Jazy

Jaz zastawkowy - Fabryczna Kłodzko

Jaz  zastawkowy   spiętrza  wodę  na Nysie Kłodzkiej  i kanałem długości około 500m  doprowadza wodę  do   hydroelektrowni przepływowej – powstała w latach 1921-1923 z przebudowy starego młyna wodnego, w którym umieszczono turbiny z 1914 r.

Zakłady Papiernicze w Młynowie

Papiernia w Młynowie Ostdeutsche Papier - und Zellstoff - Werke A-G   powstała w 1895 r. jako jedna z pierwszych nowoczesnych fabryk tej branży w Sudetach. Należała do firmy Schöllera.
Po II wojnie światowej, jeszcze przed końcem 1945 r., wznowiono produkcję i zainstalowano pierwszą w powojennej Polsce maszynę papierniczą.

Jaz Wielisławski

Nieopodal   Organów   Wielisławskich   znajduje się jaz  wodny  na rzeczce Kaczawa  który spiętrza wodę  do dawnego   młyna  którego konstrukcja pochodzi z 1827 roku a który został przebudowany w XX wieku. Jeszcze do niedawna młyn służył mieszkańcom do produkcji mąki. Obecnie w młynie znajduje się mała elektrownia wodna.

Jaz na Nysie Kłodzkiej Kłodzko

Jaz   na  Nysie  Kłodzkiej w  Kłodzku  kieruje wodę  do Kanału   Młynówki gdzie  pracowały  2 młyny wodne  i 2 elektrownie, obecnie   działają te ostatnie. Po modernizacji   kanału  pływają  po nim   elektryczne gondole  wożące turystów.

Elektrownia wodna Nysa

Elektrownia wodna znajduje się w centrum miasta na rzece Nysa Kłodzka. Elektrownię uruchomiono w 1923 roku, ale jej historia sięga do XIX wieku. Podjęto wówczas decyzję o budowie małej elektrowni wodnej, która miała służyć do zasilania pomp w miejskich wodociągach.