Magiczna Kotlinka

Bluszcz pospolity Hedera helix

29.10.2010
 

Gatunek wiecznie zielonego pnącza należący do rodziny araliowatych Araliaceae. Gatunek typowy dla rodzaju bluszcz Hedera. Jest jedynym przedstawicielem rodziny araliowatych we florze Polski i jedynym pnączem o liściach zimotrwałych. Występuje w lasach całej Polski, gdzie podlega ochronie prawnej. Jest rośliną miododajną, leczniczą i kosmetyczną. Jest rośliną symboliczną, w tradycjach wielu narodów od dawna obecny zwłaszcza jako symbol wierności i trwałości życia.

Łodyga- płożąca się lub pnąca przy pomocy korzeni przybyszowych do wysokości 20/30 m. Osiąga do 70 cm obwodu w pierśnicy.

Liście- zimozielone, skrętoległe. W młodości owłosione, później nagie. Blaszki liściowe z wierzchu ciemnozielone z wyraźną siatką jasnożółtych nerwów i błyszczące, pod spodem jaśniejsze, matowe. Liście czerwienieją przy niższych temperaturach, są skórzaste i dwupostaciowe. Liście rosnące na pędach kwitnących są jajowate lub jajowatolancetowate, całobrzegie, zaostrzone, silnie lśniące.

Owoce- pestkowce, kuliste, wielkości grochu, początkowo ciemnobrązowe, dojrzałe niebieskoczarne, trujące. Zawierają żywice i 3–5 nasion. Nasiona są nerkowate, trójkanciaste.

 

Termit, Bluszcz pospolity Hedera helix, Magiczna Kotlinka, 29.10.2010.