Magiczna Kotlinka

Modernizacja regionalnej linii kolejowej nr 309

15.12.2013
 

Dzięki realizacji projektu „Modernizacja regionalnej linii kolejowej nr 309 Kłodzko Nowe - Kudowa Zdrój na kliknij więcej zdjęćodcinku Duszniki Zdrój - Kudowa Zdrój" już od 15 grudnia br. nastąpi powrót kursowania pociągów na trasę Kłodzko - Kudowa Zdrój.

W ramach inwestycji zmodernizowanych zostało 17 km linii kolejowej pomiędzy stacjami Duszniki Zdrój a Kudowa Zdrój oraz na stacji Polanica Zdrój. Oprócz prac torowych zakres robót objął także przepusty i bardzo ważne obiekty inżynieryjne m.in. przebiegający pod górą Grodziec na wysokości 634 m n.p.m., powstały na przełomie XIX i XX w., sześciusetmetrowy tunel oraz wybudowany na początku XX w., wysoki na 27 m wiadukt nad doliną Bystrej w Lewinie Kłodzkim. Rewitalizacja przejazdów poprawiła poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym.

Standard obsługi podróżnych poprawiły prace na peronach stacji Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój. Obiekty maja lepszą nawierzchnię, nowe oświetlenie, oznakowanie i są dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach ruchowych.

Dzięki inwestycji, prędkość pociągów na typowo górskiej linii, w zależności od parametrów technicznych, zwiększona została m.in. z 30km/godz. do 60km/godz. Oczekiwanym efektem jest skrócenie czasu podroży pociągów regionalnych i dalekobieżnych.

Realizacja projektu ma ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności i rozwoju ruchu turystycznego. Zmodernizowana infrastruktura usprawni mieszkańcom dojazd do pracy i szkół. Turyści i kuracjusze zyskają lepsze warunki dostępu do dolnośląskich uzdrowisk i pięknych szlaków turystycznych Kotliny Kłodzkiej.

Projekt "Modernizacja regionalnej linii kolejowej nr 309 Kłodzko Nowe - Kudowa Zdrój na odcinku Duszniki Zdrój - Kudowa Zdrój" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Całkowita wartość Projektu to 65 779 719,85 PLN, z czego ponad 41 mln to wartość dofinansowania pochodzącego ze środków unijnych.

 

[IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE][IMAGE]

 

Termit, Modernizacja regionalnej linii kolejowej nr 309, Magiczna Kotlinka, 15.12.2013.