Drzewa i krzewy

1 2 3 4 5  »

Krzywy Las pomnik przyrody pod Gryfinem

 

Krzywy Las – pomnik przyrody o powierzchni ok. 1,7 ha, znajdujący się w okolicach nowego osiedla wsi Nowe Czarnowo i Elektrowni Dolna Odra, w powiecie gryfińskim (województwo zachodniopomorskie). Przez ten teren prowadzi czerwony szlak turystyczny ze Szczecina Klucz do Mieszkowic

Lipa Tilia

 

Lipa (Tilia) – rodzaj długowiecznych drzew należący do podrodziny lipowatych. Rosną w umiarkowanej strefie półkuli północnej. Zalicza się do niego ok. 30 gatunków. Gatunkiem typowym jest Tilia europaea

Sosna zwyczajna, pospolita Pinus sylvestris

 

Sosna zwyczajna, pospolita Pinus sylvestris gatunek wiecznie zielonego drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Występuje powszechnie na terenach Europy Północnej i Środkowej i  Syberii Wschodniej.

Kruszyna pospolita Frangula alnus

 

Kruszyna pospolita Frangula alnus  – gatunek krzewu należący do rodziny szakłakowatych (Rhamnaceae). W Polsce występuje pospolicie na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Inne nazwy: szakłak kruszyna, troszczyna, wilczyna

Głóg Crataegus

 

Głóg Crataegus  – rodzaj roślin należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Do rodzaju zaliczanych jest ok. 200 gatunków

Śliwa tarnina, tarnina, tarka Prunus spinosa

 

Gatunek krzewu z rodziny różowatych Rosaceae. Występuje niemal w całej Europie, w zachodniej Azji i północnej Afryce. W Polsce jest to gatunek pospolity.

Brzoza karłowata Betula nana

 

Brzoza karłowata Betula nana  – gatunek karłowatego krzewu z rodziny brzozowatych (Betulaceae). Występuje głównie w tundrze półkuli północnej. We florze polskiej brzoza karłowata jest reliktem glacjalnym.

Krzewuszka, Krzewuszki, Krzewuszka cudowna, Wajgelia

 

Krzewuszka to roślina występująca w naturalnych warunkach w Azji. Znanych jest kilkanaście odmian krzewuszki oraz prawie dwieście krzyżówek. W Polsce najbardziej popularna jest krzewuszka cudowna. Roślina dorasta do 3 metra wysokości, kwiaty przyjmują w zależności od gatunku różne kształty, zazwyczaj lejkowate, rurkowate lub dzwonkowate. Kwiaty pojawiają się na młodych pędach.  Kwiaty różowe.

Trzmielina pospolita, t. zwyczajna Euonymus...

 

Gatunek krzewu należący do rodziny dławiszowatych Celastraceae. Występuje w Europie i Azji, w Polsce pospolity.

Magnolia szerokolistna Magnolia hypoleuca

 

Gatunek rośliny należący do rodziny magnoliowatych. Pochodzi z obszaru Chin, w Polsce jest bardzo rzadko uprawiana jako roślina ozdobna.

1 2 3 4 5  »