Zabytkowe budynki

Budynek Poczty Duszniki Zdrój

W centrum Dusznik Zdroju, przy ulicy Mickiewicza 10 znajduje się zabytkowy budynek poczty z końca XIX wieku. Wybudowany został według projektu Benno Mullera, tworzącego od 1890 roku w stylu secesji. Jest to otynkowany budynek z wielospadowym dachem, krytym dachówką.

Stare portale porównania

Stare portale porównania  jak  to   wyglądało   kiedyś a   jak obecnie które zachowały się  do dnia dzisiejszego  w lepszym  lub gorszym stanie technicznym.

Domy z dachem krążynowym

Dach krążynowy – dach, którego konstrukcja wykonana jest w formie krążyn. Umożliwia to nadanie mu form sferycznych. Taki rodzaj dachu zwany jest także od nazwiska swego wynalazcy: "dachem Delorme’a". Krążyny, które Philibert Delorme stosował..

Schronisko Luisenbaude (dawne) Szczytna

Nie istniejący już obiekt w okolicach ulicy Bukowej w kierunku na dzisiejsze Piekiełko w Polanicy Zdroju. Jakie piękne było to schronisko zobaczymy na zachowanych do dziś fotkach.

Chemiczna Spółdzielnia Pracy Syntetyka w Szalejowie Dolnym

Pierwotnie   browar  wybudowany w  1836 roku następnie  przebudowany  w 1840 roku przez Barona von Münchhausena na  cukrownie  Była to jedna z pierwszych z uruchomionych cukrowni po 1945 bo o dziwo nie została rozszabrowana w 1949 roku została tu utworzona tzw. "Syntetyka"    Zakład istnieje od 1949 roku. Specjalizuje się w produkcji: - chemikaliów organicznych (estry, zmywacze, rozpuszczalniki) - sztywnych płyt poliuretanowych, - klejów do drzewa, papieru i tworzyw sztucznych - środków myjących i czyszczących - zbieramy i przetwarzamy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny - usuwamy dane ze wszystkich nośników optycznych i magnetycznych. Obecnie nie istnieje

Hotel Astoria Kłodzko

Zakłady Papiernicze w Młynowie

Papiernia w Młynowie Ostdeutsche Papier - und Zellstoff - Werke A-G   powstała w 1895 r. jako jedna z pierwszych nowoczesnych fabryk tej branży w Sudetach. Należała do firmy Schöllera.
Po II wojnie światowej, jeszcze przed końcem 1945 r., wznowiono produkcję i zainstalowano pierwszą w powojennej Polsce maszynę papierniczą.

Wiatrak

Wiatrak – najstarszy silnik wiatrowy. Przetwarza energię wiatru na energie w ruchu obrotowym. Jest poprzednikiem turbiny wiatrowej, którą czasami również nazywa się wiatrakiem.

 

Kużnia w Szalejowie Górnym

Mało kto  zatrzymuje się w tej malowniczej miejscowości jadać krajówką w stronę granicy. Znajduje się tu wiele zabytków jak kościół p.w. św. Jerzego, który kiedyś był znanym miejscem pielgrzymkowym ziemi Kłodzkiej. Kultem cieszyła się gotycka Pieta,