Pomorskie

Westerplatte

 

Westerplatte – uformowany w latach 1845-47 półwysep (wcześniej wyspa) w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej.

W latach 1926-1939 eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej wewnątrz terytorium Wolnego Miasta Gdańska, symbol wybuchu II wojny światowej. W okresie tym na terenie Westerplatte funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji niemieckiej

Piaśnica rzeka Dąbki

 

Piaśnica to mała rzeczka wypływająca ze sztucznie utworzonego zbiornika Żarnowieckiego na Pomorzu Kaszubskim. Rzeka ta słynie ze swojej czystości i bogatego ekosystemu - letnią porą obfituje w ciągnące się po kilka metrów rdestnice, moczarkę kanadyjska i olbrzymie nitki zielonych glonów.

31 Bateria im. Heliodora Laskowskiego w Helu

 

31 Bateria im. Heliodora Laskowskiego w Helu – czterodziałowa bateria artylerii nadbrzeżnej kalibru 152,4 mm, ustawiona na cyplu Półwyspu Helskiego, nazywana też "baterią cyplową". Wchodziła w skład Rejonu Umocnionego Hel. W 1939 stanowiła bardzo ważny element polskiej obrony Wybrzeża.

Hel kaszb. Hél, niem. Hela

 

Hel kaszb. Hél, niem. Hela– miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie puckim, położone na cyplu Mierzei Helskiej nad Morzem Bałtyckim.

Szkoła w Żarnowiec

 

Podczas  remontu   szkoły  odkryto stary niemiecki napis  który wywołał oburzenie co niektórych. Po  2 latach nieobecności   w tym miejscu  zastałem szkołę z nowym dachem  i starym napisem.

Pałac w Damnicy i palma

 

Pałac  pochodzi z 1871 roku. Został on zbudowany na zlecenie Richarda von Blankensee według projektu Gustava Koehlsbaha. Przyszły właściciel, baron Karol von Gampa w 1890 poślubił córkę Klarę Fridricha Bayera - założyciela koncernu chemiczno-farmaceutycznego.  Majątkiem władał do swojej śmierci w 1918 roku; potem jego żona (do śmierci w 1938), a następnie ich najstarsza córka Ilse wraz z mężem Karlem Armsterem.

Wieża widokowa "Kaszubskie Oko" w...

 

Kaszubskie Oko to kompleks turystyczno-rekreacyjny zlokalizowany w sąsiedztwie górnego zbiornika wodnej elektrowni szczytowo-pompowej Żarnowiec w gminie Gniewino. Centralnym punktem jest wieża widokowa o kształcie przypominającym klepsydrę, o wysokości 44 metrów. Z platformy widokowej mieszczącej się na szczycie wieży, tj. z wysokości 157 m n.p.m

Opactwo w Żarnowiec

 

Późnogotycki kościół Zwiastowania Pana (XIV-XV, XVII w., remontowany w XIX i XX w.) z bogatym skarbcem, w którym znajduje się cenny zespół haftów liturgicznych (XVII-XVIII w.), liczne rzeźby, przedmioty liturgiczne i rękopisy (XV, XVII, XVIII w.),