Duszniki Zdrój

Skocznia narciarska na Jamrozowej Polanie

Pod koniec lat 30. na Jamrozowej Polanie powstała skocznia Hainwiesenschanze o wielkości ok. K 30. Skakano na niej także po II wojnie światowej.
W latach 80. w pobliżu zbudowano nowy, ok. 50-metrowy obiekt, który jednak posiadał wadę konstrukcyjną, dlatego w pierwszych skokach zawodnicy mieli problem z przeskoczeniem buli - konieczne było prowizoryczne przedłużenie rozbiegu. W latach 90. skocznia przestała funkcjonować. Na początku XXI w. prowadzono prace remontowe na obiekcie, jednak ostatecznie nie wskrzeszono skoków na Jamrozowej Polanie.

Mistrzostwa Europy Duszniki Zdrój 2017 w Biathlonie

Ceremonia otwarcia mistrzostw Europy w Dusznikach Zdrój, odbyła się wczoraj  wieczorem. dzisiaj  rozpocznie się rywalizacja. Mistrzostwa potrwają do niedzieli.

Jamrozowa Polana

Jamrozowa Polana (niem. Hordis tal, Hain) – rozległa polana położona na Wzgórzach Lewińskich blisko Dusznik-Zdroju, w płytkiej dolinie pomiędzy szczytami Gajowej a Jeleniem, w widłach drogi krajowej nr 8 wiodącej z Wrocławia do Pragi i dalej do Wiednia, przez przełęcz Polskie Wrota. Rozciąga się na południowy zachód od zbocza Gajowej na wysokości 650–675 n.p.m., wśród lasów świerkowych.

Budynek Poczty Duszniki Zdrój

W centrum Dusznik Zdroju, przy ulicy Mickiewicza 10 znajduje się zabytkowy budynek poczty z końca XIX wieku. Wybudowany został według projektu Benno Mullera, tworzącego od 1890 roku w stylu secesji. Jest to otynkowany budynek z wielospadowym dachem, krytym dachówką.

Foto relacja z 4 edycji BUM w Dusznikach

Kolejna edycja  BUMu  obfitowała  wszelakie  dystansy    biegowe  jak i   nordic walking  dla dużych i małych,    łącznie z Ultra maratonem na 67  km.  Gorącym gwoździem  programu był  pokaz  Kudowskich  Morsów  pomimo wietrznej pogody. Zapraszam do galerii foto

Ośrodek Wczasowo-Rehabilitacyjny Stalowy Zdrój

Na bazie zmodernizowanych budynków dawnej odlewni żeliwa (mieszczących gospodę "Alte Schmelze"), domu Mendelssohnów, domu gościnnego nad stawem oraz kilku nowo postawionych obiektów miasto Duszniki-Zdrój w 1903 r. uruchomiło zakład kuracyjny pod nazwą "Stalowy Zdrój

Dom wypoczynkowy Korund Duszniki

Dawna restauracja "Ziegenhaus" w Dusznikach Zdrój - dzisiaj DW Korund. Według www.duszniki.zdroj.pl... Kozia Hala jest częścią Dusznik Zdroju położoną na wysokości ok. 700 – 740 m n.p.m. przy Drodze Orlickiej. W końcu XVIII w. w rejonie Koziej Hali wydobywano rudy kobaltu, istniał tu kamieniołom wapieni i wapiennik, a w początkach XIX w. poszukiwano rud żelaza. Od 1800 r. w uzdrowisku wprowadzono kurację mleczną i żętycową i wówczas w pobliżu Dusznik urządzano górskie fermy mleczne, w którym trzymano krowy, owce i kozy. W ten sposób powstały też zabudowania na Koziej Hali.

Foto relacja z trzeciego dnia zawodów 3edycji BUM w Dusznikach

Foto relacja z trzeciego  dnia zawodów 3edycji BUM w Dusznikach.  Z  rana   odbyły się stary  najmłodszych   w  dwóch kategoriach wiekowych   i start   dorosłych  w kategorii nordic walking  na dystansie   15km. Można powiedzieć że gorącym gwoździem  programu był  pokaz  Kudowskich  Morsów.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski w kotlince

W dniu dzisiejszym  29 października Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wraz z małżonką odwiedził  Naszą  Kotlinkę. W  programie   wizyty jest zwiedzanie Dusznickiej  papierni  połączonej  z udziałem w warsztatach czerpania papieru.  I wykonanie pamiątkowej   kartki z odciskiem dłoni.  W programie miedzy innymi  spacer  po  parku zdrojowym i  spotkanie ze społecznością lokalną powiatu kłodzkiego, które odbędzie się w polanickim Teatrze Zdrojowym.  Następnie  wizyta   w    Niepublicznym Ośrodku Rewalidacyjno–Wychowawczy dla dzieci głęboko upośledzonych przy ZLO w Piszkowicach

Mały domek Duszniki-Zdrój / ul. Wojska Polskiego 49

Mały  domek   postawiony można powiedzieć na środku drogi   ślicznie się prezentuje po remoncie lokalizacja  Duszniki-Zdrój / ul. Wojska Polskiego 49

Dawne schronisko Stille Liebe Baude obecnie schronisko Pod Muflonem.

Schronisko "Pod Muflonem" położone jest na wysokości 690 m, na północno-wschodnim zboczu Ptasiej Góry (745 m), w Górach Bystrzyckich. Położenie na skraju lasu umożliwia podziwianie panoramy Dusznik Zdroju, leżących poniżej.

Remont linii 309

Kompletnie rozmontowany odcinek Duszniki- Kudowa można zobaczyć na stacji kojowej w Dusznikach. Gdzie stare już nienadające się do niczego torowisko jest rozmontowywane na czynniki pierwsze. Znajduje się tu sterta nowych szyn to podejrzewam że będzie tu się odbywał montaż w drugą stronę lub zostaną podmienione tylko szyny na zdrowych podkładach.

Źródło Jacek Duszniki Zdrój

Położone na skraju części uzdrowiskowej Dusznik źródło Jacek otoczone jest drewnianą altanką. Jego woda to szczawa wodorowęglanowo-wapniowo-sodowo-magnezowa, radoczynna, siarkowa , zawierająca CO2, o temperaturze 18st.C. Woda wydobywana z głębokości 90m, wydajność źródła do 7 dm3/min.

Rynek w Dusznikach Zdrój

Na renesansowym rynku w Dusznikach znaleźć można szereg zabytkowych budynków. W ostatnich latach odnowiono elewacje kamieniczek i przebudowano całościowo nawierzchnie i zainstalowano fontannę.

Zieleniec niem. Grunwald – dz. Dusznik-Zdroju

Zieleniec (niem. Grunwald) – dzielnica Dusznik-Zdroju, w Górach Orlickich, na wysokości 800-960 m n.p.m.; ośrodek sportów zimowych. Dawniej Zieleniec był samodzielną wsią (niem. Grunwald), uważaną za najwyżej położoną w Sudetach. W Zieleńcu panuje specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) - zbliżony do alpejskiego. W centrum wsi znajduje się zabytkowy kościół św. Anny, w którym sprawują duszpasterstwo o.o. Franciszkanie.

Schronisko PTTK „Orlica”

Schronisko usytuowane jest na wysokości ok. 850 m n.p.m. na wschodnim zboczu Gór Orlickich, w centrum najwyżej położonej wsi w Sudetach. Zieleniec to typowa niegdyś wieś pasterska o rozproszonej zabudowie dzisiaj ważny ośrodek turystyczny i narciarski.

 

Kościół św. Anny Zieleniec

Kościół wybudowany w 1902roku, powstał dzięki staraniom ks. Augustyna Grunda - proboszcza Zieleńca w latach 1890-1918. Został zbudowany z kamieni polnych - eratycznych, w stylu neoromańskim, w miejscu dawnej drewnianej świątyni z XVIII w. Konsekracji kościoła dokonał arcybiskup Pragi, kardynał Leon Skrbeński 4.X.1904 r.


 

Krzyż na cmentarzu w Zieleńcu

Kamienny krzyż z 2 bocznymi figurami usytuowany na cmentarzu obok kościoła św. Anny na Zieleńcu dzielnicy Dusznik zdrój. Datowany 1886 rok.

Krzyż w Zieleńcu

Kamienny usytuowany obok kościoła św. Anny na Zieleńcu dzielnicy Dusznik zdrój.