Kamieniołomy

Wapiennik kamieniołom Świecko

Świecko i okoliczne tereny znajdujące się w obrębie siedziby rodowej pałacu w Bożkowie należały kiedyś do hr. von Magnis Okoliczne ziemie były żyzne, a wzniesienia bogate w minerały, m.in. malachity. Wydobywano tutaj i wypalano wapień, o czym świadczy zachowany w pobliżu wsi wapiennik. Wapień czerpano ze skały, drążonej w pobliskim kamieniołomie Urobek transportowano wagonikami w dół do kruszarki następnie do wapiennika a było ich 3 Do naszych czasów zachował się tylko jeden wapiennik z datowaniem 1902 rok I fundament rozdrabniarki z datowaniem 21.3.1934 rok Okolica jest dość malownicza zwalcza kamieniołom

Rogóżka

Rogóżka (niem. Wolmsdorf) – zanikająca wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Stronie Śląskie w górnym biegu części Konradowskiego Potoku w Krowiarkach. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Kamieniołom trachybazaltów Tłumaczów

Nieczynny kamieniołom trachybazaltów. Wydobywano tutaj surowiec na kruszywo. Aktualnie urokliwe miejsce z niewielkim jeziorkiem na dnie wyrobiska. Miejsce odwiedzane przez geologów i zbieraczy minerałów oraz skamieniałości. Najpierw kamieniołom zasłynął z okazów ametystu, który tworzył szczotki krystaliczne w żyłach i spękaniach trachybazaltów, natomiast teraz jest ważnym stanowiskiem paleontologicznym ze względu na obecność tropów gadów w permskich osadach klasycznych, odsłoniętych w południowej części kamieniołomu (łupki, mułowce, piaskowce). Na uwagę zasługuje także widoczny w ścianie wyrobiska kontakt skał osadowych ze skałami wulkanicznymi - w permie osady mułowcowe zostały przykryte potokiem lawowym, który po zastygnięciu utworzył trachybazalt.

Kopalnia melafiru Tłumaczów

Kopalnia melafiru Tłumaczów, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków, na pograniczu Gór Suchych i Obniżenia Ścinawki w Sudetach Środkowych. W roku 2008 Strateg Capital sp. z o.o. rozpoczęła realizację projektu inwestycyjnego polegającego na budowie kopalni kruszyw. W latach 2009-2010 w oparciu o własne dwa złoża melafiru, powszechnie znane z wysokich parametrów kruszywa Strateg Capital sp. z o.o. uruchomił przedsięwzięcie Kopalnie Melafiru Tłumaczów.

Kopalnia Piaskowca Radków Sp. z oo

Piaskowiec radkowski dzięki świetnym parametrom fizyko – technicznym słynął w całych Niemczech. Wykorzystywano go do wznoszenia reprezentacyjnych budowli m. in. Reichstagu, Muzeum, Deutsche Bank, Domu Handlowego oraz Kościoła Wilhelma w Berlinie.

Kopalnia GABRA Nowa Ruda - Słupiec

Kamieniołomy, w których wydobywa się skałę bazaltową w  okolicach   Nowej Rudy- Słupiec. Nazwa  kopalni  pochodzi   od  Gabro (diabaz) - magmowej  skały,  barwy szarozielonej o dużej wytrzymałości, szczelnie zbitej strukturze, niskiej porowatości i całkowitej mrozoodporności. Skład mineralny podobny do bazaltu (główne składniki to plagioklazy i pirokseny). Ze względu na dużą twardość wykorzystywana jako materiał drogowy i budowlany.  Produkcja roczna 1,6 mln ton,  zakład  posiada własną  bocznice  kolejową  na której przeładowywane  jest   do 8 tys. ton/dobę.

"Wamino II " S.C. P.W. Kopalnia Szarogłazu W Młynowie K. Kłodzka

Zbocza wzniesień w Młynowie zbudowane są z dolnokarbońskich szarogłazów, z wkładkami gruboziarnistych piaskowców szarogłazowych, na których leżą plejstoceńskie gliny pyłowe i lessopodobne.  I  dlatego   w tym miejscu   utworzono  kamieniołom Szarogłazu W Młynowie.  Kamieniołom jest  eksploatowany  okresowo.

Kamienne - kierunkowskazy- granicznki

Dawna ulica Złota w Szczytnej słynęła z szlifierni szkła jak i okolicznych kamieniołomów piaskowca, pozyskiwanego do budowy okolicznych mostów jak i domów , materiał ten był bardzo popularny. Z lewej strony za rzeką na tej ulicy jadąc w kierunku na Złotno ciągnie się szereg kilkunastu nieczynnych wyrobisk kamieniołomów.

Kamieniołom na Dolinie

W kierunku  starej drogi do Dusznik   w okolicach na  Doliny,  znajduje się  nieczynny  już kamieniołom  piaskowca.  Wyrobisko   najwyższą ścianą opiera się   prawie o torowisko linii  Kłodzko- Kudowa. W  najgłębszym miejscu jest mały stawek głęboki na kilka metrów.   Na  skalnej rozleglej półce wybudowano  nie dokończony do dnia dzisiejszego pensjonat. Cały teren jest urokliwy  ale nie dostępny  jako  prywatny.

 

Kamieniołom w Wojcieszowie

Wojcieszów leży w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie złotoryjskim, w Górach Kaczawskich, zamykających od północy Kotlinę Jeleniogórską. Miejscowość, o typowo łańcuchowej zabudowie, rozciąga się wzdłuż rzeki Kaczawy.

Fluoryt

Nazwa pochodzi od łac. fluctus = fala lub fluere = płynąć z powodu wykorzystywania tego minerału w hutnictwie.

Wodospad za stawem

Wodospad ten   nie jest imponujący  ale  zawsze jak to mówią małe jest piękne. Powstał  w  nieczynnym kamieniołomie piaskowca.  Zapewne podczas prac eksploatacyjnych  strumień  omijał wyrobisko, a teraz spada z wysokości  5 m tworząc piękną wodną kaskadę i malownicza mgiełkę.  Wpływa do   wyrobiska tworząc mały  zbiornik wodny o kilkumetrowej głębokości. 

Kamieniołom marmuru "Romanowo"

Obok Romanowa czynny jest największy na ziemi kłodzkiej kamieniołom marmuru. Wydobywa się tutaj też dolomit – węglan wapnia i magnezu używany do wyrobu materiałów ogniotrwałych, w przemyśle chemicznym i w metalurgii jako topnik. Romanowskie złoże dolomitowe nie zawiera domieszek metali ciężkich. Jest nie tylko najczystsze, ale i największe w Polsce.

Kamieniołom "Piekielna Góra" Szczytna

Jadać ze Szczytnej w kierunku Polanicy Zdrój dolną drogą, mijając pierwszy most drogowy skręcamy za nim od razu w prawo i leśną drogą możemy podjechać kawałek, ale nie polecam droga jest tragiczna. Spacerkiem ta droga zaprowadzi nas od samego nieczynnego już kamieniołomu. Częściowo zarośnięty już krzaczorami a i o dziwo można spotkać tu grzybaski. Rosnących w tak ekstremalnych warunkach a jednak. Trochę technicznych parametrów tego piaskowca.