Duszniki Zdrój

Skocznia narciarska na Jamrozowej Polanie

Pod koniec lat 30. na Jamrozowej Polanie powstała skocznia Hainwiesenschanze o wielkości ok. K 30. Skakano na niej także po II wojnie światowej.
W latach 80. w pobliżu zbudowano nowy, ok. 50-metrowy obiekt, który jednak posiadał wadę konstrukcyjną, dlatego w pierwszych skokach zawodnicy mieli problem z przeskoczeniem buli - konieczne było prowizoryczne przedłużenie rozbiegu. W latach 90. skocznia przestała funkcjonować. Na początku XXI w. prowadzono prace remontowe na obiekcie, jednak ostatecznie nie wskrzeszono skoków na Jamrozowej Polanie.

Mistrzostwa Europy Duszniki Zdrój 2017 w Biathlonie

Ceremonia otwarcia mistrzostw Europy w Dusznikach Zdrój, odbyła się wczoraj  wieczorem. dzisiaj  rozpocznie się rywalizacja. Mistrzostwa potrwają do niedzieli.

Jamrozowa Polana

Jamrozowa Polana (niem. Hordis tal, Hain) – rozległa polana położona na Wzgórzach Lewińskich blisko Dusznik-Zdroju, w płytkiej dolinie pomiędzy szczytami Gajowej a Jeleniem, w widłach drogi krajowej nr 8 wiodącej z Wrocławia do Pragi i dalej do Wiednia, przez przełęcz Polskie Wrota. Rozciąga się na południowy zachód od zbocza Gajowej na wysokości 650–675 n.p.m., wśród lasów świerkowych.

Budynek Poczty Duszniki Zdrój

W centrum Dusznik Zdroju, przy ulicy Mickiewicza 10 znajduje się zabytkowy budynek poczty z końca XIX wieku. Wybudowany został według projektu Benno Mullera, tworzącego od 1890 roku w stylu secesji. Jest to otynkowany budynek z wielospadowym dachem, krytym dachówką.

Foto relacja z 4 edycji BUM w Dusznikach

Kolejna edycja  BUMu  obfitowała  wszelakie  dystansy    biegowe  jak i   nordic walking  dla dużych i małych,    łącznie z Ultra maratonem na 67  km.  Gorącym gwoździem  programu był  pokaz  Kudowskich  Morsów  pomimo wietrznej pogody. Zapraszam do galerii foto

Ośrodek Wczasowo-Rehabilitacyjny Stalowy Zdrój

Na bazie zmodernizowanych budynków dawnej odlewni żeliwa (mieszczących gospodę "Alte Schmelze"), domu Mendelssohnów, domu gościnnego nad stawem oraz kilku nowo postawionych obiektów miasto Duszniki-Zdrój w 1903 r. uruchomiło zakład kuracyjny pod nazwą "Stalowy Zdrój

Dom wypoczynkowy Korund Duszniki

Dawna restauracja "Ziegenhaus" w Dusznikach Zdrój - dzisiaj DW Korund. Według www.duszniki.zdroj.pl... Kozia Hala jest częścią Dusznik Zdroju położoną na wysokości ok. 700 – 740 m n.p.m. przy Drodze Orlickiej. W końcu XVIII w. w rejonie Koziej Hali wydobywano rudy kobaltu, istniał tu kamieniołom wapieni i wapiennik, a w początkach XIX w. poszukiwano rud żelaza. Od 1800 r. w uzdrowisku wprowadzono kurację mleczną i żętycową i wówczas w pobliżu Dusznik urządzano górskie fermy mleczne, w którym trzymano krowy, owce i kozy. W ten sposób powstały też zabudowania na Koziej Hali.

Foto relacja z trzeciego dnia zawodów 3edycji BUM w Dusznikach

Foto relacja z trzeciego  dnia zawodów 3edycji BUM w Dusznikach.  Z  rana   odbyły się stary  najmłodszych   w  dwóch kategoriach wiekowych   i start   dorosłych  w kategorii nordic walking  na dystansie   15km. Można powiedzieć że gorącym gwoździem  programu był  pokaz  Kudowskich  Morsów.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski w kotlince

W dniu dzisiejszym  29 października Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wraz z małżonką odwiedził  Naszą  Kotlinkę. W  programie   wizyty jest zwiedzanie Dusznickiej  papierni  połączonej  z udziałem w warsztatach czerpania papieru.  I wykonanie pamiątkowej   kartki z odciskiem dłoni.  W programie miedzy innymi  spacer  po  parku zdrojowym i  spotkanie ze społecznością lokalną powiatu kłodzkiego, które odbędzie się w polanickim Teatrze Zdrojowym.  Następnie  wizyta   w    Niepublicznym Ośrodku Rewalidacyjno–Wychowawczy dla dzieci głęboko upośledzonych przy ZLO w Piszkowicach

Mały domek Duszniki-Zdrój / ul. Wojska Polskiego 49

Mały  domek   postawiony można powiedzieć na środku drogi   ślicznie się prezentuje po remoncie lokalizacja  Duszniki-Zdrój / ul. Wojska Polskiego 49

Dawne schronisko Stille Liebe Baude obecnie schronisko Pod Muflonem.

Schronisko "Pod Muflonem" położone jest na wysokości 690 m, na północno-wschodnim zboczu Ptasiej Góry (745 m), w Górach Bystrzyckich. Położenie na skraju lasu umożliwia podziwianie panoramy Dusznik Zdroju, leżących poniżej.

Wrotkarskie uliczne mistrzostwa Polski 2013

Na  stracie w Dusznikach  stanęło  ponad 180 zawodników  z Polski, Czech  i Niemiec.  Jakie wyniki, to   Wam nie powiem, ale  były  łzy szczęścia   i  bólu po masakrycznie wyglądających upadkach.

Duszniki Zdrój nocą

Kilka nocnych fotek z  Dusznik  Zdrój.

Remont linii 309

Kompletnie rozmontowany odcinek Duszniki- Kudowa można zobaczyć na stacji kojowej w Dusznikach. Gdzie stare już nienadające się do niczego torowisko jest rozmontowywane na czynniki pierwsze. Znajduje się tu sterta nowych szyn to podejrzewam że będzie tu się odbywał montaż w drugą stronę lub zostaną podmienione tylko szyny na zdrowych podkładach.

Źródło Jacek Duszniki Zdrój

Położone na skraju części uzdrowiskowej Dusznik źródło Jacek otoczone jest drewnianą altanką. Jego woda to szczawa wodorowęglanowo-wapniowo-sodowo-magnezowa, radoczynna, siarkowa , zawierająca CO2, o temperaturze 18st.C. Woda wydobywana z głębokości 90m, wydajność źródła do 7 dm3/min.

Gazownia Duszniki Zdrój

Budynek dawnej gazowni w Dusznikach. Obecnie siedziba miejskiej firmy komunalnej.

Willa na Wzgórzu Wandy - Duszniki-Zdrój

Willa na Wzgórzu Wandy znajduje się   przy ulicy Wiejskiej  5 w Dusznikach  Zdrój, usytuowana jest na szczycie góry w  malowniczym kurorcie uzdrowiskowym na Ziemie Kłodzkiej. Roztacza  się tam piękna panorama  na  Duszniki i okoliczne  tereny.

Jesień idzie

Kilka jesiennych fotek wykonanych w okolicach Dusznik o poranku jak to mgły się snują, kończy się ta nasza Złota Polska Jesień

Hotel Impresja

Kilka lat   obiekt  niszczał w samym centrum  Zdrojowego Parku   Dusznickiego   co prawda  dalej  ta strona od Dworku Chopina  aż się prosi o remont. Ale  powoli  i  będzie wyremontowana  ta strona. Odremontowanej  części mieści się   Hotel Impresja 

Zespół Uzdrowisk Kłodzkich S.A. Jan Kazimierz, Duszniki-Zdrój

"Jan Kazimierz", obiekt Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich S.A. położony jest w samym centrum Parku Zdrojowego nieopodal Pijalni Wód Mineralnych i Dworku Chopina. W szpitalu uzdrowiskowym, który połączony jest z nowoczesnym Zakładem Przyrodoleczniczym zajmujemy się leczeniem pacjentów ze schorzeniami gastrologicznymi, pulmonologicznymi, ginekologicznymi, narządu ruchu oraz z osteoporozą.

Rynek w Dusznikach Zdrój

Na renesansowym rynku w Dusznikach znaleźć można szereg zabytkowych budynków. W ostatnich latach odnowiono elewacje kamieniczek i przebudowano całościowo nawierzchnie i zainstalowano fontannę.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa - Duszniki Zdrój

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zbudowany w 1902 r. w stylu neogotyckim z czerwonej cegły, restaurowany w 1974 r. i 2000 r.

Park Zdrojowy Duszniki Zdrój

Park Zdrojowy zajmuje powierzchnię 5,4 hektara i leży uboczu Dusznik Zdroju. Jest to park lipowo, bukowo, kasztanowy, który ozdobiny jest przez liczne dywany kwiatowe. Roślinność parku jest bardzo urozmaicona, rośną tu zarówno gatunki rodzime jaki aklimatyzowane. Na terenie parku występują okazy objęte ochroną pod postacią pomników przyrody.

Klasztor oo. Franciszkanów / Kościół parafialny św. Franciszka i św. Leonarda Duszniki Zdrój

Kościół parafialny, murowany, wzniesiony w 1926 r. w stylu neoklasycznym, w dogodnym miejscu, naprzeciw Parku Zdrojowego, ku zadowoleniu kuracjuszy, którzy nie musieli korzystać z kościoła w mieście. Wraz z nim zbudowano Klasztor oo. Franciszkanów. Całość zaprojektował architekt Alfred Trumpke. Kościół i klasztor został do wysokości pierwszego piętra wybudowany z bloków piaskowca. Klasztor w stanie surowym był gotowy do końca 1925r.

Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej Sp. z o.o ZEM

Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej Sp. z o.o. (w skrócie ZEM Sp. z o.o.) prowadzą działalność gospodarczą od 01.02.2002 roku. Przez ten czas przedsiębiorstwo znacznie się rozwinęło, rozszerzając gamę oferowanych wyrobów, a relokacja produkcji usprawniła cały proces.

Zieleniec niem. Grunwald – dz. Dusznik-Zdroju

Zieleniec (niem. Grunwald) – dzielnica Dusznik-Zdroju, w Górach Orlickich, na wysokości 800-960 m n.p.m.; ośrodek sportów zimowych. Dawniej Zieleniec był samodzielną wsią (niem. Grunwald), uważaną za najwyżej położoną w Sudetach. W Zieleńcu panuje specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) - zbliżony do alpejskiego. W centrum wsi znajduje się zabytkowy kościół św. Anny, w którym sprawują duszpasterstwo o.o. Franciszkanie.

Schronisko PTTK „Orlica”

Schronisko usytuowane jest na wysokości ok. 850 m n.p.m. na wschodnim zboczu Gór Orlickich, w centrum najwyżej położonej wsi w Sudetach. Zieleniec to typowa niegdyś wieś pasterska o rozproszonej zabudowie dzisiaj ważny ośrodek turystyczny i narciarski.

 

Kościół św. Anny Zieleniec

Kościół wybudowany w 1902roku, powstał dzięki staraniom ks. Augustyna Grunda - proboszcza Zieleńca w latach 1890-1918. Został zbudowany z kamieni polnych - eratycznych, w stylu neoromańskim, w miejscu dawnej drewnianej świątyni z XVIII w. Konsekracji kościoła dokonał arcybiskup Pragi, kardynał Leon Skrbeński 4.X.1904 r.


 

Krzyż na cmentarzu w Zieleńcu

Kamienny krzyż z 2 bocznymi figurami usytuowany na cmentarzu obok kościoła św. Anny na Zieleńcu dzielnicy Dusznik zdrój. Datowany 1886 rok.

Krzyż w Zieleńcu

Kamienny usytuowany obok kościoła św. Anny na Zieleńcu dzielnicy Dusznik zdrój.

Kosciół Apostołów Piotra i Pawła w Dusznikach-Zdroju

Pierwsze wzmianki o parafii w Dusznikach pochodzą z 1324 r., które mówią o proboszczu dusznickim Albrechcie. Z 1346 roku pochodzi wzmianka o kościele z ołtarzem św. Katarzyny. Około połowy XVI w. powstaje w miejscu dawnej, drewnianej świątyni kościół murowany. Jego prezbiterium to południowo-wschodnia kaplica obecnego kościoła.

Nepomucen Duszniki Zdrój II

W Dusznikach Zdrój w kościele parafialnym św. Apostołów Piotra i Pawła znajduje się figuralna scena z topienia Jana w Wełtawie. Prawdopodobnie data wykonania całości datowana jest na lata dwudzieste XVIII wieku.

Międzynarodowe Zawody Wrotkarskie “III INTERNATIONAL INLINE MEETING

W  dniach 14-15 maja br.  Kolejny raz na  torze   w  Dusznikach  odbyły się zawody   w jeździe szybkiej  na rolkach . W zawodach wzięło udział 250 zawodników z międzynarodową obsadą z  Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec. Polska grupa  była reprezentowana najliczniej .

Międzynarodowe Zawody Wrotkarskie “II INTERNATIONAL INLINE MEETING

W Dusznikach Zdroju w  dniach  22-23.05.2010  na torze wrotkarskim  odbyły się międzynarodowe zawody z udziałem reprezentantów sześciu europejskich krajów w jeździe szybkiej na rolkach, których organizatorem był miejscowy klub sportowy UKS Orlica.

Ambona w kształcie wieloryba w Dusznikach

W kościele parafialnym pw. św. Piotra i Pawła – znajduje się unikatowa barokowa ambona w kształcie wieloryba