Magiczna Kotlinka

Jan Nepomucen III

10.11.2014
 

 

Przy   ostatnim  domu  w  Karłowie jadać w   kierunku  Batorowa  za mostkiem po prawej stronie pomiędzy dwoma jesionami   znajduje się kapliczka datowana   na  rok 1855.  Kapliczka  w  formie  ukrzyżowania i  tu   nie  było   nic nadzwyczajnego   ale w  jeden  części podstawy  krzyża  znajduje się wnęka , a w niej płaskorzeźbiony Jan Nepomucen.   kanonik w tradycyjnym   ubiorze z  biretem  w  prawej dłoni i krucyfiksem w lewej  z palmą.   

Z tyłu cokołu napis fundacyjny oraz rok wystawienia: "ERRICHTET VON / JOHANN DINTER. GEB: / AUS KUNZENDORF BEI / NEURODE / MŰLLER MALZ? VON HIER / 1855"

Postawił / Johann /Jan/ Dinber urodzony   w Drogosławiu obok / Nowej Rudy / tutejszy młynarz słodowy

Podobne  Nepomuceny  znajdują się  w Darnkowie   w   Słoszowie  

 

 

Ścinawka Średnia na prywatnej  posesji  kamienna figura Jana Nepomucena  Cokół .z  płaskorzeźbą Matki Boskiej  w owalnym kartuszu,   dwa serca gorejące.obecnie jedno   W zwieńczeniu cokołu putto oraz przedstawienie glorii w formie skłębionych chmur na których postawiono figurę św. Jana Nepomucena.  Jan  z krucyfiksem  na prawej dłoni, lewej brak. Z biretem na głowie  bez aureoli.  Pomalowany przez miejscowego artystę farbami emulsyjnymi.

Kamienna figura Jana w  pobliżu  kościoła św. Michała Archanioła w Wojciechowicach. Nepomuk z  krucyfiksem w dłoniach z  biretem na głowie  i aureolą z  gwiazdami. Na cokole. chronostych  z datą  1754 rok

Kamienna barokowa figura z dzielnicy Leszczyna, wymalowana na biało prze miejscowego   artystę. Ustawiona na części podstawy cokołu  bezpośrednio  na ziemi  po  potrąceni jej przez  jakaś maszynę rolniczą z  pobliskiego  PGEru  Nieopodal  znajduje się oryginalny kamienny cokół ze skutą tarczą herbową,pomalowany sprajem  i   pozostawiony   na powolne niszczenie  jak sama  figura.  Jan  z uszkodzonym  krucyfiksem w  lewej dłoni   i  biretem w prawej  czeka  na   renowacje  i  poskładanie  w całość.

 

 

Nepomucen Gołogłowy

 

Nepomucen  w fasadzie dworu w Nowym Świętołowie

Opolskie

Głuchołazy

okolice Grodkowa

Skoroszyce opolskie 

Oliwa  

korytów 

 

 

Termit, Jan Nepomucen III, Magiczna Kotlinka, 10.11.2014.