Nepomuceny

Nepomuceny Czeskie

W  Litomyślu znajduje sie kilka Nepomucenów Najbardziej reprezentacyjny   to   figura  boczna kolumny Maryjnej znajdującej sie  na   rynku Litomyla.  Jan w  towarzystwie y Św. Maryi Panny i Św. Wacława. Całość została wykonana w latach 1713 - 1716 przez rzeźbiarza Antonína Appellera.  Nepomuk z krucyfiksem  trzymanym w ramionach.  W lewej dłoni, podtrzymującej dół krucyfiksu, złocony liść palmy męczeństwa. Na głowie biret.

Pałac Velké Losiny

Velké Losiny (niem. Groß Ullersdorf) to gmina wiejska i wieś w powiecie Šumperk, w kraju ołomunieckim, w pobliżu Jesioników. Historycznie położona jest na terenie Moraw. Miejscowość zaliczana jest do czeskich uzdrowisk.

Nepomuceny I

Święty Jan Nepomucen jest patronem dobrej spowiedzi, spowiedników i penitentów. Jest także patronem chroniącym przed powodziami i wzburzonymi wodami, a także patronem mostów, przepraw, życia rodzinnego. Według tradycji ludowej jest świętym, który chroni również pola i zasiewy zarówno przed powodzią, jak i suszą. Z tego powodu figury św. Jana Nepomucena spotyka się nie tylko przy mostach i rzekach, ale i w okolicy skrzyżowań dróg, a także na placach publicznych i przy kościołach.

Jan Nepomucen II

Święty Jan Nepomucen jest patronem dobrej spowiedzi, spowiedników i penitentów. Jest także patronem chroniącym przed powodziami i wzburzonymi wodami, a także patronem mostów, przepraw, życia rodzinnego. Według tradycji ludowej jest świętym, który chroni również pola i zasiewy zarówno przed powodzią, jak i suszą. Z tego powodu figury św. Jana Nepomucena spotyka się nie tylko przy mostach i rzekach, ale i w okolicy skrzyżowań dróg, a także na placach publicznych i przy kościołach.

Jan Nepomucen III

Przy   ostatnim  domu  w  Karłowie jadać w   kierunku  Batorowa  za mostkiem po prawej stronie pomiędzy dwoma jesionami   znajduje się kapliczka datowana   na  rok 1855. 

Nepomuceny z Gorzanowa

Jan Nepomuk IV

Jan Nepomucen (ur. ok. 1350 w Pomuku, obecnie Nepomuk, zm. 20 marca 1393 w Pradze) – prezbiter, spowiednik Zofii Bawarskiej, męczennik i święty Kościoła katolickiego

Jan Nepomucen Trzebieszowice II

Figura św. Jana Nepomucena z 1765 roku w  pobliżu  boiska sportowego w  Trzebieszowicach.  Święty trzyma na lewym ramieniu krzyż z palmą męczeństwa. Ubrany jest w sutannę z ośmioma guzikami, w komże i pelerynę ozdobiona frędzlami z kapturem. Figura świętego ustawiona na czterostopniowym cokole na którego trzech stronach widoczne są płyciny. Na przedniej płycinie inskrypcja fundacyjna z chronostychem

Jan Nepomucen Lądek Zdrój II

Kamienny  Jan  Nepomucen     z  Lądka Zdroju  przy ul. Wiejskiej, nad  brzegiem Białej Lądeckiej. Wykonany został przez Henryka Klahra (1779-1873), syna Ignacego Klahra   Wykonany jako wotum po odniesionym wypadku  przez  pewnego  rzeźnika który spad razem z  bykiem ze stromego  brzegu. Na  pamiątkę tego wydarzenia umieszczono na cokole   płaskorzeźbę  przedstawiająca głowę wołu i dwa skrzyżowane topory.  Nepomuk   z   krucyfiksem w  prawej dłoni i biretem w lewej bez aureoli  

Jan Nepomucen Trzebieszowice

Jan usytuowany przy drodze nr 392 z Żelazna po prawej stronie. Nepomuk    ubrany  sutannę   w komży z  pelerynką  Z biretem na głowie. na lewym ramieniu krzyż z palmą. Na cokole relief z przedstawieniem zamkniętej kłódki. Z  tyłu cokołu napis dotyczący renowacji:datowany  na  1913 rok

Jan Nepomucen Nowa Ruda

Jan Nepomucen umieszczony w pobliżu  mostu    na Włodzicy przy ul. Cmentarnej nr 1  w Nowej Rudzie. Uważany jest   z  jedną  z najstarszych figur Jana N. w Polsce, datowana na 1706 rok. Dolna podstawa   figury    to fragment   dawnego   filaru mostowego  zniszczonego podczas powodzi   w  1860roku. Na  środkowej części cokołu  niemieckojęzyczny napis fundacyjny.

Nepomuceny z Sanktuarium MB Łaskawej w Krzeszowie

W  Sanktuarium MB Łaskawej w Krzeszowie po prawej stronie w  pierwszej niszy  jest kaplica św. Jana Nepomucena. Z lewej strony   znajduje się  ołtarz   św. Jana Nepomucena. W centrum ołtarza umieszczony jest obraz z 1732 roku „Św. Jan Nepomucen rozdający jałmużnę”, pędzla znakomitego malarza czeskiego Petera Brandla.

Nepomuceny Czeskie II

Žamberku  okres: Ústí nad Orlicí, kraj: Pardubickým spotkać można  kilka  Janów  Nepomucenów. Pierwszy znajduje się wśród figur z obstawy   barokowej Maryjnej kolumny morowej.

Šonov pol. snow

Šonov (pol. snow) – wieś przygraniczna w Czechach, w kraju kralovohradeckim.

Górska przygraniczna wioska, położona we wschodniej części Broumovskej kotliny, w Sudetach Środkowych, na wschód od Broumova na wysokości od 400 do 600 m n.p.m. u podnóża południowo-zachodniego zbocza, wschodniej części Gór Suchych.

Nepomuceny w Czechach III

Święty Jan Nepomucen jest patronem dobrej spowiedzi, spowiedników i penitentów. Jest także patronem chroniącym przed powodziami i wzburzonymi wodami, a także patronem mostów, przepraw, życia rodzinnego. Według tradycji ludowej jest świętym, który chroni również pola i zasiewy zarówno przed powodzią, jak i suszą. Z tego powodu figury św. Jana Nepomucena spotyka się nie tylko przy mostach i rzekach, ale i w okolicy skrzyżowań dróg, a także na placach publicznych i przy kościołach.

Pomnik Trójcy Świętej z adorującym św. Janem Nepomucenem.

Jedyne tego typu przedstawienie św. Jana Nepomucena adorującego Trójcę Św. Jan znajduje się na kamiennym cokole z inskrypcjami i herbami. Całość otoczona kamienną balustradą. Brak Gołębicy symbolizującej Ducha Św. Najprawdopodobniej została skradziona lub zniszczona w czasie powodzi w 1997 roku. Pierwotnie pomnik znajdował się w innym miejscu

Nepomucen i Kolumna Maryjna Jawiszów

Nepomucen z Jawiszowa   charakteryzuje się  jaskrawą kolorystyką pewnie  jakiś miejscowy  artysta dobrał kolory. pozostawiam to bez komentarza. Jan na  wysokim cokole  z  krucyfiksem i palną na prawym przedramieniu  z bietem na głowie. Figura św. Jana stała dawnej na moście została przeniesiona na obecne miejsce w 1988 roku.


W tej samej miejscowości znajdziemy ciekawą  barokową   kolumnę Maryjną

Figura św. Jana Nepomucena Chełmsko Śląskie

Barokowy Jan N. z aniołkami na pochyłym rynku, XVIII wiek.. Jan stoi na kłębowisku chmurek, a na plecach dosłownie siedzi mu aniołek, który ponad ramieniem Jana ukazuje mu krucyfiks do adoracji.  Cokół dwukondygnacyjny, górna część zdobiona spływami wolutowymi. Na dolnym kartuszu data 1855.

Nepomucen V Kłodzko

Drewniana figura Nepomuka z kościoła o. franciszkanów  w ołtarzu  bocznym z prawej strony. Jan   z  krucyfiksem w dłoniach i biretem na głowie.

Mikołajów

Mikołajów – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Stoszowice.

Mikołajów powstał w drugiej połowie XIII wieku w czasie kolonizacji Przesieki Śląskiej, pasa granicznego pomiędzy Czechami a Śląskiem. W XVIII wieku możliwości rozwoju wsi były ograniczone z powodu powstania w sąsiedztwie fortów Twierdzy Srebrnogórskiej. W XIX wieku w Mikołajowie były: folwark, szkoła, młyn i kilka warsztatów tkackich[. W roku 1853 wzniesiono we wsi kościół.

Nepomuki Kutna Hora

Kutná Hora  tuż przy murze okalającym kaplice czaszek i cmentarz, przy bocznym wyjściu stoi potężna  kolumna, na której szczycie znajduje się kamienna figura św. Jana Nepomucena.

 

Nepomucen Byczeń

Na murze  okalającym  kościół parafialny pw. św. Marcina z XVIII wieku w Byczeniu  znajduje się  figura  Jana Nepomucena  z   1774 roku. jan z  krucyfiksem w dłoniach  z biretem na głowie.

Nepomucen Paczków II

Płaskorzeźba   na ścianie ratusza w  Paczkowie  przedstawiająca scenę topienia.

Nepomucen Paczków

W  narożniku  paczkowskiego    ratusza znajduje się figura  Jana z  krucyfiksem w dłoniach  biretem na głowie a aureolą z 7 gwiazdami. 

Nepomucen Otmuchów

Wewnątrz kościoła parafialnego Św. Mikołaja znajduje się drewniana figura przedstawiająca Nepomuka. Pochodzi ona prawdopodobnie z XVIII wieku. Jan z palną w prawej dłoni z biretem na głowie. Aureola z 5 gwiazdami.

Nepomuk III Otmuchów

Wewnątrz kościoła parafialnego Św. Mikołaja, w nawie południowej, znajduje się ołtarz JN z obrazem przedstawiającym modlącego się świętego .

Nepomuk I Otmuchów

Kamienna figura św. Jana Nepomucena ustawiona po prawej stronie kościoła pw. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego. Nepomuk z krzyżem oraz biretem  w dłoni. Naprzeciwko niego, po drugiej stronie kościoła, ustawiona druga figura św. Jana Nepomucena

Nepomuk II Otmuchów

Kamienna figura św. Jana Nepomucena ustawiona po lewej stronie kościoła pw. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego. Nepomuk w aureoli z 5 gwiazdami, z krucyfoksem i złocona palmą w dłoniach. Po drugiej stronie kościoła, ustawiona druga figura św. Jana Nepomucena.

Jan Nepomucen Praga Most Karola

Figura na Moście Karola w Pradze z 1683 roku. Związana jest ona z historią barona Gotfryda Mateusza Wunschwitza, który miał być stracony z powodu zabicia pawia w paryskim parku w Luwrze, lecz na skutek modłów do Jana z Nepomuka został uwolniony.

Jan Nepomucen Żelazno

Kamienny Jan Nepomucen w pobliżu kościoła św. Marcina w Żelaznie. Na cokole płaskorzeźbione sceny z życia JN, w tym scena pielgrzymki do Starej Boleslavi. Jan trzyma biret w ręku a krucyfiks na prawym ramieniu. Aureola z pięcioma gwiazdami.

Kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena w Parku Szczytnickim

Na terenie Parku Szczytnickiego znajduje się również drewniany kościół z przełomu XVI i XVII wieku, pod wezwaniem świętego Jana Nepomucena. Zbudowany przez cieśli ze Starego Koźla, tam też początkowo stał. W XVIII w. został przeniesiony do Kędzierzyna, a stamtąd w 1913 do Wrocławia, pod kierownictwem wrocławskiego architekta Theo Effenbergera. On też polecił ustawić przy kościele, obecny do dziś, średniowieczny krzyż pokutny, zrekonstruować drewniane podcienie i całość otoczył drewnianym płotem.

Nepomucen Lądek-Zdrój

Jan na moście św. Jana z 1565 roku na rzece Białej. Na froncie cokołu chronostych sumujący datę 1710. Z boku inny napis uwieczniający renowację rzeźby słowami "z dobrowolnych datków statua ta została odnowiona " W 1742r renowację wykonał Michał Klahr Starszy. Kolejne renowacje miały miejsce w latach 1783 oraz 1822r Jan z biretem na głowie i aureola z gwiazdami z krucyfiksem w dłoniach.

Nepomucen Różanka

Różanka w  pobliżu   kościoła   parafialnego  pw. Wniebowzięcia NMP znajduje się  za  ciekawie wykonanym  kamiennym  ogrodzeniem  barokowy  Jan Nepomucen  okazałej  postury.  Figura datowana  na 1730 rok.  Rzeźbiona podstawa z  żelaznym świecznikiem  Nepomuk z  bireten na głowie i krucyfiksem w dłoniach.    

Jan Nepomucen Piszkowice

W kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach w ołtarzu poświęconym Janowi znajduje się drewniana barkowa polichromowana figura Nepomuka w asyście aniołków.

Jan Nepomucen Międzylesie

W  centrum  Międzylesia  przy  mostu  na rzeczce Polna   znajduje się kamienny Jan z  krucyfiksem na prawym ramieniu, z biretem na głowie  bez aureoli. Na cokole sceny z topienia. Datowanie  1725r. 

Jan Nepomucen Międzylesie II

Jan Nepomucen Międzylesie III

Jan Nepomucen Roztoki I

W centrum wioski nieopodal kościoła znajduje się przy polnej drodze prowadzącej do cmentarza. Jan z krucyfiksem i palną w lewej dłoni, prawa podniesiona w geście błogosławieństwa. Z biretem na głowie aureola z niespotykana ilością gwiazd (pierwotnie 11 ) obecnie 10. Na cokole scena topienia.

Jan Nepomucen Roztoki II

Na fasadzie kościoła nad wejściem bocznym figura Jana Nepomucena kamienna barokowa, polichromowana, z dwoma puttami u stóp i chronostychem wspominającym papieża Benedykta XIII

Jan Nepomucen Domaszków

W Domaszkowie przy wejściu do kościoła parafialnego Św. Mikołaja z 1360 r Na kamiennej bramce kościelnej ustawiono kamienną figurę Jana Nepomucena z 1727 roku. Jan z krucyfiksem w dłoniach biretem i aureola z 5 gwiazdami

Jan Nepomucen Bystrzyca Kłodzka

Jan Nepomucen jest jedną z figur zespołu rzeźbiarskiego pochodzącego z 1736 roku - kolumny Trójcy Świętej znajdującej się w pobliżu ratusza w Bystrzycy Kłodzkiej . Nepomuk z krucyfiksem na prawej dłoni i kłodka w lewej. Z biretem na głowie i aureola z pięcioma gwiazdami.

Kolumna wotywna Trójcy Świętej

Barokowa kolumna wotywna Świętej Trójcy stojąca na obecnym pl.Wolności powstała w 1736 r. a jej fundatorem był bystrzycki radny Kasper Rudolf Kleinwachter. Wykonawcą tejże kolumny był pochodzący z Kamieńca Anton Jörg. Wśród figur rozpoznajemy m.in. św. Floriana i Jana Nepomucena

Nepomuceny Broumov

Na dziedzińcu klasztoru benedyktynów Broumovie barokowy kamienny Jan Nepomucen. Jan z stroju zakonnym z pelerynką na ramionach, lewa dłoń podniesiona do góry z małym krucyfiksem. W prawej opuszczonej dłoni palma. Z biretem na głowie i aureolą z 5 gwiazdami. Na terenie opactwa istniało liceum założone w 1711 roku - spadkobierca szkoły, w której studiował Jan N.

Nepomucen Kuks

Kuks – to wieś w powiecie Trutnov w kraju kralovohradeckim w Republice Czeskiej. W kurorcie hrabiego F. A. Šporka w klasztorze Bonifratrów a w nim znajdującym się kościołem pw. Najświętszej Trójcy. W bocznym ołtarzu z lewej nawie znajduje się ołtarz Nepomucena. Jan w złocistej barokowej ramie w asyście aniołków, z krucyfiksem w dłoniach i aureolą z gwiazdami.

Figura Jana Nepomucena Ścinawka Średnia

Kamienny polichromowany Jan N. datowany na 1778r przy drodze Nowa Ruda - Kłodzko. Nepomuk z palcem przy ustach , krucyfiks i palma na prawym ramieniu. U stóp chmurki i putta, po bokach dwie latarnie. Na cokole polski napis: "Św. Janie / Nepomucenie / Módl się za nami" Dokoła ogródeczek z kamienno drewnianym ogrodzeniem. Kiedyś obok rosło drzewo które zostało ścięte.

Kaplica św. Jana Nepomucena Ścinawka Górna

W  pałacu  Sarny   w Ścinawce Górnej  jest   kaplica św. Jana Nepomucena z pięknymi malowidłami Johanna Franza Hoffmanna , przedstawiającymi sceny z życia świętego. Jako ołtarz główny    i w  malowidłach przyokiennych   a także na suficie.

Nepomucen Ratno Górne

Przy drodze, kamienny Jan Nepomucen na obłym cokole, na którym umieszczono Język a w relikwiarzu i dwie główki aniołków, datowanie 1784r

Nepomucen Radków III

Figura św. Jana Nepomucena na fasadzie domu nr 13/14 w rynku, XVIII wiek

Nepomucen Wambierzyce IV

Na Nowym Świecie  przy drodze prowadzącej z Wambierzyc do Radkowa z prawej strony pomiędzy dwoma lipami, kamienna barokowa rzeźba Jana N. na kolumnie. Kolumna ustawiona na cokole z chronostychem z tyłu datowany na rok 1707.

Figura św. Jana Nepomucena Walbrzych

Pochodząca z XVIII w kamienna figura św. Jana Nepomucena usytuowana jest przy wewnętrznej drodze do kościoła św. Barbary. JN stoi na tarczy herbowej trzymając w lewej ręce palmę, a w prawej drewniany krzyż. W cokole znajduje się wnęka na światło.