Strumienie potoki rzeki

Jaz zastawkowy - Fabryczna Kłodzko

Jaz  zastawkowy   spiętrza  wodę  na Nysie Kłodzkiej  i kanałem długości około 500m  doprowadza wodę  do   hydroelektrowni przepływowej – powstała w latach 1921-1923 z przebudowy starego młyna wodnego, w którym umieszczono turbiny z 1914 r.

Piaśnica rzeka Dąbki

Piaśnica to mała rzeczka wypływająca ze sztucznie utworzonego zbiornika Żarnowieckiego na Pomorzu Kaszubskim. Rzeka ta słynie ze swojej czystości i bogatego ekosystemu - letnią porą obfituje w ciągnące się po kilka metrów rdestnice, moczarkę kanadyjska i olbrzymie nitki zielonych glonów.

Zapora na Wilczce Międzygórze

Kamienna zapora na Wilczce, zbudowana została w latach 1906-08. Tama tworzy zbiornik retencyjny na Wilczce tuż za wodospadem. Konstrukcja ma wysokość 29 m i ponad 100 m długości. Nie było to jednak przeszkodą dla szalejącej rzeki w czasie powodzi w 1997 roku gdy woda przelała się przez zaporę.

Jaz na Nysie Kłodzkiej Kłodzko

Jaz   na  Nysie  Kłodzkiej w  Kłodzku  kieruje wodę  do Kanału   Młynówki gdzie  pracowały  2 młyny wodne  i 2 elektrownie, obecnie   działają te ostatnie. Po modernizacji   kanału  pływają  po nim   elektryczne gondole  wożące turystów.

Orle skały na Szczytniku

Okazałe skały piaskowcowe kilkudziesięciometrowej wysokości, tworzą urwisko położone na zachodnim stoku Szczytnika nieopodal zamku Leśna w Górach Stołowych. Na szczycie zabezpieczony punkt widokowy na Szczytną, Góry Bystrzyckie i Stołowe.

Solina Zapora Jezioro Solińskie

Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km² i największą w Polsce pojemność 472 mln m³.  Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW.

Elektrownia Wodna - Otmuchów

Elektrownia wodna usytuowana na rzece Nysa Kłodzka w miejscowości Otmuchów. Wraz ze zbiornikiem Otmuchów elektrownię budowano w latach 1928 – 1933.

Elektrownia wodna Nysa

Elektrownia wodna znajduje się w centrum miasta na rzece Nysa Kłodzka. Elektrownię uruchomiono w 1923 roku, ale jej historia sięga do XIX wieku. Podjęto wówczas decyzję o budowie małej elektrowni wodnej, która miała służyć do zasilania pomp w miejskich wodociągach.

Żródło wody mineralnej „MARIA”

Na źródełko wody mineralnej na Starych Bobrownikach natrafiono za władzy Naczelnika Miasta i Gminy Szczytna Leszka Łagódki. Po odkryciu podłoża okazało się jednak, że nie zrobiono tego po raz pierwszy, gdyż ujęcia były już wcześniej ocembrowane i obudowane betonem.