Ssaki

Świnka Mangalica

Mangalica – rasa węgierskiej świni domowej hodowana od XIX wieku w różnych odmianach, a od 1974 roku ustawowo chroniona. Charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu. Związana jest z nią także opinia, jakoby jej mięso zawierało stosunkowo mało cholesterolu.

Wystawa kotów Kościan Wielkopolski 2014 - 26, 27 kwietnia

Wystawa kotów rasowych w Kościanie. Klub Miłośników Kotów Rasowych Felis Posnania serdecznie zaprasza na LV i LVI Międzynarodową Wystawę Kotów Rasowych w Kościanie Wielkopolskim 26 i 27 kwietnia 2014, Zespół Szkół nr 4, im. Mariana Koszewskiego, Sala Sportowa ul. 27 stycznia nr 1.

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych - Wałbrzych, 2014

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych - Wałbrzych, 2014

Kuna domowa, kamionka Martes foina

Występuje w niemal całej Europie  W Polsce występuje na całym obszarze kraju, zwykle w okolicach ludzkich siedzib, ruinach, lasach, a także w centrach dużych miast.

Kotiki afrykańskie z Wrocławskiego ZOO

Kotik afrykański Arctocephalus pusillus – gatunek morskiego ssaka z rodziny uchatkowatych.

Wargacz, aswal Melursus ursinus

Wargacz, aswal Melursus ursinus – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych.

Wilk, wilk szary Canis lupus

Gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych (Canidae), zamieszkującego lasy, równiny, tereny bagienne oraz góry Eurazji i Ameryki Północnej.

Tygrys Panthera tigris

Tygrys Panthera tigris– gatunek dużego, drapieżnego ssaka łożyskowego z rodziny kotowatych,  największy z żyjących współcześnie  czterech wielkich, ryczących kotów z rodzaju Panthera, jeden z największych drapieżników lądowych – wielkością ustępuje jedynie niektórym niedźwiedziom. Dorosłe samce osiągają ponad 300 kg masy ciała przy ponad 3 m całkowitej długości.

Ryś, ryś euroazjatycki, ryś eurazjatycki Lynx lynx

"Bóg stworzył kota, żeby człowiek mógł głaskać tygrysa".

Oczywiście mowa o kocie domowym, bo nie wielu śmiałków pogłaskałoby rysia, a on sam by na to nie pozwolił . Ryś jest też jednym z największych drapieżników Europy. W Polsce jest gatunkiem rzadkim i chronionym. Wiele słyszałem o kotlinkowym rysiu zamieszkujący rejon gór Stołowych.

Kangur rudy, kangur czerwony Macropus rufus

Kangur rudy, kangur czerwony Macropus rufus – torbacz z rodziny kangurowatych. Duży ssak roślinożerny, największy z torbaczy. Występuje pospolicie w całej Australii z wyjątkiem części południowego i wschodniego wybrzeża oraz północnych lasów.

Bajka o rudych szelmach i nie tylko

Znacie zapewne bajkę o  lisie  i kruku  którą tu zacytuje:

Kruk i lis - Ignacy Krasicki

Bywa często zwiedzionym,
Kto lubi być chwalonym.
Kruk miał w pysku ser ogromny;
Lis, niby skromny,
Przyszedł do niego i rzekł: "Miły bracie,
Nie mogę się nacieszyć, kiedy patrzę na cię!
Cóż to za oczy!

Jeleń szlachetny, jeleń Cervus elaphus

Jego liczne podgatunki zamieszkują Europę (część Półwyspu Skandynawskiego, Europa Środkowa i południowa), Azję (od Morza Czarnego do Morza Ochockiego i Morza Japońskiego), północną Afrykę. W Afryce żyją tylko na północy, dochodząc na południe do Sahary. Introdukowany w Ameryce Południowej, Australii i Nowej Zelandii.

Żubr Bison bonasus

Żubr Bison bonasus – gatunek łożyskowca z rodziny krętorogich, rzędu parzystokopytnych. Aktualnie populacja żubrów na świecie liczy ok. 3400 osobników, z czego 650  żyje w Polsce.

Gęś i Koza

Spotkałem  kiedyś tych  dwóch kolesi   z podwórka  na szlaku, co prawda różnią się tak  mocno,  ale  jak to bywa ziomale. Ten większy  nie wahałby się użyć rogów w obronie tej mniejszej istotki. Koza dzielnie  zachodziła mi drogę odgradzając mnie od  gęsi,  nie miałem  zamiaru  nikogo krzywdzić, ale  musiałem uważać    na tego uparciucha   i  nie dostać  z roga w razie czego .