Zabytki ulice budynki

1 2 3  »

Dawna "Szczytnianka"

 

Cmentarz w Szczytnej

 

Na   Szczytniańskim cmentarzu    nie zachowało się  już  wiele   nagrobków  rodzimych mieszkaniowców  tych terenów.

 

Przydrożny krzyż ulica Wolnosci Szczytna

 

Przydrożny krzyż  znajdujący   się  przy ulicy Wolności w Szczytnej  pobliżu  domu z numerem 64 Datowanie  1887 rok

Dawny Szpital pw. Najświętszego Serca Jezusowego...

 

Pomysłodawcą budowy szpitala był ksiądz Józef Taubidz. W dniu 14 sierpnia 1895 roku
doprowadził do zakupu przez parafie od wdowy Teresy Stein placu w pobliżu kościoła pod budowę szpitala. W marcu następnego roku przystąpiono do wykopu studni, a ze natrafiono na problemy techniczne to budowa studni ciągnęła się prawie rok. 6 kwietnia 1897 roku rozpoczęto prace ziemne.

Krzyż Georga Aulicha - Szczytna/Borowina

 

Krzyż Georga Aulicha Ponad metrowej wielkości kamienny krzyż z piaskowca jest przechylony i złamany w trzonie. Upamiętnia miejsce tragicznej śmierci drwala Georga Aulicha który został przywalony przez drzewo 26 lipca 1707 roku. Inskrypcja na kamieniu brzmi: „A:1707 DEN 26 JULI(I) IST GEORG AULICH VON (?EM) BAUMER SCHLAGEN”

Hotel Góralski Dwór

 

Ośrodek Góralski Dwór usytuowany jest w odległości 500 metrów od Muzeum Papiernictwa i oferuje nowoczesne pokoje z bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu i telewizorem LCD z dostępem do kanałów telewizji

Budynek przy ulicy Wolności w Szczytnej

 

Schronisko Luisenbaude (dawne) Szczytna

 

Nie istniejący już obiekt w okolicach ulicy Bukowej w kierunku na dzisiejsze Piekiełko w Polanicy Zdroju. Jakie piękne było to schronisko zobaczymy na zachowanych do dziś fotkach.

Szczytna ulica Wolności

 

Ulica  Wolności    to najbardziej reprezentacyjna ulica w  mieście

Kalwaria Górska w Batorowie

 

Powyżej Batorowa na zboczu wzniesienia Hanula 650 m n.p.m. znajduje się barokowa kaplica pod wezwaniem św. Anny z 1770 r. Przy kościołku znajduje się zespół kalwarii górskiej z piaskowca stacje malowane na blasze. Pomiędzy stacjami znajdują się kamienne schody. Stacje sa znacznie zniszczone droga krzyżowa odprawiana jest tu w dniu patronki 26 sierpnia.

1 2 3  »