Magiczna Kotlinka

Nepomuceny Czeskie

8.04.2015
 

W  Litomyślu znajduje sie kilka Nepomucenów Najbardziej reprezentacyjny   to   figura  boczna kolumny Maryjnej znajdującej sie  na   rynku Litomyla.  Jan w  towarzystwie y Św. Maryi Panny i Św. Wacława. Całość została wykonana w latach 1713 - 1716 przez rzeźbiarza Antonína Appellera.  Nepomuk z krucyfiksem  trzymanym w ramionach.  W lewej dłoni, podtrzymującej dół krucyfiksu, złocony liść palmy męczeństwa. Na głowie biret.

 

Jan w  wnęce  pomiędzy   oknami    kamieniczki znajdującej się  w rynku

 

Kolejny   Jan   na  rogu  kamienicy  we wnęce przy ulicy Zamkowej.

Jan   na fresku    w kaplicy zamkowej


Vižňov (německy Wiesen)  powiat  Náchod

W  pobliżu  kościóła  pod wezwaniem Św  Anny  na  terenie  przykościelnym znajduje sie figura św Jana Nepomucena

Jan Nepomucen Velká Ves obec: Broumov

Velká Ves (obec: Broumov, okres Náchod, kraj: Hradec Králové, [znajdź na mapie Google] ): w tej miejscowości, dziś części Broumova, przy domu numer 1, znajduje się kapliczka domkowa św. Jana Nepomucena z jego figurą. Kapliczka przykryta jest dachem dwuspadowym, pokrytym dachówką. W szczycie pusta wnęka. Otwór do kaplicy, bez drzwi, flankują stylizowane na jońskie pilastry oraz boniowanie z impostami, otwór przykryty kolebkowo. W otworze kuta krata. Święty przedstawiony w postawie stojącej. Na lewym ramieniu trzyma krucyfiks i liść palmy. Wskazujący palec prawej dłoni trzyma przytknięty do zamkniętych ust. Ubrany jest w czarną sutannę, spiętą niebieskawymi guziczkami. Komża biała, wykończona dołem i przy rękawach koronką. Na ramionach brązowa peleryna z kapturem, związana pod szyją. Kołnierz wysoki w kształcie stójki. Na głowie czarny biret, a wokół niej otok z pięciu gwiazd. Włosy długie, broda i wąsy na twarzy. Oczy otwarte, patrzą przed siebie. Karnacja skóry oddana wiernie. Na policzkach widoczne rumieńce. Figura ustawiona na cokole na którym napis w języku czeskim: Sv. Jene z Nepomuku, drž nad námi svoji ruku. (Św. Janie z Nepomuku trzymaj nad nami swoją rękę). Pod tym napisem częściowo widoczny starszy niemiecki napis. U dołu cokołu dwie główki putt i język w roślinnym obramowaniu. Stan kaplicy bardzo dobry, rzeźby dobry.

źródło:  nepomuki.pl

Kolumna Maryjna  znajdująca sie na rynku  w Jaromierzu  datowana  jest w źródłach historycznych na rok 1722, a ukończone dzieło konsekrowano 8 grudnia 1727 roku. Autorami pracy  są   rzeźbiarz Matyáš Bernard Braun (1684-1738) oraz  Řehoř Theny i Jiří Frantiąek Pacák.

Nepomucen z  krucyfiksem  w  prawej dłoni na  który patrzy   i liść palmowy. . W lewej, opuszczonej wzdłuż ciała dłoni, trzyma zamkniętą, trójkątną kłódkę. Na głowie biret, spod którego na ramiona spływają długie włosy.

Przy   zachodniej ścianie   zámek Doudleby nad Orlic  znajduje się  Jan  na  postumencie z płaskorzeźbionymi scenami    scenami  z życia.  Nepomuk z  krucyfiksem  i palmą w dłoniach  z biretem na głowie.

Na  wysokim  brzegu   przy drodze  dojazdowej  do  zamku  Žleby  znajduje się  Nepomuk. Na wysokiej kwadratowej kamiennej  podstawie  Jan na cokole  z  biretem na głowie z aureolą  i  krucyfiksem w dłoniach.

Nepomuk Zlaté Hory

Przy kościele kamienna figura Jana N. z inskrypcją na cokole z krucyfiksem  w  prawej dłoni, z biretem na głowie   bez aureoli.

Jan Nepomucen Police nad Metují

Jan Nepomucen datowany na rok 1905. Przy mostku po prawej stronie . Z biretem na głowie i aureolą. Krucyfiksem w lewej dłoni.

Nepomucen w Olešnice v Orlických horách

Nepomucen  w Olešnice v Orlických horách. Na końcu wioski   przy strumieniu  Nepomucek datowany 1838r  na cokole  scena strącenia z mostu do Wełtawy.

Olešnice v Orlických horách

 

Kawsiny

 

 

Skuhrov nad Bělou

 


 

Termit, Nepomuceny Czeskie , Magiczna Kotlinka, 8.04.2015.