Szalejów Górny

Szalejów Górny Oberschwedelsdorf

Szalejów Górny  Oberschwedelsdorf – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Kłodzko, w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej.

 

Dawna gospoda w Szalejowie.

W  centrum  Szalejowa  zachował sie budynek starego zajazdu  gdzie można  było coś przekąsić po trudach podroży do zdrojowisk. Karczma  znajduje się  nieopodal  wiekowej  kuźni.

Cmentarz w Szalejowie Górnym

W pobliżu kościoła znajduje się  cmentarz  komunalny  gdzie już jak na lekarstwo znajdziemy  zaledwie  kilka  poniemieckich pomników  tutejszej  niegdyś społeczności.  Po środku alejki głównej  znajduje się krzyż  z Chrystusem

Kolumna Maryjna Pieta w Szalejowie Górnym

W pobliżu kościoła znajduje się  kamienna  kopia drewnianej piety znajdującej się w kościele,  czyli figury  Matki  Boskiej  Bolejącej  z  ciałem  zmarłego  Syna  na kolanach. Powstała na początku XVIII wieku.

Kościół parafialny św. Jerzego w Szalejowie Górnym

Kościół parafialny św. Jerzego, wzmiankowany w 1366 r. Obecny gotycki wzniesiony w 2. poł. XIV w., przebudowany w stylu barokowym ok. 1765 r., restaurowany w XIX w.

Kużnia w Szalejowie Górnym

Mało kto  zatrzymuje się w tej malowniczej miejscowości jadać krajówką w stronę granicy. Znajduje się tu wiele zabytków jak kościół p.w. św. Jerzego, który kiedyś był znanym miejscem pielgrzymkowym ziemi Kłodzkiej. Kultem cieszyła się gotycka Pieta,