Grzybowe impresje

Tremella encephala

Owocnik- średnicy 0,5-2cm, mleczno biały do białaworózowego, półkolisty, mózgowato pofałdowany.


Kisielnica trzoneczkowa [Kisielec trzoneczkowy] Exidia truncata

Owocniki czarne lub brązowoczarne; 20-80 mm średnicy i 10-40 mm wysokości, krążkowate, miseczkowate lub kieliszkowate, z wiekiem nieregularne; rosną w gęstych skupieniach - jednak poszczególne miseczki nie zrastają się ze sobą lub jedynie brzegami; przyrośnięte do podłoża grubym, krótkim trzonkiem; górna powierzchnia miseczek drobno brodawkowana, czarna, błyszcząca, tu tworzone są zarodniki; dolna powierzchnia matowa, nieco jaśniejsza od górnej - płonna

Grzybomania 2012 - Festyn w Stroniu Wsi

Odwiedziliśmy malowniczą mieścinę, jaką jest Stronie Śląskie. Odbywała się tu impreza grzybowa , która mnie tu ściągnęła. Oczywiście wszystko związane z grzybami , na stoiskach grzybowe potrawy, grzybki z drewna, stoisko nadleśnictwa

Maślak żółty Suillus grevillei

Kapelusz - 3-15cm średnicy; początkowo o kształcie półkulistym, stożkowatym, a później spłaszczony i poduchowaty; barwy złocistożółtej z odcieniem pomarańczowobrązowym lub żółtobrązowy; skórka gładka, naga i lepka; w czasie deszczu bardzo lepka, śluzowata i mazista, natomiast matowa w czasie suszy; brzeg ostry, początkowo podwinięty.
        

Maślak zwyczajny Suillus luteus

Owocnik - 40 do 150 mm średnicy; początkowo o kształcie półkulistym, a później spłaszczonym, poduchowato wypukłym z lekkim garbkiem, do rozpostartego; brzeg ostry, u młodych okazów podwinięty; barwy brązowożółtej


V Międzynarodowy Festiwal Grzybów - Boszva 2010

Co do  gościnności Węgrów dorównuje  naszej.  W pierwszym  dniu   po zakwaterowaniu  luzacko zwiedzaliśmy okolice  a po kolacji wyruszyliśmy na nocne grzybobranie. Co prawda wiele nie nazbieraliśmy ale  adrenalina i  wesołość nam dopisywała. Drugi dzień organizatorzy zafundowali nam   już tym razem dzienne grzybobranie w doborowej  międzynarodowej ekipie Węgiersko Słowacko Polskiej.  

Wrośniak szorstki Trametes hirsuta

Owocniki- przyrośnięte bokiem, półkuliste do nerkowatych, pojedyncze lub zrośnięte po kilka w dachówkowate skupienia. Górna powierzchnia szczeciniasto-filcowato owłosiona- włoski 4-5.5 mm, biaława z wiekiem ciemnieje i łysieje, szara, popielata, może być zieleniejąca glonów. Powierzchnia nierówna, koncentrycznie pręgowana lub żłobkowana, brzeg ostry lub tępy; nierówny, falisty, karbowany, zwykle ciemniejszy.

Wilgotnica stożkowata Hygrocybe conica

Kapelusz - barwy szkarłatnoczerwony, czerwony, czerwonożółtopomarańczowy, czerwonopomarańczowy, żółtopomarańczowy, do ochrowego. Stożkowaty, z zaostrzonym lub obłym wierzchołkiem; powierzchnia gładka, promieniście włókienkowata, sucha jedwabista. Brzeg podwinięty, wystający poza blaszki, zafalowany.

 

Wilgotnica śnieżna Hygrocybe virginea

Kapelusz- od 2-6cm średnicy. Bladożółtawy do wodnistobiałego, nieco lepki, suchy śnieżnobiały. wiekiem w centrum kapelusza z ochrowe przebarwienia. Skórzasty, półkulisty, wypukły, potem płaski i nieco w centrum zapadnięty. 

Wilgotnica ostrostożkowata [Wilgotnica trwała] Hygrocybe persistens

Kapelusz - 3-8 cm, początkowo dzwonkowato sklepiony, po dojrzeniu szeroko rozpostarty, na szczycie ostro zakończony lub z tępym uwypukleniem, żółtopomarańczowy, czerwonopomarańczowy, na brzegu złotożółtawy, przy wysychaniu blednący do kremowożółtego.

Uchówka ośla Otidea onotica

Cechy gatunku - rodzaj liczy w Europie 11, dość podobnych do siebie, gatunków. Tworzą one owocniki kształtu uchowato-miseczkowatego, wydłużone i rozcięte z jednej strony.

Trzęsak pomarańczowy Tremella mesenterica

Owocnik - białawy, żółtawy, do siarkowożółtego lub pomarańczowego; 2-6 cm średnicy, w zarysie kulisty, podzielony na mózgowate płaty i zwoje. W stanie wilgotnym żelatynowaty, lepki, natomiast wysuszony jest twardy. Szeroko przyrośnięty do podłoża.


Rycerzyk czerwonozłoty Tricholomopsis rutilans

Owocnik - od 4 do 15 cm średnicy; żółtawy lub winnoczerwony; we wczesnym stadium wypukły, potem rozpłaszczony a nawet wywinięty, zazwyczaj z małym garbkiem na środku; purpurowoczerwone łuseczki koncentrują się w środku, powodując widoczne natężenie barwy; w dotyku filcowaty.


 

 

Purchawka gruszkowata Lycoperdon pyriforme

Owocnik- główka o średnicy 3-5cm, gruszkowate lub butelkowate przejście jako"nogę" 1-5cm wysokości, z zaznaczonym mniej lub bardziej garbkiem. Młode owocniki jasne, ochrowe, bladoszare, z wiekiem brązowawy , osłona zewnętrzna grubo ziarenkowata do drobno brodawkowatej, przez co powierzchnia pokryta delikatnymi ciemniejszymi ziarenkami, brodaweczki większe w dolnej części owocnika. 

Prószyk brudzący Bulgaria inquinans

Owocnik- młode owocniki kulistawe, z wiekiem otwierają się na szczycie i przyjmują formę płytko-miseczkowatą, 1-5cm szerokości, zwykle w grupach po kilka, zewnętrzna powierzchnia owocnika ziarnista, otrębiastej, początkowo jasnobrązowa, potem rdzawobrązowa do ciemnobrązowej, matowa; powierzchnia miseczki jest zarodnikonośna, gładka, połyskująca.

Poroblaszek żółtoczerwony Phylloporus pelletieri

Owocnik- czerwonobrązowy, kasztanowobrązowy do ciemnobrązowego; 3-11cm średnicy, początkowo półkulisty, potem wypukły, z wiekiem rozpostarty, powierzchnia matowa, sucha, aksamitna, z wiekiem gładka brzeg ostry, z czasem pofałdowany.

Podgrzybek brunatny Xerocomus badius

Owocnik- mniej lub bardziej kasztanowobrązowy, z wiekiem jaśniejszy płowobrązowy 3-10(15)cm średnicy, wypukły, z wiekiem rozpostarty, powierzchnia sucha, matowa, filcowata, podczas wilgotnej pogody lepki.

Murszak rdzawy Phaeolus schweinitzii

Owocnik - bokiem przyrośnięty lub składa się z krótkiego, mniej lub bardziej wyraźnego trzonu i nieregularnej, rozpłaszczonej części kapeluszowej szerokości 80-350 mm i odstającej na 30-170 mm, 10-40 mm grubości, często owocniki pozrastane po kilka lub składające się z

Maślak błotny [Maślak żółtawy] Suillus flavidus

Owocnik- 2-7cm średnicy młody żółtawy, szarożółtawy, cytrynowożółty z brązowym odcieniem. Początkowopółkolisty z wiekiem płaski, z wyraźnym, płaskim garbkiem. Powierzchnia śliska, gładka, z delikatnymi włókienkami, brzeg ostry ze śluzowatymi resztkami osłony. Skórka ściągalna.

Maślak rdzawobrązowy Suillus collinitus

Owocnik- młody wypukły, potem płaski, gładki lepki, 8-11cm średnicy. Rdzawobrązowy pokryty licznymi ciemnobrązowymi włókienkami.


Jodłownica górska Bondarzewia mesenterica

Owocnik- wachlarzowato pozrastanych, kilku do kilkunastu , kaleluszy wyrastających ze wspólnego trzonu, Kapelusze łopatkowate, rozetowate, niemal lejkowate, szerokości 8-20cm, zwęzone w nasadzie w krótki trzonek, żółtobrązowy, orzechowobrązowy,

Fałdówka kędzierzawa Plicaturopsis crispa

Owocnik- ochrowobrązowy, czerwonobrązowy, koncentrycznie strefowany, brzeg znacznie jaśniejszy do białawego, 5-25 mm szerokości, wypukły, muszelkowaty, kloszowaty, mniej lub bardziej nieregularny, powierzchnia filcowato owłosiona, brzeg często falowany.


Buławka spłaszczona Clavariadelphus ligula

Owocnik - buławka ma niewiele wspólnego z powszechnym wyobrażeniem o grzybach składającyca się z kapelusza i trzonu. Mały, maczugowaty owocnik ma wysokość 4-9 cm. Spotkać można wiele egzemplarzy z przyciętym wierzchołkiem i podłużnymi fałdami, spłaszczonymi lub rozczepionymi na pół. Góra grzyba ma zawsze większą średnicę.

Buławka pałeczkowata Clavariadelphus pistillaris

Clavariadelphus pistillaris - Buławka pałeczkowata

Owocnik -
duży, wydłużony, mniej lub bardziej wyraźnie maczugowaty; 10-20 cm wysokości i 2-8 cm szerokości; wierzchołek owocnika zaokrąglony; młody jasnożółty, z wiekiem ciemniejszy, pomarańczowo-brązowy do brązowo-żółtego i cynamonowo-brązowego z liliowym odcieniem, ku podstawie ciemniejszy. Powierzchnia wzdłużnie bruzdowana, matowa, naga; uciśnięta powierzchnia przy ucisku plami się fioletowo-brązowo

Buławka obcięta Clavariadelphus truncatus

Owocnik- wysokość do 15 cm maczugowaty ucięty na szczycie żółtawy, ochrowy, cynamonowy, czasem z czerwonawym odcieniem gładki lub ze słabo widocznymi, pionowymi bruzdami

Bokówka biała Pleurocybella porrigens

Owocnik - biały, kremowy, 2-11 cm, rozłożysty, półkulisty, łopatkowaty, muszlowaty, powierzchnia krótko owłosiona, z wiekiem naga, trwalsze owłosienie występuje u nasady kapelusza, ostry brzeg, młody owłosiony, podwinięty.

Czubajka kania Macrolepiota procera

Kapelusz: średnica 10-35cm , u młodych owocników kulisty, jajowaty, potem wypukły, u dojrzałych płaski z garbkiem na szczycie, parasolowaty . Młody brązowy, później jasnobrązowy, płowy, szarobrązowy, kremowy, białawy, garbek gładki,

Węgliniec 2008

Kolejne  Mistrzostwa Europy w Zbieraniu grzybowy  uważam za zakończone. Impreza kultowa i  każdy grzybiarz powinien w niej uczestniczyć. Jak co roku atrakcji co niemiara po prostu trzeba tam być

Goryczak żółciowy Tylopilus felleus

 Owocnik – jasnobrązowy, płowobrązowy, szarobrązowy, matowy, zamszowaty, wilgotny słabo śluzowaty; 50-150(200) mm średnicy, początkowo półkulisty, potem wypukły i rozpostarty. barwy brązowej z odcieniami szarego, płowego i nutką fioletu.

X Święto Grzybów Mistrzostwa Europy w Zbieraniu Grzybów

X Święto Grzybów Mistrzostwa Europy w Zbieraniu Grzybów

Koszarawa / Bystra

W malowniczej miejscowości Koszarawa – Bystra spotkali się członkowie Stowarzyszenia Darz Grzyb. Przybyli z wielu zakątków Polski nawet odległych.

Czeremszaki w kotlince

To że znajome tylko wirtualnie przedszkolaki które malowały grzybki przyjechały do naszej Kotlinki na zielona szkołę do Długopola Zdrój, więc postanowiłem się z nimi spotkać, co prawda tylko na chwilkę bo jechaliśmy dalej na biwak pod namioty z 4b