Parki

Park Narodowy Czeska Szwajcaria České Švýcarsko

To najbardziej magiczne miejsce znajdujące się nieopodal trójstyku granic Czech, Niemiec i Polski leży niepozornie ukryta, dzika kraina wspaniałych krajobrazów - jedna z najpiękniejszych w Czechach i wyjątkowa na skalę europejską tzw. "Szwajcaria Czeska" Bohemian Switzerland National Park. W tym miejscu, między Sudetami i Rudawami przebija się Łaba, która wydrążyła w piaskowcowym dnie pradawnego morza kanion o głębokości sięgającej 300 m

Arboretum w Lądku Zdroju

Arboretum w Lądku Zdroju założone zostało z inicjatywy Mieczysława Wilczkiewicza (1913-1994) nad potokiem Jadwiżanki na terenie lasów komunalnych w latach 1972-74. Jest jednym z najmłodszych tego typu ogrodów jak również jest najwyżej położonym arboretum w Polsce.

Park Szczytnicki niem. Scheitniger Park Wrocław

Jeden z największych parków Wrocławia zajmujący powierzchnię około 100 ha. Położony jest na wschód od Starej Odry, na terenie dawnej wsi Szczytniki, włączonej w obręb miasta w 1868. Park ma charakter krajobrazowy i duże walory kompozycyjne oraz dendrologiczne (około 400 gatunków drzew i krzewów).

Kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena w Parku Szczytnickim

Na terenie Parku Szczytnickiego znajduje się również drewniany kościół z przełomu XVI i XVII wieku, pod wezwaniem świętego Jana Nepomucena. Zbudowany przez cieśli ze Starego Koźla, tam też początkowo stał. W XVIII w. został przeniesiony do Kędzierzyna, a stamtąd w 1913 do Wrocławia, pod kierownictwem wrocławskiego architekta Theo Effenbergera. On też polecił ustawić przy kościele, obecny do dziś, średniowieczny krzyż pokutny, zrekonstruować drewniane podcienie i całość otoczył drewnianym płotem.

Park Zdrojowy Duszniki Zdrój

Park Zdrojowy zajmuje powierzchnię 5,4 hektara i leży uboczu Dusznik Zdroju. Jest to park lipowo, bukowo, kasztanowy, który ozdobiny jest przez liczne dywany kwiatowe. Roślinność parku jest bardzo urozmaicona, rośną tu zarówno gatunki rodzime jaki aklimatyzowane. Na terenie parku występują okazy objęte ochroną pod postacią pomników przyrody.

Promenada, Pijalnia wód i Park Zdrojowy Polanica Zdroj

Najbardziej reprezentacyjną i najstarszą częścią jest Park Centralny. Główną osią parku jest główna promenada, biegnąca od pijalni ku  górze parku z różanecznikami. Wszystkie części parku urozmaicone są licznymi ścieżkami i alejkami.

Ruchome wydmy w okolicach Łeby Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy. Obejmuje 19 tysięcy hektarów jezior, lasów, bagien i wydm. Rośnie tu 860  gatunków roślin (np. chroniony wrzosiec bagienny i malina moroszka, relikt epoki polodowcowej), żyje 250 gatunków ptaków (m.in. orzeł bielik). Od lat 70. park jest na liście Światowych Rezerwatów Biosfery

Staw w Parku Zdrojowym Kudowie Zdroju

Centralnym miejscem Kudowy Zdrój  jest Park Zdrojowy. Założony w XVIII wieku w miejscu wypływania źródeł mineralnych u podnóża góry zwanej Parkową swój najbujniejszy rozkwit notował w latach 20-tych XX wieku.

 

Rzeźba niedźwiedzia polarnego w Polanicy Zdrój

Leczniczą moc wody bijącej z polanickiej ziemi znamy nie od dziś docenioną  już w XVI wieku, a od 1828 roku, kiedy to kłodzki kupiec Józef Grolms obudował jedno z pięciu tryskających źródeł i postawił drewniane, prymitywne  łazienki  zdrojowe

Park Zdrojowy w Kudowie

Park został założony przez barona von Stillfried z Nowej Rudy, który został właścicielem kudowy w 1787 r. "Błotniste i mokre otoczenie źródła mineralnego zostało wówczas