Zamki

Zamek w Piotrowicach Świdnickich

Usytuowany na skraju wsi dwór o charakterze obronnym, zwany też przez niektórych zamkiem, ufundował w latach 1590-99 Jacob von Zedlitz z Płoniny, zapewne przy udziale włoskich architektów i budowniczych. Od 1606 roku gospodarzem lokalnych włości był Abraham von Zedlitz, który sprawował również kuratelę nad związanym z rodowymi dobrami majątkiem w Łażanach - do czasu uzyskania pełnoletności przez młodego dziedzica Christopha von Zedlitz.

Nowy Pałac Schloss Grafenort Gorzanów

Nowy Pałac zaczęto wznosić w połowie XVI wieku. W 1653 roku istniała juz na jego terenie kaplica Św. Jerzego. Kolejna przebudowa to rok 1737 (data na wieży) zaś po 1900 roku dokonano odnowienia zamku, w szczególności fasad zewnętrznych. Sam pałac jako budowla późnorenesansowa został założony na planie prostokąta wokół dziedzińca i posiada część gospodarczą od południa.

Zabawki z dawnych lat

W   zamku  w  Nowym Mieście   w  jeden  z zamkowych   pomieszczeń zorganizowano   wystawę  starych zabawek  i akcesoriów dziecięcych    z  dawnych lat.   

Zamek Grodno

Zamek Grodno (niem. Kynsburg) – zamek położony w południowej części Gór Wałbrzyskich na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) wznoszącej się nad lewym brzegiem Bystrzycy. Dolina tej rzeki, zwana kiedyś Śląską Doliną, stanowi naturalną granicę między Górami Sowimi i położonymi na zachód od nich Górami Wałbrzyskimi. Malowniczą lokalizację zamku potęguje położone u podnóża góry zaporowe Jezioro Lubachowskie.

Krzyże pokutne - Zamek Grodno

Krzyże kamienne stojące w sieni zamku Grodno w Zagórzu Ślaskim. Pierwszy (z prawej) - 81 x 77 x 20 cm - został przeniesiony ze Stanowic do Muzeum w Świdnicy (po rozbiórce muru majątku w Stanowicach gdzie był wmurowany na prawo od wejścia); od 1986 r. na zamku. Drugi krzyż - 61 x 49 x 21 cm - został przeniesiony z Żerkowa, gdzie leżał kilka metrów od drogi do stacji kolejowej w Łosocicach; wg legendy związany z zamordowaniem jednego z miejscowych chłopów przez handlarza bydłem.

Zamek Častolovice

Historia siedziby rodowej w Častolovicach sięga XIII stulecia, kiedy to znajdowała się tutaj twierdza wodna panów z Častolovic. Na miejscu rozpadającej się twierdzy Jan Bedřich z Oppersdorfu wybudował w latach 1588-1615 renesansowy zamek, który w 1694 roku kupił najwyższy kasztelan królestwa czeskiego Adolf Vratislav ze Sternbergu. Zamek został – w ramach zwrotu majątków – przekazany w 1992 roku pani Dianie Phipps Sternberg, która zadbała o jego dzisiejszy wygląd. S

Zámek Doudleby nad Orlicí

W 1588 został zbudowany przez Mikołaja starszego Buben . Na początku barokowy zamek był znacznie zmodyfikowany. Początkowo służył jako letnia rezydencja, później domek myśliwski. Budynek tworzy zamek zamknięty na cztery skrzydlate skrzydła otaczające otwarty dziedziniec. Wejście do zamku jest podkreślone przez późnorenesansowy portal. Podobne, mniejsze arkady podpierają skrzydła zamku. Na dachu wieża zamkowa. Zamek jest pięknie ozdobiony przeróżnymi dekoracjami jak i toskańskimi kolumnami. Wnętrze zamku zachowało kilka komnat z wyposażeniem codziennego użytku jak i wspaniałe ścienne dekoracje

Zamek Žleby

Pierwotnie gotycki zamek panów Lichtenburg w posiadaniu od  roku  1289, odbudowany po zniszczeniu przez husytów.  Zmodyfikowany w  XVw na styl renesansowy   barokowy.  romantyczny angielski wygląd  nabrał   za    Karola Vincenta Auersperg w latach 1849 - 1868. Elementy dekoracyjne  pochodzą niemal z całej Europy.    Skóra tapety, barwione szkło, wiele kolekcji panele ścienne, pluszowe meble i wyposażenie. Kolekcja   broni  i zbroi  rycerskich. W  pomieszczeniach unikatowe  piece kaflowe.

Zamek Szczerba Burg Schnallenstein

Ruiny zamku w południowo-wschodniej części Gór Bystrzyckich w Sudetach Środkowych w województwie dolnośląskim.

Zamek Międzylesie

Barokowy zespół zamkowo-pałacowy, najcenniejszy zabytek w mieście, którego najstarsza część, czyli tzw. Czarna Wieża pochodzi ze średniowiecza; obecnie jest to budowla trzyskrzydłowa, której skrzydła północne i wschodnie pochodzą z okresu baroku,

Zamek w Pszczynie

Zamek w Pszczynie – dawna rezydencja magnacka w Pszczynie na Górnym Śląsku, powstała w XI lub XII w., od tego czasu wielokrotnie przebudowywana. W średniowieczu własność między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. W latach 1548–1765 należał do śląskiego rodu Promnitzów, 1765–1847 książąt Anhalt-Köthen-Pless a od 1847 książąt Hochberg von Pless z Książa.

Zamek Kapitanowo Ścinawka Średnia

Renesansowy dwór w Ścinawce Średniej powstał w latach 1505-10 z fundacji ówczesnych właścicieli von Rattonitzów. Pierwotnie była to wieża mieszkalno-obronna o wymiarach 12,5x15,5 m z południowym alkierzem. W latach 1540-60 dwór zostaje powiększony o drugi budynek o formie trapezu i dwa alkierze oraz klatkę schodową. Kolejne rozbudowy następują w latach 1570-96.

Hospital Kuks - Czeskie Muzeum Farmacji w Kuksie

Alegorie cnót i występków, pozostałości po najwspanialszym czeskim uzdrowisku, pojemniki z lipowego drewna nasączone byczą krwią, stanowiące wyposażenie najstarszej w Europie apteki. Wszystko to znajdziemy w maleńkim czeskim miasteczku Kuksie.

Zamek Schloss Niederrathen Ratno Dolne

Pierwszym znanym właścicielem zamku rycerskiego na wzgórzu był w 1347 r. Heinrich von Muschzin (późniejszy ród von Mosch). W niemieckiej nazwie – Rathen, chowa się podobne czeskie hrad – gród. Od 1388 r. siedziba rodu von Pannwitz, został zbudowany w XIV wieku na planie prostokąta z masywną wieżą w narożu północno-zachodnim. 

Zamek Książ Wałbrzych

Po dziś dzień historia Zamku Książ wciąż pełna jest tajemnic. Znaczną większość dowodów na rzeczywiste przeznaczenie podziemi zamku Niemcy zdołali zniszczyć w 45 tuż przed atakiem wojsk radzieckich. 

Zamek Legend Śląskich w Pławnej Dolnej

Pomarańczowy Zamek Legend Śląskich wyrastający vis-a-vis Galerii Miliński w Pławnej Dolnej tylko pozornie przypomina siedzibę pięknej księżniczki i wojowniczego księcia. W rzeczywistości jest zamieszkany przez wielkie, ruchome lalki, które ożywają, by opowiedzieć o dawnych dziejach krainy władanej przez potężnego Ducha Gór

Zamek w Ząbkowicach Śląskich

Zamek w Ząbkowicach Śląskich – renesansowa budowla wzniesiona w latach 1522–1532 na miejscu gotyckiego zamku obronnego, obecnie w ruinie.

Zamek Opočno Opoczno

Zamek Opoczno, który był własnością znanego rodu Colloredo-Mansfeld. Zwiedzając zamek zobaczycie bogato wyposażone wnętrza ze wspaniałą kolekcją broni europejskiej i azjatyckiej oraz eksponatami etnograficznymi z Afryki i Ameryki.

Zamek Pieskowa Skała

Zamek po raz pierwszy wzmiankowany jest jako Peskenstein w dokumencie wydanym w 1315 roku przez Władysława Łokietka. W I połowie XIV wieku Kazimierz III Wielki wybudował tu zamek, element łańcucha obronnych "Orlich Gniazd", składający się z dwóch części: górnej i dolnej. Górna, niezachowana, wzniesiona była na niedostępnej skale zwanej "Dorotką".

Zamek Orawski Oravský hrad

Zamek Orawski (słw. Oravský hrad, węg. Árva vára, niem. Arwaburg) – uważany za jeden z piękniejszych zamków na Słowacji, góruje nad miejscowością o nazwie Orawskie Podzamcze. Wznosi się na skale, 112 metrów nad lustrem rzeki Orawy. Położony jest niedaleko granicy Polski (od Korbielowa ok. 45 km a od Przełęczy Glinne ok. 40 km).

Zamek Czocha

Zamek Czocha – obronny zamek graniczny położony we wsi Leśna, gmina Leśna, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w polskiej części Łużyc Górnych. 

 

Zamek Homole

Zamek Homole – ruiny zamku na wzniesieniu Gomoła (733 m n.p.m.) na Wzgórzach Lewińskich, ponad przełęczą Polskie Wrota (ziemia kłodzka, Sudety Wschodnie).

Zamek Książ niem. Fürstenstein

Zamek Książ niem. Fürstenstein –  Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Niewielka część zespołu pałacowego jest udostępniona dla zwiedzających, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski.

Zamek żup solnych

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka jest jednym z największych muzeów górniczych Europy, jednym z 17 muzeów centralnych, podległych Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zamek Królewski w Niepołomicach

Zamek Królewski w Niepołomicach – gotycki zamek królewski z połowy XIV wieku przebudowany w stylu renesansowym znajdujący się w centrum Niepołomic.

Kunětická Hora - zamek

Na wierzchołku znajduje się zamek Kunětická hora, który w latach 1421-23 wybudował Diviš Bořek z Miletínka. Na przełomie XV i XVI wieku przebudował go w stylu późnogotyckim Vilém z Pernštejna i ufortyfikował nowoczesnym rondelem na wzór zamku pardubickiego.

 

Neogotycki zespól pałacowo-zamkowy w Kamieńcu Ząbkowickim

Niem. Schloss Kamenz, imponujące pod względem rozmachu romantyczne zamczysko powstało z inicjatywy skandalizującej księżnej niderlandzkiej Marianny Luisy Orańskiej, która po odziedziczeniu ogromnego majątku po swojej matce, królowej Wilhelminie.

Nachodzki Zamek

Wśród właścicieli byli również i czescy królowie. Do 18 wieku zamek był poddawany wilu rekonstrukcjom budowlanym. W okresie panowania rodu Smiřických....

Zamek Leśna na Szczytniku

Zamek wkomponowany w skały na krawędzi skalnej nad Szczytną na Szczytniku (589 m n.p.m.), najniższym wzniesieniu Gór Stołowych w kształcie płaskiego stoliwa podciętego malowniczymi urwiskami skalnymi z Orlimi Skałkami....

Zamek Grodziec

Na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu - 389 m n. p. m. w malowniczej scenerii wznosi się bajeczna budowla - to Zamek Grodziec.

 

Zamek Ogrodzieniec

Ruiny średniowiecznego zamku leżącego w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wzniesionego w XIV-XV wieku przez ród Włodków Sulimczyków, później przebudowywanego. Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej - Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m. Ruiny leżą na "Szlaku Orlich Gniazd", są udostępnione do zwiedzania.

Zamek w Krokowej

Zamek w Krokowej został w 1994 r. gruntownie odrestaurowany i przekształcony w stylowy i komfortowy hotel. Jego eleganckie wnętrza charakteryzują się pięknym wystrojem, bogatą historią i unikalną atmosferą.