Ząbkowice Śląskie

Z Jerzym na wieży w Ząbkowicach

Czerwcowa wyprawa po Ząbkowicach Śląskich a dokładnie po pięciu wieżach znajdujących się na terenie miasta. Możliwości ta mieliśmy dzięki uprzejmości miejscowych przewodników. Piękne widoki mogliśmy oglądać po zdobyciu Krzywej Wieży, : wieży alkierzowej w zamku jak i ratuszowej wieży strych kościoła Braci Bonifratrów oraz , wieżę ciśnień ale tylko od środka. Przy okazji spacer po mieście, bezcenne informacje i ciekawostki Beatko dziękuje za kolejną niesamowitą wyprawę Zapraszam do galerii foto

Budzów Schönwalde

Budzów – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Stoszowice.  W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego

DNI I NOCE KRZYWEJ WIEŻY! Ząbkowice Śląskie

DNI I NOCE KRZYWEJ WIEŻY!   

Kościół św. Anny w Ząbkowicach

Po zniszczeniach w wojnach husyckich odbudowano korpus. Nawy boczne zasklepiono w 1444 r., a główną w 1453 r. Przy restauracji kościoła w latach 1547-1566 ponownie zasklepiono wnętrze. Ostatniej przebudowy dokonano w XIX w.

 

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Bobolice

Kościół parafialny MB Bolesnej (pierwotny drewniany) wzniesiono w 1447 r. Obecny, murowany z kamienia, zbudowano w latach 1495 -1501. Do okresu 1730 -1736 r. była to trzynawowa halowa budowla z dwiema wieżami od zachodu. Wtedy to usunięto gotyckie filary, a wnętrze przebudowano na jednonawowe z płytkimi kaplicami wzdłuż nawy głównej. Budowla orientowana, murowana z kamienia, z zewnątrz utrzymała gotycką szatę z potężnymi przyporami i ostrołukowymi oknami.

Ratusz w Ząbkowicach Śląskich

Ratusz w Ząbkowicach Śląskich – siedziba władz miasta Ząbkowice Śląskie, zlokalizowany na rynku miejskim, w bloku zabudowy śródrynkowej.

 

Izba Pamiątek Regionalnych im. Józefa Glabiszewskiego

Dom rycerza Kauffunga zwany też dworem rycerza Kauffunga jest obecnie najstarszym budynkiem mieszkalnym w Ząbkowicach. Po raz pierwszy wzmiankowany jest 29 listopada 1504 roku. Wtedy obiekt został ofiarowany niedawno powstałej kaplicy przy kościele parafialnym.

 

 

Zamek w Ząbkowicach Śląskich

Zamek w Ząbkowicach Śląskich – renesansowa budowla wzniesiona w latach 1522–1532 na miejscu gotyckiego zamku obronnego, obecnie w ruinie.

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich - średniowieczna krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich, która jest jedną z ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska. Wysokość tej wieży wynosi 34 m, a jej obecne odchylenie od pionu 2,14 m.

Kościół św. Jadwigi

Wzmianki o kościele wiążą się z legendą, według której ok. 1200 r. na wzgórzu, gdzie stoi dzisiejsza świątynia przebywała księżna Jadwiga, żona księcia Henryka Brodatego. Silny wiatr zerwał jej welon, co księżna uznała za znak Boży i postanowiła w tym miejscu wybudować kościół. W 1477 r. przy rozbiórce walącego się kościółka natrafiono na deskę z napisem, że świątynia była budowana z fundacji Św. Jadwigi Śląskiej

Krzyż pokutny w Ząbkowicach

W Ząbkowicach na trawniku przed    Izbą Pamiątek Regionalnych im. Józefa Glabiszewskiego znajdziemy  krzyż pokutny.

Figura Maryi z Dzieciątkiem Ząbkowice Śląskie

Figura Maryi z Dzieciątkiem na moście nad strumieniem o nazwie "Potok Zatoka" w ciągu ulicy Ziębickiej.