Jaszkowa Dolna

Nepomucen Jaszkowa Dolna

W  Jaszkowej Dolnej  w kościele pod wezwaniem  św. Jana Chrzciciela znajduje się za ołtarzem   głównym  z lewej strony   w tutejszym kościele, w jednym z okien od strony frontowej,   witraż z postacią Jana  Nepomucena,  towarzyszy mu z lewej strony   św Florian.

Jaszkowa Dolna niem. Niederhannsdorf

Jaszkowa Dolna (niem. Niederhannsdorf) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Kłodzko. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie wałbrzyskim.

Kaplica cmentarna Najświętszego Sakramentu - Jaszkowa Dolna

Zaraz koło kościoła wzosi się kaplica cmentarna Najświętszego Sakramentu - pierwotny kościół parafialny wymieniany w 1358 roku. Gotycką świątynię przebudowano na barokową w 1659 roku i powiększono w 1793 roku. W 1900 roku rozebrano go, zachowując jedynie prezbiterium jako kaplicę cmentarną

Kościół św. Jana Chrzciciela w Jaszkowej Dolnej

We wsi wznosi się kościół św. Jana Chrzciciela, d. prezbiterium gotyckiej świątyni z 1358 roku. Jej szczyt to łuk dawnej tęczy obudowany ścianą fasady, z wmurowanym bocznym portalem i datą 1569 oraz łacińskim napisem. W 1659 roku rozbudowany do obecnych rozmiarów, w 1793 roku przebudowany.