Magiczna Kotlinka

Krokusy z Doliny Chochołowskiej

14.04.2018
 

Popularne krokusy, czyli szafran spiski nierozłącznie kojarzą się z wiosną. W momencie największego rozkwitu, pokrywają polany górskie, niczym fioletowy dywan. Widok zdecydowanie wart wycieczki.

 

Polana Chochołowska to natomiast nie jedyne miejsce, gdzie kwitną krokusy. W Tatrach można je również oglądać na Polanie Kalatówki, Wielkiej Polanie Małołąckiej, Dolinie Lejowej, Rusinowej Polanie i w kilku innych miejscach. Najczęściej nie będą to tak piękne dywany, jak w Dolinie Chochołowkiej, ale cisza i spokój ma swoją cenę.

Oprócz Tatr, krokusów można się również spodziewać w Gorcach czy Karkonoszach. Oczywiście nie rosną tak obficie jak na Polanie Chochołowskiej, ale są.

W Gorcach, częściej niż w Tatrach, znajdziemy na przykład krokusy w kolorze białym (oczywiście, gdy już zakwitną). Miejsca które można odwiedzić w Gorcach poszukując krokusów to Hala Długa pod szczytem Turbacza, okolice schroniska na Starych Wierchach, Jaworzyna Kamienicka, polana Świnkówka czy Hala Turbacz.

Z kolei w Karkonoszach, krokusy powinny zakwitnąć na Krokusowej Łące w Jagniątkowie, na łąkach u stóp góry Chojnik oraz w Górzyńcu, gdzie znajduje się rezerwat krokusów.

 


 

Termit, Krokusy z Doliny Chochołowskiej , Magiczna Kotlinka, 14.04.2018.