Zachodniopomorskie

1 2 3  »

Twierdza Wisłoujście

 

wierdza Wisłoujście to niezwykły zabytek sztuki fortyfikacyjnej. Jej nazwa wywodzi się z czasów, gdy ujście Wisły znajdowało się bezpośrednio na północ od Twierdzy. Miejsce to stanowiło ważny z punktu widzenia strategicznego teren, skąd można było kontrolować ruch statków wychodzących i wchodzących do portu w Gdańsku. Strategiczne znaczenie tego miejsca doceniono bardzo wcześnie. Nie jest wykluczone, że już za panowania książąt pomorskich znajdowała się tu strażnica.

Przybiernowo

 

Przybiernowo – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w gminie Brojce. Według danych gminy z 5 czerwca 2009 wieś miała 333 mieszkańców.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

Koniec Mierzei Helskiej.

 

Półwysep Hel, nazywany też Mierzeją Helską, to wąski skrawek lądu, który ciągnie się od Kępy Swarzewskiej koło Władysławowa ku płd.-wsch., w głąb Zatoki Gdańskiej. Powstanie swoje zawdzięcza działalności prądów, fal morskich i wiatrów, które bez przerwy osadzały piasek na wyłaniającej się z głębi morza mieliźnie. Działo się to ok. 5,5 tyś. lat temu, kiedy Bałtyk znajdował się w fazie Morza Litorynowego.

Fort Gerharda Świnoujście

 

Fort Gerharda, zwany również Fortem Wschodnim – jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. Położony jest we wschodniej części Świnoujścia, w dzielnicy Warszów, na wyspie Wolin, w pobliżu latarni morskiej.

Fort Anioła Świnoujście

 

Muzeum architektury militarnej. Zbudowany w latach 1854-1858, za czasów panowania króla pruskiego Frederyka Wilhelma IV jako punkt artyleryjsko - obserwacyjny Twierdzy Świnoujście.

 

Stawa Młyny w Świnoujściu

 

Stawa Młyny – stawa (znak nawigacyjny) w kształcie wiatraka, usytuowana na końcu Falochronu Zachodniego w Świnoujściu, przy ujściu Świny do Bałtyku. Na jej szczycie znajduje się pulsujące światło, służące celom nawigacyjnym. Ma 10 m wysokości pomalowana jest na biało i ma czarny dach

Unity Line

 

Unity Line - Promy do Szwecji Promy na trasie Świnoujście - Ystad, Świnoujście - Trelleborg. Wycieczki do Skandynawii. Rejsy na Bornholm.

Promy Bielik w Świnoujściu

 

Promy śródlądowe pasażersko-samochodowe, czołowo przelotowe. Przeznaczone głównie do transportu samochodów osobowych i pieszych pomiędzy świnoujską dzielnicą Warszów a centrum miasta. Posiadają rampy wjazdowe na dziobie i rufie oraz wzmocnienia lodowe.

Port wojenny Świnoujście

 

Port wojenny Świnoujście – polski port wojenny nad Morzem Bałtyckim, na wyspie Uznam, nad cieśniną Świną, położony w woj. zachodniopomorskim, w Świnoujściu. Port stanowi bazę logistyczną Marynarki Wojennej RP, którą zarządza oddział logistyczny Komenda Portu Wojennego w Świnoujściu zabezpieczający 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża.

Most Piastowski w Świnoujściu

 

Most Piastowski w Świnoujściu – most łączący dzielnice Karsibór i Ognicę (wyspę Karsibór z wyspą Wolin). Jedyny most rozpięty przez Starą Świnę. Przy długości 380,5 m ma jedną jezdnię o szerokości zaledwie 425 cm.

1 2 3  »