Góry

Wodospad Kamieńczyka

Najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka.

Wąwóz Kamieńczyka ma ok. 100 m długości, jego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości, a szerokość na niektórych odcinkach nie przekracza 4 metrów.

Giewont

Masyw górski w Tatrach Zachodnich o długości 2,7 km. Wielki Giewont jest najwyższą górą w Tatrach Zachodnich, która znajduje się w całości na terenie Polski.

Wzgórza Lewińskie

Wzgórza Lewińskie – małe pasmo górskie w południowo-zachodniej części Sudetów Środkowych w południowo-zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim.

Machovská Lhota

Machovská Lhota – (pol. Machowska Lhota) przysiółek w Czechach wchodzący w skład Machowa, położony w Kraju kralovohradeckim w gminie Machov w powiecie Náchod.

Narożnik szczyt w Górach Stołowych o wysokości 851 m n.p.m.

Narożnik (niem. Eckstein, w żargonie wspinaczy Narożniak) – szczyt w Górach Stołowych o wysokości 851 m n.p.m. Narożnik leży na południowy wschód od Lisiej Przełęczy, oddzielającej go od masywu Skalniaka. Zbudowany jest z piaskowców ciosowych górnych (najmłodsza warstwa Gór Stołowych), porośnięty lasem świerkowym regla dolnego.

Szczeliniec Wielki niem. Große Heuscheuer, czes. Velká Hejš

To wzniesienie znacie już z niejednej relacji ale w zimowej szacie Szczelinic wygląda przecudnie, wszystko ośnieżone i oszronione szadzią przy minusowej temperaturze, a przy słonecznej pogodzie wygląda to wręcz bajkowo

Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości "Maria Śnieżna

Sanktuarium maryjne w późnobarokowym, górskim kościółku pochodzącym z końca XVIII wieku, znajdujące się pod szczytem góry Igliczna w Masywie Śnieżnika, nieopodal Międzygórza (Sudety Wschodnie, gmina Bystrzyca Kłodzka, województwo dolnośląskie). Ma status rektoratu samodzielnego, przynależy do dekanatu bystrzyckiego w diecezji świdnickiej.

Wodospad Wilczki - Międzygórze

Wodospad Wilczki (dawniej nazywany również Wodogrzmoty Żeromskiego, niem. Wölfelsfall) – wodospad na rzece Wilczka oraz rezerwat przyrody w Masywie Śnieżnika (Sudety Wschodnie), w pobliżu Międzygórza.

Zamek Grodziec

Na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu - 389 m n. p. m. w malowniczej scenerii wznosi się bajeczna budowla - to Zamek Grodziec.

 

Szczeliniec Mały 895 m n.p.m.

Szczeliniec Mały (niem. Kleiner Heuscheuer, czes. Mala Hejšovina) - szczyt w Górach Stołowych, tworzący wraz z przylegającym do niego od wschodu Szczelińcem Wielkim jednolity masyw.

Góry Bukowe węg. Bükk hegység

Góry Bukowe (węg. Bükk hegység) - wapienne góry na Węgrzech, porośnięte w dużej części lasami bukowymi. Góry Bukowe położone są między górami Mátra, pogórzem Aggtelek, Cserehát i górami Zemplén, pomiędzy miastami Eger i Miszkolc. W XVIII w. intensywnie eksploatowane przemysłowo, obecnie są popularnym rejonem wycieczek turystycznych.

Morskie Oko słow. Morské oko

Morskie Oko (słow. Morské oko) – największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m.

Góra Krzyżowa KAPLICA ŚWIĘTEJ ANNY w Złotym Stoku

Nazwa Góry Krzyżowej związana jest z pracą górników. Pod ustawionym na niej krzyżu modlili się o szczęśliwy powrót z kopalni. Krzyżami upamiętniali także górników, którzy zostali pod ziemią na zawsze, zasypani w chodnikach i szybach. W 1731roku dzierżawca kamieniołomu S. Kachler zbudował tu kaplicę poświęconą św. Annie.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Zwiedzanie rozpoczynamy od Sztolni Gertrudy. Z nazwą sztolni wiąże się następująca legenda. Dawno temu w kopalni złota nastąpił potężny zawał, pod którym zginęło 4 górników. W ówczesnych czasach o podjęciu akcji ratowniczej decydował właściciel kopalni. Często decyzja była okrutna,

Białe Skały -z Białym Kamieniem albo Białymi Ścianami – grupa skał (ok. 800 m n.p.m.)

Białe Skały nazywane również Białym Kamieniem albo Białymi Ścianami – grupa skał (ok. 800 m n.p.m.) w Górach Stołowych Sudetach Środkowych w południowo zachodniej Polsce. Położone są na południowy wschód od Karłowa na wysokości ok. 780-800 m n.p.m. na północnej i północno-wschodniej krawędzi stoliwa Narożnika w pobliżu Lisiej Przełęczy ok. 800 m od Drogi Stu Zakrętów.

Wapniarka albo Bielica - wzniesienie 532 m n.p.m.

Na szczycie Wapniarki stały wcześniej dwie wieże widokowe wzniesione przez Niemców. Obie zostały zniszczone. Pierwszą wieżę widokową wybudowano w roku 1889, była to wieża drewniana, która w 1925 roku została zniszczona przez piorun.

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki dawniej  Strzaskany niem. Große Heuscheuer, czes. Velká Hejšovina – najwyższy szczyt (919 m n.p.m.)

Świątynia Wang

Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany powszechnie jako Kościół Wang lub Świątynia Wang – ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie w Norwegii.

Góra Śnieżka 1602 m n.p.m.

Góra Śnieżka (1602 m n.p.m.) Najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów. Skalny stożek zbudowany jest w głównej części ze skał metamorficznych zwanych hornfelsami, a od zachodniej strony, w swojej podstawie, z granitu. To właśnie jest podstawową przyczyną charakterystycznego kształtu Śnieżki.

Skały Adrszpasko-Cieplickie (czes. Adršpašsko-Teplické

Skały Adrszpasko-Cieplickie (czes. Adršpašsko-Teplické skály lub Adršpašskoteplické skály, niem. Adersbach-Weckelsdorfer Felsenstadt) - masyw górski w Sudetach Środkowych, w Czechach, będący fragmentem Gór Stołowych (czes. Broumovska vrchovina), na południe od Kotliny Broumovskiej, w pobliżu miasteczka Cieplice nad Metują

Wielka Sowa 1015 m n.p.m.

Wielka Sowa (niem. Hohe Eule, po 1945 przez krótki okres pol. Góra Sowia  1015 m n.p.m. – najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach Środkowych z najbardziej zniszczonym ekologicznie drzewostanem w tych górach, należy do Korony Gór Polski; położony jest w Parku Krajobrazowym Gór Sowich.

Wodospady Pośny - wodospad w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych

Wodospady Pośny - wodospad w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych . położone są na krawędzi piętra środkowego w północno-wschodnim fragmencie stoliwa Gór Stołowych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych około 1,2 km na północny-wschód od Szczelinca Wielkiego.

Skały Puchacza (730 m n.p.m.) "Mogador"

Skały Puchacza (730 m n.p.m.) - skały piaskowcowe odsłonięte robotami eksploatacyjnymi kamieniołomu w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych. Skały usytuowane są na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych na północny wschód od Łężyc, na połdudniowej krawędzi środkowego piętra Gór Stołowych, między Narożnikiem a Urwiskiem Batorowskim.

Śnieżnik (1425 m n.p.m.), zwany też Śnieżnikiem Kłodzkim,

Śnieżnik (1425 m n.p.m.), zwany też Śnieżnikiem Kłodzkim, niem. Glatzer Schneeberg (nazwa używana w Niemczech) lub Spieglitzer Schneeberg i Grulicher Schneeberg (nazwy używane w Austrii), cz. Králický Sněžník – najwyższy, graniczny szczyt po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich i w Masywie Śnieżnika.

Wzgórze Szczytnik (589 m n.p.m.)

Wzgórze Szczytnik (589 m n.p.m.), najniższe wzniesienie Gór Stołowych w kształcie płaskiego stoliwa podciętego malowniczymi urwiskami skalnymi z Orlimi Skałkami od południowo-zachodniej strony. Na szczycie znajduje się Zamek Leśna a obok niego punkt widokowy z którego roztacza się panorama na Obniżenie Dusznickie, i miejscowość Szczytna. Na wzgórzu w pobliżu zamku znajduje się kamienna droga krzyżowa wyróżniająca się oryginalnymi płaskorzeźbami z piaskowca osadzonymi w naturalnych skałach.

Zieleniec (niem. Grunwald) – dz. Dusznik-Zdroju

Zieleniec (niem. Grunwald) – dzielnica Dusznik-Zdroju, w Górach Orlickich, na wysokości 800-960 m n.p.m.; ośrodek sportów zimowych. Dawniej Zieleniec był samodzielną wsią (niem. Grunwald).

Tarnica 1346 m n.p.m.

Galeria Foto
Szybka relacja z korony Bieszczad Tarnicy była okazja wyrwać się na kilka dni w te piękne zielone góry z uroczymi połoninkami. Szczyt Tarnicy wznosi się ponad 500 m nad dolinę Włosatki

Ostaš (pol. Ostasz) – szczyt (700 m n.p.m.) w czeskiej części Gór Stołowych

To wzniesienie o charakterystycznym stołowym kształcie, z wyraźną płaską częścią szczytową, zwróciło moją uwagę podczas schodzenia z Hvězdy niebieskim szlakiem na Suchý Důl.

Skalne hriby Bromov - Slavenské Skalne hriby

Jak dotrzeć do tego magicznego miejsca w najprostszy sposób? mianowicie należy dojechać do miejscowości Police nad Metují i kierować się na Suchý Důl a dokładnie 2 km za nim na parking Nad Slavnym.