Góry

Wodospad Kamieńczyka

Najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka.

Wąwóz Kamieńczyka ma ok. 100 m długości, jego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości, a szerokość na niektórych odcinkach nie przekracza 4 metrów.

Giewont

Masyw górski w Tatrach Zachodnich o długości 2,7 km. Wielki Giewont jest najwyższą górą w Tatrach Zachodnich, która znajduje się w całości na terenie Polski.

Wzgórza Lewińskie

Wzgórza Lewińskie – małe pasmo górskie w południowo-zachodniej części Sudetów Środkowych w południowo-zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim.

Machovská Lhota

Machovská Lhota – (pol. Machowska Lhota) przysiółek w Czechach wchodzący w skład Machowa, położony w Kraju kralovohradeckim w gminie Machov w powiecie Náchod.

Narożnik szczyt w Górach Stołowych o wysokości 851 m n.p.m.

Narożnik (niem. Eckstein, w żargonie wspinaczy Narożniak) – szczyt w Górach Stołowych o wysokości 851 m n.p.m. Narożnik leży na południowy wschód od Lisiej Przełęczy, oddzielającej go od masywu Skalniaka. Zbudowany jest z piaskowców ciosowych górnych (najmłodsza warstwa Gór Stołowych), porośnięty lasem świerkowym regla dolnego.

Szczeliniec Wielki niem. Große Heuscheuer, czes. Velká Hejš

To wzniesienie znacie już z niejednej relacji ale w zimowej szacie Szczelinic wygląda przecudnie, wszystko ośnieżone i oszronione szadzią przy minusowej temperaturze, a przy słonecznej pogodzie wygląda to wręcz bajkowo

Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości "Maria Śnieżna

Sanktuarium maryjne w późnobarokowym, górskim kościółku pochodzącym z końca XVIII wieku, znajdujące się pod szczytem góry Igliczna w Masywie Śnieżnika, nieopodal Międzygórza (Sudety Wschodnie, gmina Bystrzyca Kłodzka, województwo dolnośląskie). Ma status rektoratu samodzielnego, przynależy do dekanatu bystrzyckiego w diecezji świdnickiej.

Wodospad Wilczki - Międzygórze

Wodospad Wilczki (dawniej nazywany również Wodogrzmoty Żeromskiego, niem. Wölfelsfall) – wodospad na rzece Wilczka oraz rezerwat przyrody w Masywie Śnieżnika (Sudety Wschodnie), w pobliżu Międzygórza.

Zamek Grodziec

Na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu - 389 m n. p. m. w malowniczej scenerii wznosi się bajeczna budowla - to Zamek Grodziec.

 

Góry Bukowe węg. Bükk hegység

Góry Bukowe (węg. Bükk hegység) - wapienne góry na Węgrzech, porośnięte w dużej części lasami bukowymi. Góry Bukowe położone są między górami Mátra, pogórzem Aggtelek, Cserehát i górami Zemplén, pomiędzy miastami Eger i Miszkolc. W XVIII w. intensywnie eksploatowane przemysłowo, obecnie są popularnym rejonem wycieczek turystycznych.

Morskie Oko słow. Morské oko

Morskie Oko (słow. Morské oko) – największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m.

Góra Krzyżowa KAPLICA ŚWIĘTEJ ANNY w Złotym Stoku

Nazwa Góry Krzyżowej związana jest z pracą górników. Pod ustawionym na niej krzyżu modlili się o szczęśliwy powrót z kopalni. Krzyżami upamiętniali także górników, którzy zostali pod ziemią na zawsze, zasypani w chodnikach i szybach. W 1731roku dzierżawca kamieniołomu S. Kachler zbudował tu kaplicę poświęconą św. Annie.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Zwiedzanie rozpoczynamy od Sztolni Gertrudy. Z nazwą sztolni wiąże się następująca legenda. Dawno temu w kopalni złota nastąpił potężny zawał, pod którym zginęło 4 górników. W ówczesnych czasach o podjęciu akcji ratowniczej decydował właściciel kopalni. Często decyzja była okrutna,

Białe Skały -z Białym Kamieniem albo Białymi Ścianami – grupa skał (ok. 800 m n.p.m.)

Białe Skały nazywane również Białym Kamieniem albo Białymi Ścianami – grupa skał (ok. 800 m n.p.m.) w Górach Stołowych Sudetach Środkowych w południowo zachodniej Polsce. Położone są na południowy wschód od Karłowa na wysokości ok. 780-800 m n.p.m. na północnej i północno-wschodniej krawędzi stoliwa Narożnika w pobliżu Lisiej Przełęczy ok. 800 m od Drogi Stu Zakrętów.

Wielka Sowa 1015 m n.p.m.

Wielka Sowa (niem. Hohe Eule, po 1945 przez krótki okres pol. Góra Sowia  1015 m n.p.m. – najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach Środkowych z najbardziej zniszczonym ekologicznie drzewostanem w tych górach, należy do Korony Gór Polski; położony jest w Parku Krajobrazowym Gór Sowich.