Zabytkowe budynki

Budynek Poczty Duszniki Zdrój

W centrum Dusznik Zdroju, przy ulicy Mickiewicza 10 znajduje się zabytkowy budynek poczty z końca XIX wieku. Wybudowany został według projektu Benno Mullera, tworzącego od 1890 roku w stylu secesji. Jest to otynkowany budynek z wielospadowym dachem, krytym dachówką.

Stare portale porównania

Stare portale porównania  jak  to   wyglądało   kiedyś a   jak obecnie które zachowały się  do dnia dzisiejszego  w lepszym  lub gorszym stanie technicznym.

Mała Szwajcarka w dawnym Złotnie

Jedna z dwóch gospód  istniejących   w dawnym Złotnie  nosiła nazwę Mała Szwajcarka. Cieszyła się sporym powodzeniem wśród letników  z  Dusznik  jak i okolicznych miejscowości    

Fabryka fortepianów rodziny Olbrich w Kłodzku

Wilhelm Olbrich - fortepianomistrz, zmarły w 1913 roku  założył w 1882 roku w Oberhannsdorf (Jaszkowa) koło Kłodzka (Glatz) skład fortepianów i fisharmonii wraz z warsztatem naprawczym.

Domy z dachem krążynowym

Dach krążynowy – dach, którego konstrukcja wykonana jest w formie krążyn. Umożliwia to nadanie mu form sferycznych. Taki rodzaj dachu zwany jest także od nazwiska swego wynalazcy: "dachem Delorme’a". Krążyny, które Philibert Delorme stosował..

Schronisko Luisenbaude (dawne) Szczytna

Nie istniejący już obiekt w okolicach ulicy Bukowej w kierunku na dzisiejsze Piekiełko w Polanicy Zdroju. Jakie piękne było to schronisko zobaczymy na zachowanych do dziś fotkach.

Chemiczna Spółdzielnia Pracy Syntetyka w Szalejowie Dolnym

Pierwotnie   browar  wybudowany w  1836 roku następnie  przebudowany  w 1840 roku przez Barona von Münchhausena na  cukrownie  Była to jedna z pierwszych z uruchomionych cukrowni po 1945 bo o dziwo nie została rozszabrowana w 1949 roku została tu utworzona tzw. "Syntetyka"    Zakład istnieje od 1949 roku. Specjalizuje się w produkcji: - chemikaliów organicznych (estry, zmywacze, rozpuszczalniki) - sztywnych płyt poliuretanowych, - klejów do drzewa, papieru i tworzyw sztucznych - środków myjących i czyszczących - zbieramy i przetwarzamy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny - usuwamy dane ze wszystkich nośników optycznych i magnetycznych. Obecnie nie istnieje

Hotel Astoria Kłodzko

Zakłady Papiernicze w Młynowie

Papiernia w Młynowie Ostdeutsche Papier - und Zellstoff - Werke A-G   powstała w 1895 r. jako jedna z pierwszych nowoczesnych fabryk tej branży w Sudetach. Należała do firmy Schöllera.
Po II wojnie światowej, jeszcze przed końcem 1945 r., wznowiono produkcję i zainstalowano pierwszą w powojennej Polsce maszynę papierniczą.

Portal na ul. Koscielnej Kłodzko

W  Kłodzku  na ulicy Kościelnej   nad wejściem do  kamienicy nr 5  znajduje się  ozdobny  portal.   więcej info brak na ten temat

Wiatrak

Wiatrak – najstarszy silnik wiatrowy. Przetwarza energię wiatru na energie w ruchu obrotowym. Jest poprzednikiem turbiny wiatrowej, którą czasami również nazywa się wiatrakiem.

 

Kużnia w Szalejowie Górnym

Mało kto  zatrzymuje się w tej malowniczej miejscowości jadać krajówką w stronę granicy. Znajduje się tu wiele zabytków jak kościół p.w. św. Jerzego, który kiedyś był znanym miejscem pielgrzymkowym ziemi Kłodzkiej. Kultem cieszyła się gotycka Pieta,

Szpital dawny Duszniki Zdrój

Po restrukturyzacji ZOZ i likwidacji oddziałów szpitalnych w Dusznikach w budynku przy ul. Sprzymierzonych 11 funkcjonował Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (do 2008 roku).

Koszary Feldmarszałka Von Moltke w Kłodzku

Dawne koszary  Feldmarszałka Von Moltke,  dzisiaj  Zespół Szkół Zawodowych.

Starostwo Powiatowe w Kłodzku Kreisstandehaus

Budynek Starostwa  Powiatowego  w Kłodzku dawniej Kreisstandehaus

Ruchoma szopka w Kudowie Zdrój

W starej sudeckiej  chałupie w dzielnicy Kudowy - Czermnej znajduje ruchoma szopka. Budował ja przez około 20 lat Franciszek Stephan, pochodzenia czeskiego, dziadek mieszkającej w tym domu rodziny. Urodził się w Czermnej w 1881 roku.

Dwór von Münchhausenów Żelazno

Eklektyczny pałac, z przewagą neorenesansowych detali wzniesiono w drugiej połowie XIX w. Przebudowany na przełomie XIX i XX w. i prawdopodobnie w drugiej połowie XX w. Budynek murowany z cegły, potynkowany, założony na skomplikowanym rzucie, zbliżonym do litery „L”, trzykondygnacjowy, nakryty niskim czterospadowym dachem.

Wieża mieszkalna Żelazno

Wieża  powstała prawdopodobnie  pod koniec XVw  pierwotnie pełniła funkcję obronną. przebudowana  w 1727 roku. Pełniła funkcję mieszkalną. Obecnie remontowana  w rękach prywatnych. Z znajduje się w centrum Żelazna i widoczna jest  z daleka.

Huta Szkła "Sudety" Szczytna

Tradycje przemysłu szklarskiego w Szczytnej sięgają okresu średniowiecza, kiedy to w tym miejscu działały huty leśne. Jednak podstawy dla dzisiejszego zakładu dała zbudowana w 1770 roku huta w Batorowie. W 1827 roku majątek Szczytna kupił major Leopold von Hochberg. To on rozbudował zakład i wywarł wpływ na jego dalszy rozwój.

Browar w Radkowie

Browar w Radkowie założył w 1878 roku A. Nitsche. W 1889 roku zakład, który zajmował ogólną powierzchnię 15 000 m2 przejął po nim jego syn Carl. Nie wiem dokładnie od kiedy browar używał nazwy „Heuscheuer Brauerei“, być może od roku 1905, kiedy został gruntownie przebudowany i zmodernizowany

Pałac Wolany

Niemiecka nazwa miejscowości pochodzi od jej dawnego właściciela, cesarskiego feldmarszałka Georga Oliviera hrabiego von Wallis. On to zbudował tu w 1735 r. pierwszy pałac. Zawierał on 63 duże pokoje i wielka salę balową. Rezydencja spłonęła kompletnie w 1827 r.

Ambona w kształcie wieloryba w Dusznikach

W kościele parafialnym pw. św. Piotra i Pawła – znajduje się unikatowa barokowa ambona w kształcie wieloryba

 

Radkowski ratusz

Renesansowy ratusz, przebudowany już w XVII w. W 1738 r. budynek został zniszczony na skutek wielkiego pożaru w mieście, odbudowę ukończono w 1750 r. W czasie II WŚ została zniszczona wieża  i naroża budynku.

Zajazd Hermanna Franke

Zajazd Hermanna Franke

Browar rozlewnia piwa - Browar Franke

Założony jako browar przyklasztorny w 1494 r., od 1898 r. w rękach rodziny Franke. W XX w. pod nazwą „Brauerei zum Hollenthal” (nazwa doliny, w której jest położona Szczytna)....

Dawny Browar Franke - Frankes Braurei

Obecnie  duży  zespół mieszkalno handlowo usługowy. Pochodzący  z XVIII w. W obiekcie mieściła się  gorzelnia jak i  sama  pijalnia tego  zacnego i złocistego  trunku. . Browar był od 1898 r. w rękach rodziny Franke. Zachowały się ciekawe portale i zworniki z datami przebudów i remontów.  Po drugiej stronie rzeki   znajdowała się druga  gorzelnia  i   zakład  bednarski wykonujący  beczki  na potrzeby  produkcji.  A  przez drogę w kierunku   kościoła znajdował się Zajazd   a  po prawej stronie rozlewnia.

Pensjonat Brauner Hirsch 207 Dawna masarnia GS

Teraźniejsza lokalizacja  to  Szczytna ul. Wolności  90. Za czasów  niemieckich  znajdował się w tym miejscu   PENSJONAT Brauner Hirsch 207 Ernesta Luwicha. Za naszych czasów znajdowała się tam  restauracja i  knajpa z wielką  salą  balową  gdzie później suszyły się  pęcherze  na salcesony. Ale to  już  to za czasów jak w obiekcie mieściła się  masarnia  GSu Szczytna. W zachodniej  części znajdowały się mieszkania  zamieszkane  jeszcze do roku 2010.  Powstał projekt  modernizacji   budynku  na  mieszkania   ale  po ekspertyzach stwierdzono że  obiekt  nadaje się jedynie  do wyburzenia co mniejszym uczyniono w dniu dzisiejszym  18  marca  2014 roku.

Zakład Przyrodoleczniczy Wojciech - Lądek Zdrój

Zakład przyrodoleczniczy wybudowany w latach 1678-1679, przebudowany w połowie 1840 r. i w latach 1877-1880. Jest luksusowym ośrodkiem o oryginalnej architekturze, bedący często używany jako wizytówka Lądka Zdrój.

Zagroda Gburska i Rybacka w Nadolu : Muzeum Ziemi Puckiej

W skład skansenu wchodzi chata, w której koncentrowało się życie trzypokoleniowej rodziny, posadowiona jest w głębi podwórza, odgrodzona od części gospodarczej ogrodem kwiatowym. W jej najbliższym sąsiedztwie znajdują się piwnica, studnia oraz warzywnik. Stodoła posadowiona jest równolegle do drogi z możliwością obustronnego wjazdu na klepisko z drogi i z podwórza...

Długi Dom Wierzbna

Tzw. Długi Dom w Wierzbnej powstał w latach 1729 - 1730 jako cysterski budynek klasztorny. Znajdowały się w nim pomieszczenia dla zakonników, pomieszczenia gospodarcze oraz klasztorny browar. Przebudowany w 1893 r., kiedy to zyskał elementy neogotyckie oraz loggię od południa. Uszkodzony w 1945 r. popadł w ruinę.

Huta Szkła Kryształowego Julia

Huta szkła kryształowego Julia w Szklarskiej Porębie. W 1842 r. dochodzi do otwarcia największej i najnowocześniejszej huty szkła w Szklarskiej Porębie "Józefina" (Josephinenhütte) z inicjatywy hrabiego Leopolda von Schaffgottsch, a miało to miejsce dokładnie: 8.07.1842 r. Dyrektorem huty Józefina został wybitny technolog hutniczy Franz Pohl. Huta wykonuje różne rodzaje szkła ołowiowego, szkło barwione, lustra, szkła szlifowane i rytowane. Była to przez lata jedna z najlepszych hut na świecie. Wyroby szklane pochodzące ze Szklarskie Poręby zasłynęły na świecie,szczególnie od londyńskiej światowej wystawy przemysłowej z 1851 r. Położona w dolinie rzeki Kamiennej, powyżej Kruczych Skał. Spadkobierczyni wielu poprzedniczek, hut szkła