy (Nowa Ruda / pot. Woliborka) Czarny Most 22,600
» Ty2-81
» Linia kolejowa nr 276 Wrocław Główny- Kłodzko
» Przystanek osobowy PKP Ludwikowice Kłodzkie 28,871 km

2.11.2010