Magiczna Kotlinka

Szczytniańskie Nepomuceny

20.04.2010
 

Jan Nepomucen (ur. ok. 1350 w Pomuku (dziś Nepomuk – zm. 20 marca 1393 w Pradze) – spowiednik Zofii, żony króla czeskiego Wacława, który ponoć poniósł śmierć za odmowę ujawnienia tajemnicy spowiedzi królowej (nie ma jednak na poparcie tej tezy żadnych dowodów). Jego kult rozwijali głównie jezuici, częściowo po to, aby osłabić silny w Czechach kult Jana Husa. Święty Kościoła katolickiego.

Był patronem mostów, przepraw, opiekunem życia rodzinnego, orędownikiem dobrej spowiedzi, sławy i honoru. Obecnie uznawany za patrona ratowników. Proszono go również o obronę przed obmową, zniesławieniem i pomówieniem. Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Dlatego figury Jana Nepomucena (nepomuki) można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg.

W Szczytnej usytuowane są 3 figury, jedna w centrum na skrzyżowaniu drogi krajowej z ul Sienkiewicza w pobliżu mostu. W roku 2007 figura została poddana gruntownej renowacji.

 

Drugi Nepomucen znajduje się na Szczytniku nieopodal wejścia do zamku po prawej stronie, w roku 2008 staraniem Bractwa Rycerskiego MBKP został odrestaurowany do wygładu z czasów świetności.

Trzeci na ołtarzu kościo­ła pw. św. Jana Chrzciciela w Szczytnej

 

Kolejny    w gminie Szczytna 

W kościele parafialnym pw. św. Wita w Niwie, w ołtarzu bocznym znajduje się dużych rozmiarów obraz, przedstawiający scenę rozmowy Św. Jana Nepomucena z czeskim królem, Wacławem IV, który stał się prześladowcą Jana. Św. Jan przedstawiony jest w postawie stojącej. Jego prawa dłoń oparta jest na zamkniętej księdze, a lewa, zgięta w łokciu uniesiona jest na wysokość piersi. Święty odważnie patrzy w oczy króla, który wskazuje lewą dłonią na most Karola w Pradze, z którego zrzucono później ciało Św. Jana do Wełtawy. Jan ubrany jest w czarne trzewiki, fioletową sutannę, białą komżę, mantolet podszyty fioletowym płótnem, przez ramiona przewieszoną ma fioletową stułę, na głowie biret. Nad świętym putto z liściem palmy i paluszkiem na ustach. W tle, pomiędzy św. Janem Nepomucenem a Wacławem IV, widać żołnierzy, gotowych pochwycić Jana. (J.B. z Kłodzka)

 

W wiosce  Niwa   gminna  Szczytna   po  drugiej  stronie   potoku Cicha  znajduje się  na  kamiennej kolumnie barokowy posąg Jana z 1737 roku kolumna ustawiona na gruszkowatym cokole z  inskrypcja   fundacyjną.

"AUF VERLANGEN / DES CHRISTIAN / SCHLEICHERS ERBLIC / HEN WISEN MUILLER / DURCH HINTTER LAS / SENT. WITTIB CATHA / RINA UND DIE TECHTER / THERESIA UND ELISABETH / IST. DIESE STATTUA AUS / GERICHT WORDEN / ANNO 1734/7?/ / RENOVIRT / ANNO 1792".

Nepomuk  w tradycyjnym stroju z krucyfiksem w  obu dłoniach  przy prawym ramieniu    biretem na głowie.

Drugi   podobny Jan na  kamiennej kolumnie  znajduje się w  Wambierzycach Nowy Świat

 

, Szczytniańskie Nepomuceny , Magiczna Kotlinka, 20.04.2010.