Bystrzyca Kłodzka

Mielnik

Mielnik – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego

Nowa Bystrzyca Neu Weistritz

Nowa Bystrzyca – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka.

Początek XVI w. to najbardziej prawdopodobna data powstania tej wsi, chociaż wzmiankowana "na piśmie" została ona o cały wiek później (1414 r.). Najpierw była własnością prywatną, później (do 1684 r.) królewszczyzną, by wreszcie należeć do Bystrzycy Kłodzkiej. Bardzo szybko też się rozwijała - 1787 r. żyło w niej ponad 500 mieszkańców, którzy trudnili się głównie uprawą ziemi i rzemiosłem. Na przełomie XIX i XX w. Nowa Bystrzyca ugruntowała swój rolniczo-przemysłowy charakter, zachowując go zresztą po części i do dziś.

 

Gorzanów niem. Grafenort

Gorzanów (niem. Grafenort) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka.

W latach 1945-54 siedziba gminy Gorzanów. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego

Pałac Schloss Wölfelsdorf Wilkanów

Pałac w Wilkanowie (dawniej: Wölfelsdorf) w stylu barokowym powstał prawdopodobnie w latach 1681 – 1684, w wyniku przekształcenia renesansowego XVI–wiecznego dworu w letnią rezydencję hrabiowskiego rodu von Althann z Międzylesia. Z inicjatywy Michaela Wenzela II von Althmanna, autorem projektu nowej siedziby był Jacob Carove. Kolejne rozbudowy miały miejsce ok. 1700 oraz 1730 r.

Huta szkła i szlifiernia kryształów w Lasówce

Huta szkła uruchomiona w 1662 r. przez Adama Paula Peterhansela z sąsiedniej wsi Bedřichovka (ob. Czechy). W rękach tego rodu szklarzy pozostawała do 1728 r. Kolejne lata przyniosły wielokrotne zmiany właścicieli. Założoną w 1853 r. spółkę wywodzących się z Bawarii braci Gustava i Karla Pangratzów odziedziczyła w 1893 r. Elisabeth – córka Karla. Hutę kilkakrotnie przebudowywano i modernizowano. Na miejscu starej huty spalonej w 1894 r. wzniesiono duży, masywny obiekt z dwoma piecami do wytopu szkła. W tym samym roku powstała parowa szlifiernia kryształów (rozbudowana w 1931 r.).

Wilkanów niem. Wölfelsdorf

Wilkanów (niem. Wölfelsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka.

W latach 1945-54 siedziba gminy Wilkanów. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Kościół filialny św. Anny w Zalesiu

W  Zalesiu jest drewniany kościółek św. Anny. Wzniesiony on został w 1717 roku na wschodnim zboczu doliny jako kaplica przedpogrzebowa. Jego lekką bryłę na rzucie prostokąta nakrywa wysoki dach czterospadowy i strzelista sygnaturka. Korpus wykonano w konstrukcji zrębowej na podmurówce, okrywając monotonnym oszalowaniem.

 

Lotnisko polowe Bad Langenau Długopole Zdrój

Szkoleniowy samolot KLEMM - KL 25 - LKS 5 na dawnym lotnisku w Długopolu Dolnym 1941/42 na  lotnisku polowym w dawnym  Bad Langenau  obecnie Długopole Zdrój  źródło pochodzenia zdjęcia www.luftarchiv.de

Długopole-Zdrój niem. Bad Langenau

Długopole-Zdrój niem. Bad Langenau – wieś uzdrowiskowa w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka. W latach 1945-54 siedziba gminy Długopole Zdrój. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Pręgierz Bystrzyca Kłodzka

Kamienny pręgierz na Małym Rynku pochodzi z 1566 roku i został wykonany w piaskowcu. Pierwotnie znajdował się na rynku, dokładnie w miejscu, gdzie stoi barokowy pomnik Trójcy Świętej. W 1736 roku przeniesiono pręgierz pod strażnicę miejską i stał tam do 1813 roku. Potem postawiono go na Małym Rynku. Pręgierz służył do wykonywania kar cielesnych w ramach prawa miejskiego. Stawiano tu złoczyńców, ladacznice i nawet włóczęgów. Karano biczowaniem lub długim staniem przy pręgierzu. Na tym pomniku prawa wykuto łacińską inskrypcję: "Deus impios punit" (Bóg ukarze niegodziwców).

Basen/Kąpielisko Bystrzyca Kłodzka

Zalesie Spätenwalde

Zalesie – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka.

Jan Nepomucen Bystrzyca Kłodzka

Jan Nepomucen jest jedną z figur zespołu rzeźbiarskiego pochodzącego z 1736 roku - kolumny Trójcy Świętej znajdującej się w pobliżu ratusza w Bystrzycy Kłodzkiej . Nepomuk z krucyfiksem na prawej dłoni i kłodka w lewej. Z biretem na głowie i aureola z pięcioma gwiazdami.

Jodłów niem. Thanndorf

Jodłów  niem. Thanndorf   – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Międzylesie.

Wieża - Brama Wodna Bystrzyca Kłodzka

Wieża Wodna położona w południowej części starego miasta, przy ul. Podmiejskiej,zbudowana na początku XIV w. zwana była także "Niską Bramą" lub "Górską Bramą". Stanowiła bramę wjazdową do miasta od strony rzeki.

Kościół św. Michała Archanioła Bystrzyca Kłodzka

Pierwsze wzmianki pochodzą z 1336 roku, jednak jego najstarsza część (przęsła prezbiterium) pochodzą z lat 70 tych XIII wieku do których w początkach XIV wieku dobudowano korpus nawowy. Kościół rozbudowano w 1497 r., wznosząc nowe poligonalne zakończenie prezbiterium oraz dobudowując podobny chór odd południa.

Kolumna wotywna Trójcy Świętej

Barokowa kolumna wotywna Świętej Trójcy stojąca na obecnym pl.Wolności powstała w 1736 r. a jej fundatorem był bystrzycki radny Kasper Rudolf Kleinwachter. Wykonawcą tejże kolumny był pochodzący z Kamieńca Anton Jörg. Wśród figur rozpoznajemy m.in. św. Floriana i Jana Nepomucena

Stacja PKP Bystrzyca Kłodzka

Przystanek osobowy PKP Bystrzyca Kłodzka znajduje się na 111,336 km licząc od Wrocławia. Za stacją znajduje się kamienny most kolejowy

Baszta Rycerska Bystrzyca Kłodzka

Wieża Rycerska zwana również Wieżą Czarną to element miejskich fortyfikacji obronnych Bystrzycy Kłodzkiej. W 1843 roku została przebudowana na dzwonnicę i połączona z sąsiednim kościołem ewangelickim

Most kolejowy na Nysie (Bystrzyca Kłodzka)

Malowniczy kamienny most na Nysie Kłodzkiej powstał w latach 1873-74. Pierwotnie wybudowany z myślą o dwóch torach, jednak drugiego nigdy nie położono.

Walka o ogień. Muzeum Filumenistyczne, Bystrzyca Kłodzka

Czy to możliwe aby pudełko zapałek kosztowało 12zl zapewne szokująca cena ale przy dzisiejszych podatkach wszystko jest możliwe.

Kaplica św. Floriana Bystrzyca Kłodzka

Na Górze Parkowej, dawniej Chmielowej wznosi się kaplica poświęcona patronowi strzegącemu od ognia. Zbudowana w latach 1725-27, poświęcona św. Florianowi kaplica stanęła na miejscu wyburzonej drewnianej budowli z 1703 r.

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka (niem. Habelschwerdt, czes. Kladská Bystřice) - miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bystrzyca Kłodzka. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa wałbrzyskiego.