Ssaki

Świnka Mangalica

Mangalica – rasa węgierskiej świni domowej hodowana od XIX wieku w różnych odmianach, a od 1974 roku ustawowo chroniona. Charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu. Związana jest z nią także opinia, jakoby jej mięso zawierało stosunkowo mało cholesterolu.

Wystawa kotów Kościan Wielkopolski 2014 - 26, 27 kwietnia

Wystawa kotów rasowych w Kościanie. Klub Miłośników Kotów Rasowych Felis Posnania serdecznie zaprasza na LV i LVI Międzynarodową Wystawę Kotów Rasowych w Kościanie Wielkopolskim 26 i 27 kwietnia 2014, Zespół Szkół nr 4, im. Mariana Koszewskiego, Sala Sportowa ul. 27 stycznia nr 1.

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych - Wałbrzych, 2014

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych - Wałbrzych, 2014

Wystawa kotów Ostrawa

Foto relacja z Czeskiej wystawy kotów w Ostrawie. Wszelakie futrzaki jeśli można powiedzieć to o tych które takowego włosia czy sierści nie posiadają.

Kuna domowa, kamionka Martes foina

Występuje w niemal całej Europie  W Polsce występuje na całym obszarze kraju, zwykle w okolicach ludzkich siedzib, ruinach, lasach, a także w centrach dużych miast.

Kotiki afrykańskie z Wrocławskiego ZOO

Kotik afrykański Arctocephalus pusillus – gatunek morskiego ssaka z rodziny uchatkowatych.

Wargacz, aswal Melursus ursinus

Wargacz, aswal Melursus ursinus – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych.

Wilk, wilk szary Canis lupus

Gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych (Canidae), zamieszkującego lasy, równiny, tereny bagienne oraz góry Eurazji i Ameryki Północnej.

Tygrys Panthera tigris

Tygrys Panthera tigris– gatunek dużego, drapieżnego ssaka łożyskowego z rodziny kotowatych,  największy z żyjących współcześnie  czterech wielkich, ryczących kotów z rodzaju Panthera, jeden z największych drapieżników lądowych – wielkością ustępuje jedynie niektórym niedźwiedziom. Dorosłe samce osiągają ponad 300 kg masy ciała przy ponad 3 m całkowitej długości.

Ryś, ryś euroazjatycki, ryś eurazjatycki Lynx lynx

"Bóg stworzył kota, żeby człowiek mógł głaskać tygrysa".

Oczywiście mowa o kocie domowym, bo nie wielu śmiałków pogłaskałoby rysia, a on sam by na to nie pozwolił . Ryś jest też jednym z największych drapieżników Europy. W Polsce jest gatunkiem rzadkim i chronionym. Wiele słyszałem o kotlinkowym rysiu zamieszkujący rejon gór Stołowych.

Kangur rudy, kangur czerwony Macropus rufus

Kangur rudy, kangur czerwony Macropus rufus – torbacz z rodziny kangurowatych. Duży ssak roślinożerny, największy z torbaczy. Występuje pospolicie w całej Australii z wyjątkiem części południowego i wschodniego wybrzeża oraz północnych lasów.

Owca domowa Ovis aries

Owca domowa Ovis aries – gatunek hodowlanego zwierzęcia domowego z rodziny krętorogich. Przodkiem były najprawdopodobniej różne podgatunki owcy dzikiej Ovis ammon.

Bajka o rudych szelmach i nie tylko

Znacie zapewne bajkę o  lisie  i kruku  którą tu zacytuje:

Kruk i lis - Ignacy Krasicki

Bywa często zwiedzionym,
Kto lubi być chwalonym.
Kruk miał w pysku ser ogromny;
Lis, niby skromny,
Przyszedł do niego i rzekł: "Miły bracie,
Nie mogę się nacieszyć, kiedy patrzę na cię!
Cóż to za oczy!

Biały Owczarek Szwajcarski

Biały Owczarek Szwajcarski – rasa psów, będąca odmianą owczarka niemieckiego.

Jeleń szlachetny, jeleń Cervus elaphus

Jego liczne podgatunki zamieszkują Europę (część Półwyspu Skandynawskiego, Europa Środkowa i południowa), Azję (od Morza Czarnego do Morza Ochockiego i Morza Japońskiego), północną Afrykę. W Afryce żyją tylko na północy, dochodząc na południe do Sahary. Introdukowany w Ameryce Południowej, Australii i Nowej Zelandii.

Żubr Bison bonasus

Żubr Bison bonasus – gatunek łożyskowca z rodziny krętorogich, rzędu parzystokopytnych. Aktualnie populacja żubrów na świecie liczy ok. 3400 osobników, z czego 650  żyje w Polsce.

Królik domowy Oryctolagus cuniculus f. domestica

Udomowiona forma królika europejskiego (Oryctolagus cuniculus), zajęczaka z rodziny zającowatych. Początkowo celem hodowli królików było tylko zwiększenie masy ciała. Z czasem hodowano je również dla wełny i skór. Królik ma nie tylko znaczenie gospodarcze, ale jest również użytkowany jako zwierzę laboratoryjne i coraz częściej pełni funkcję zwierzęcia domowego utrzymywanego dla towarzystwa.

Gęś i Koza

Spotkałem  kiedyś tych  dwóch kolesi   z podwórka  na szlaku, co prawda różnią się tak  mocno,  ale  jak to bywa ziomale. Ten większy  nie wahałby się użyć rogów w obronie tej mniejszej istotki. Koza dzielnie  zachodziła mi drogę odgradzając mnie od  gęsi,  nie miałem  zamiaru  nikogo krzywdzić, ale  musiałem uważać    na tego uparciucha   i  nie dostać  z roga w razie czego .

Koza domowa Capra hircus

Koza domowa Capra hircus, syn. Capra hirca- ssak z rodziny krętorogich, udomowiona forma kozy dzikiej.

Daniel Dama dama

Gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych o wyglądzie i trybie życia podobnym do jelenia szlachetnego. Pochodzi z Azji Mniejszej. Sprowadzony przez Fenicjan, a później Rzymian na obszary śródziemnomorskie, rozpowszechniony w wielu krajach, również w Polsce.

Kret europejski Talpa europaea

Gatunek owadożernego ssaka z rodziny kretowatych, zaliczanej do rzędu Soricomorpha, zwyczajowo nazywany kretem.

Na Lodowym Szlaku

Luty 2012 roku był bardzo mroźny kilka dni było po -20 Kamienny Potok szybko się wychłodził i powstały bajeczne kaskady i lodowe spiętrzenia Okazało się że nie tylko ja chciałem zobaczyć te cuda lodowe. Wybrały się zemną moje cztery kotki, ciekawość przezwyciężyła strach bo szum wody i przezroczysty lód napawały niepewnością czy to nie skończy się zimną kąpielą.

Kot domowy

Kot domowy Felis catus  udomowiony gatunek małego, mięsożernego ssaka z rzędu drapieżnych z rodziny kotowatych. Przez ludzi ceniony jako zwierzę domowe oraz z powodu jego zdolności do niszczenia szkodników. Koty zostały udomowione około 9500 lat temu i są obecnie najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie......

Sarna, sarna europejska Capreolus capreolus

Sarna, sarna europejska Capreolus capreolus – gatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny jeleniowatych. Jedno z ważniejszych zwierząt łownych Europy. Samica jest nazywana kozą, samiec rogaczem lub kozłem, młode zaś koźlętami.

Jeż zachodni, jeż europejski Erinaceus europaeus

Jeż zachodni, jeż europejski (Erinaceus europaeus) - gatunek ssaka z rzędu owadożernych. Występuje w klimacie umiarkowanym na terenie od zachodniej Europy po zachodnią Polskę, Skandynawię i północno-zachodni obszar europejskiej części Rosji.

Koszatniczka pospolita, koszatniczka zwyczajna, koszatnica Octodon degus

Koszatniczka pospolita, koszatniczka zwyczajna, koszatnica (Octodon degus) – gatunek gryzonia z rodziny koszatniczkowatych Octodontidae zamieszkujący tereny od zachodniego wybrzeża Chile, po zachodnie zbocza Andów do wysokości 1200 m n.p.m. W Chile jest ssakiem o najliczniejszej populacji

Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu

Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego - fokarium (placówka naukowo-badawcza) Stacji Morskiej zarządzany przez Wydział Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego znajdujące się w Helu przy Bulwarze Nadmorskim. Fokarium składa się z kompleksu trzech basenów hodowlanych.

Jaskinia Radochowska

Jedna z największych jaskiń w Sudetach położona jest na południowych zboczach Bzowca, na wysokości około 465 m. Jej długość wynosi 502 metry, wliczając w to liczne nisze i zagłębienia, a temperatura wewnątrz jest stała i utrzymuje się w okolicach 9 stopni. Jeszcze kilka lat temu prowadziły do niej trzy wejścia, dzisiaj dostępne są tylko dwa. W jaskini znajdują się trzy korytarze biegnące mniej więcej równolegle i jeden poprzeczny łączący pozostałe. Najciekawszym fragmentem jaskini jest Komnata Gotycka z podziemnym jeziorkiem. Z powodu łatwej dostępności, jaskinia pozbawiona jest ciekawszych nacieków, tak charakterystycznych w innych tego typu formacjach, które stosunkowo wcześnie objęto ochroną