Gady

Padalec zwyczajny

 

Padalec zwyczajny (Anguis fragilis) – gatunek beznogiej jaszczurki z rodziny padalcowatych. Zasięg występowania obejmuje większą część Europy, sięgając Afryki i Azji. Jego północna granica przebiega w Szwecji. Populacje z Alp cechują się przystosowaniami do górskiego klimatu.

 

Żmija zygzakowata Vipera berus

 

Gatunek węża z rodziny żmijowatych Viperidae.

Grzbiet o zabarwieniu brązowym, srebrzystoszarym, żółtawym, oliwkowozielonym, niebieskoszarym, pomarańczowym, czerwonobrązowym lub miedzianoczerwonym. Na grzbiecie ciemniejszy od barwy podstawowej zygzak, tzw. "wstęga kainowa". Zygzak nie zawsze jest widoczny. Pionowa źrenica. Płaska głowa o trójkątnym zarysie, wyraźnie oddzielona od reszty ciała.

Jaszczurka zwinka Lacerta agilis

 

Gatunek jaszczurki z rodziny jaszczurek właściwych. Występuje na terenie całej Polski i podlega ścisłej ochronie. Jest najczęściej występującym gadem na terenie kraju. Maksymalna długość ciała gada, w Polsce dochodzi do 20 cm.

Park Dinozaurów Karłów

 

I do  Karłowa zawitały prehistoryczne gady   co prawda   za ich życia   nigdy tu  nie zawędrowały,  ale frajda dla dzieciaków jest  olbrzymia.  Wkomponowany  w krajobraz   górski, pomiędzy skałami postawiono   30  większych lub mniejszych  figur   tych wymarłych gadów.

Park Dinozaurów Zaurolandia. Dinozaury Park...

 

W Rogowie na Pałukach, przy drodze krajowej nr 5, pomiędzy Gnieznem i Bydgoszczą, w odległości 12 km od Biskupina, powstała Zurolandia - największy park dinozaurów w Polsce, park, który spełnia marzenia o podróży w czasie. W Zaurolandii przeszłość Ziemi stanie jak żywa przed naszymi oczami. Spotkamy wielkiego diplodoka, staniemy oko w oko z groźnym tyranozaurem, nad głowami zobaczymy pterodaktyle.

Zaskroniec zwyczajny Natrix natrix

 

Zaskroniec zwyczajny Natrix natrix– gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych (Colubridae). Zaskrońce występują niemal w całej Europie. Samica jest większa od samca i osiąga średnio długość od 85 do 120 cm (wyjątkowo 2 m, a samiec od 70 do 100 cm.