Podkowiec mały Rhinolophus hipposideros

Podkowiec mały Rhinolophus hipposideros – gatunek ssaka z rzędu nietoperzy z nielicznie reprezentowanej w Polsce rodziny

Wygląd- Długość ciała tego nietoperza wynosi ok. 4 cm, długość ogona ok. 2,7 cm, rozpiętość skrzydeł mieści się w granicach 20 -25 cm, masa ciała waha się od 4,5 do 9 g. Najbardziej charakterystyczną cechą w wyglądzie tego nietoperza jest skórna narośl na pysku, której dolna część ma kształt podkowy (stąd pochodzi jego nazwa). Młode osobniki są ubarwione szarawo. U dorosłych przeważa jasnobrązowy kolor o odcieniu rudawym. W czasie snu podkowiec mały ściśle otacza swoje ciało skrzydłami.  W Polsce można go spotkać na południu kraju - w Sudetach, Pieninach, Beskidach i na Podkarpaciu. Najliczniej występuje w Jurze Krakowsko -Wieluńskiej. Północną granicę jego zasięgu stanowią okolice Częstochowy. W naszym kraju jest to gatunek chroniony.

Tryb życia- Środowiskiem życia podkowca małego są okolice skaliste. Latem jego dziennymi kryjówkami są szczeliny skalne, strychy i wyloty jaskiń. Przebywa tam w koloniach złożonych z samic. Samce na ogół prowadzą o tej porze roku samotny tryb życia. Podkowiec mały opuszcza swoje kryjówki wczesnym wieczorem, a wraca do nich na długo przed świtem. Zimuje w głębi jaskiń, gdzie temperatura nie spada poniżej 5 -7 stopni C. W tym okresie tworzy większe kolonie, złożone z osobników obu płci. Wiszą one w pewnej odległości od siebie, ich ciała nigdy się nie stykają. Czasami nietoperz ten przebudza się ze snu zimowego, zmienia miejsce lub wręcz przelatuje do innej jaskini. Jest to gatunek osiadły, odbywa wędrówki tyko na niewielkie odległości, a poszczególne osobniki zamieszkują przez wiele lat te same jaskinie.

Odżywianie- Podkowiec mały wylatuje na żer wczesnym wieczorem. Poluje na małe owady (motyle nocne, muchówki), pajęczaki, niewielkie chrząszcze. Może je zbierać z różnych powierzchni (skał, ścian, płotów, gałęzi), jak również, oczywiście, chwytać w locie.

Rozmnażanie i rozwój- Po ciąży trwającej ok. 75 dni (jej długość jest uzależniona od temperatury otoczenia) samica rodzi jedno, rzadziej dwa młode. Dojrzałość płciową osiągają one w drugim roku życia. Podkowiec mały dożywa wieku 15 lat.

 

Kulin Kłodzki , Radochów

Zobacz podobne:
» Jaskinia Radochowska
» Stacja kolejowa w Kulinie
» Krzyż przydrożny w Kulinie Kłodzkim
» Kalwaria Radochowska
» Radochów - Reyersdorf

18.05.2010 ze zmianami 17.05.2010