Zjawiska przyrodnicze

Wschód słonca na Szczelińcu

Wschód słonca na Szczelińcu

Zaćmienie Słońca z 20 marca 2015

Całkowite zaćmienie Słońca z 20 marca 2015 będzie widoczne nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego, na Morzu Norweskim i Morzu Arktycznym. Pas całkowitego zaćmienia przejdzie niemal wyłącznie przez obszary morskie - jedynymi obszarami lądowymi, na jakie natrafi, są Wyspy Owcze i Svalbard. Swoje maksimum zaćmienie osiągnie na wschód od Islandii, gdzie faza centralna potrwa 2 minuty 47 sekund.

 

Deszcz marznący - Gołoledź

Marznący deszcz-  Gołoledź osadza się na wszelakich przedmiotach cieniutką warstwa lodu, wygląda to efektownie w ogrodzie lub lesie. Warunki na drodze nie do pozazdroszczenia dlatego zachowajcie szczególną ostrożność.

Deszcz marznący

Kilka fotek tej ładnej zimy

Kilka fotek tej ładnej zimy, a nie tej dokuczliwej dla pieszych i kierowców.

Jesień idzie

Kilka jesiennych fotek wykonanych w okolicach Dusznik o poranku jak to mgły się snują, kończy się ta nasza Złota Polska Jesień

Bajeczna zima w Szczytnej

Zima Śnieżek prószy marzną uszy.

Szczypie mróz czapkę włóż.

Przyszła pani Zima w piecu napaliła.

Z komina buch, buch leci z nieba biały puch.

Księżyc Luna

Jedyny naturalny satelita Ziemi.  Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi.

Ulewna burza w Szczytnej 19.08.2011

Nad naszą  miejscowością  w  dniu  19.08.2011   roku   przeszły gwałtowne burze   z ulewnym deszczem. Silny wiatr łamał drzewa i zrywał linie energetyczne  i telefoniczne. Największe straty   powstały  w terenie leśnym  nieopodal Cygańskiej  doliny,  połamało i powaliło około 250 drzew.  Straty poważne  ale  dobrze że  ominęły   domostwa.

Zaćmienie Słońca 4 stycznia nad Kotlinką

4 stycznia 2011 będziemy obserwować w Polsce częściowe zaćmienie Słońca. Tarcza ma być zasłonięta w ponad 80 procentach. Jeśli pogoda dopisze i niebo nie będzie pokryte chmurami, będziemy mogli zobaczyć, jak Księżyc powoli zakrywa, a potem odkrywa Słońce.

Zaćmienie Słońca z 1 sierpnia 2008

Całkowite zaćmienie Słońca w dniu 1 sierpnia 2008 – zaćmienie Słońca w piątek 1 sierpnia 2008, było widoczne jako całkowite (wielkość magnitudo 1,039) na wąskim pasie na terenie północnej Kanady (Nunavut), północnej części Rosji, zachodniej Mongolii i Chin. Na części tych terenów panował dzień polarny, a tarcza słoneczna była zaciemniona o północy czasu lokalnego.

Kolory nieba

Tu prezentuje kilka fotek z zaćmienia słońca, z zachodów słońca nad morzem jak i gry światła w połączeniu z burzowymi chmurami może być widowiskowo i przerażająco