Atlas roślin

1 2 3  »

Śnieżyczka przebiśnieg Galanthus nivalis

 

Śnieżyczka przebiśnieg Galanthus nivalis  – gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych. Gatunek popularny w uprawie i rozpoznawalny jako symbol przedwiośnia.  W Polsce podlega ochronie gatunkowej.

 

Bluszcz pospolity Hedera helix

 

Gatunek wiecznie zielonego pnącza należący do rodziny araliowatych Araliaceae. Gatunek typowy dla rodzaju bluszcz Hedera. Jest jedynym przedstawicielem rodziny araliowatych we florze Polski i jedynym pnączem o liściach zimotrwałych.

Śnieżyczka przebiśnieg

 

Śnieżyczka przebiśnieg Galanthus nivalis  – gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych. Gatunek popularny w uprawie i rozpoznawalny jako symbol przedwiośnia.  W Polsce podlega ochronie gatunkowej.

Kalina Viburnum

 

Kalina (Viburnum L.) – rodzaj roślin zaliczany w systemach APG do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae), wcześniej wyodrębniany był w monotypową rodzinę kalinowatych (Viburnaceae) lub włączany był do przewiertniowatych (Caprifoliaceae).

 

Ciemiernik cuchnący Helleborus foetidus

 

Rodzaj roślin należących do rodziny jaskrowatych. Liczący  około 20 gatunków. Występuje szeroko w Europie

Mahonia pospolita Mahonia aquifolium

 

Wiecznie zielony krzew o wysokości 50-150 cm. Liście  skórzaste, nieparzystopierzaste z 5-9 zatokowymi, ciernisto ząbkowanymi listkami.

Miodunka plamista, m. lekarska Pulmonaria...

 

Miodunka plamista, m. lekarska Pulmonaria officinalis– gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny ogórecznikowatych. Rodzime rejony jej występowania to niemal cała Europa.

Wawrzynek wilczełyko Daphne mezereum

 

Gatunek krzewu należący do rodziny wawrzynkowatych. Występuje w całej Europie,  W Polsce na całym terytorium, ale jest rośliną...

Chmiel zwyczajny Humulus lupulus

 

Gatunek byliny z rodziny konopiowatych Cannabaceae. Występował w stanie dzikim prawdopodobnie w południowej Europie, na Bliskim Wschodzie[ w Ameryce Północnej. Jednak uprawiany przez człowieka skolonizował strefę klimatów umiarkowanych i ciepłych całej Eurazji.

Rdestowiec sachaliński reynoutria sachalinensis

 

Pochodzi z wschodniej części Azji. W Polsce po raz pierwszy stwierdzony został na Warmii i Mazurach. Jest gatunkiem inwazyjnym, bardzo ekspansywnym Obecnie występuje w całej Polsce.

1 2 3  »