Atlas roślin

Rdestowiec sachaliński reynoutria sachalinensis

 

Pochodzi z wschodniej części Azji. W Polsce po raz pierwszy stwierdzony został na Warmii i Mazurach. Jest gatunkiem inwazyjnym, bardzo ekspansywnym Obecnie występuje w całej Polsce.

Babka zwyczajna, babka większa Plantago maior

 

Gatunek byliny należący do rodziny babkowatych. Występuje w stanie dzikim w całej Europie oraz w północnej i centralnej Azji. Zawleczona i zdziczała także na innych kontynentach, szczególnie pospolita w Ameryce Północnej. W Polsce gatunek pospolity na całym terenie.

 

Słonecznik bulwiasty, topinambur, bulwa...

 

Rodzimym obszarem jego występowania jest Ameryka Północna, ale jako uciekinier z upraw rozprzestrzenił się szeroko na świecie i obecnie rośnie dziko także w Nowej Zelandii, na Azorach, w Ameryce Środkowej i Południowej. Do Polski sprowadzony został w drugiej połowie XVII w., jako roślina uprawna.

Laurowiśnia wschodnia Prunus laurocerasus

 

Laurowiśnia wschodnia laurośliwa wschodnia, wawrzynośliwa, śliwa wawrzynolistna Prunus laurocerasus — gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, Kaukazu i Azji Mniejszej.

Gatunek leczniczy Mniszek lekarski syn. mniszek...

 

Gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych. Gatunek eurazjatycki, okołobiegunowy, występuje na obszarach o klimacie suboceanicznym. Gatunek kosmopolityczny, w Polsce jest rośliną bardzo pospolitą.

Pełnik europejski Trollius europaeus

 

Gatunek rośliny należący do rodziny jaskrowatych. Występuje w niemal całej Europie z wyjątkiem jej południowo-zachodnich krańców, na południu tylko w górach, oraz w zachodniej Syberii.

Knieć błotna, kaczeniec, kaczyniec, kaczyniec...

 

Knieć błotna, kaczeniec, kaczyniec, kaczyniec błotny Caltha palustris – gatunek rośliny należący do rodziny jaskrowatych. Jest szeroko rozprzestrzeniona  w całej niemal Europie.  W Polsce jest pospolita na bagnistych łąkach i w niższych partiach gór.

Harbuźnik kolczasty Sicyos angulata

 

Jest to pnącze. Rośnie w wilgotnych zaroślach przy olszynach i wierzbach. Zakwita w drugiej połowie lata. Jest rośliną obcego pochodzenia.

Zimowit jesienny

 

Zimowit jesienny Colchicum autumnale – gatunek rośliny należący do rodziny zimowitowatych (Colchicaceae).

Facelia błękitna Phacelia tanacetifolia

 

Jest rośliną uprawianą na paszę, niekiedy na nawóz zielony. Plon zielonki 15-20 t/ha. Terminy siewu i zbioru: na plon wtórny