Wodospady

Wodospad Kamieńczyka

Najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka.

Wąwóz Kamieńczyka ma ok. 100 m długości, jego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości, a szerokość na niektórych odcinkach nie przekracza 4 metrów.

Zakłady Papiernicze w Młynowie

Papiernia w Młynowie Ostdeutsche Papier - und Zellstoff - Werke A-G   powstała w 1895 r. jako jedna z pierwszych nowoczesnych fabryk tej branży w Sudetach. Należała do firmy Schöllera.
Po II wojnie światowej, jeszcze przed końcem 1945 r., wznowiono produkcję i zainstalowano pierwszą w powojennej Polsce maszynę papierniczą.

Lodospad wodospad Wilczki Międzygórze

Jest   to największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, jeden z najwyższych w Sudetach. Powstał na linii uskoku tektonicznego, skąd rzeka Wilczka spada z ponad 20 m (przed  wielką  powodzią  w roku   1997  próg  wodospadu sięgał  wysokości   27 m  ) do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem, którego pionowe skały osiągają nawet 25 m. 

Wodospad za stawem

Wodospad ten   nie jest imponujący  ale  zawsze jak to mówią małe jest piękne. Powstał  w  nieczynnym kamieniołomie piaskowca.  Zapewne podczas prac eksploatacyjnych  strumień  omijał wyrobisko, a teraz spada z wysokości  5 m tworząc piękną wodną kaskadę i malownicza mgiełkę.  Wpływa do   wyrobiska tworząc mały  zbiornik wodny o kilkumetrowej głębokości. 

Wodospad Wilczki - Międzygórze

Wodospad Wilczki (dawniej nazywany również Wodogrzmoty Żeromskiego, niem. Wölfelsfall) – wodospad na rzece Wilczka oraz rezerwat przyrody w Masywie Śnieżnika (Sudety Wschodnie), w pobliżu Międzygórza.

Wodospady Pośny - wodospad w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych

Wodospady Pośny - wodospad w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych . położone są na krawędzi piętra środkowego w północno-wschodnim fragmencie stoliwa Gór Stołowych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych około 1,2 km na północny-wschód od Szczelinca Wielkiego.