Schroniska

Zajazd schronisko "Kukułka"

Schneiderbaude jako schronisko-gospoda powstała w 1898 roku i należała do rodziny Schneiderów - dawnych właścicieli wsi Jóźwików (Josephtal), której resztki po wojnie włączono do Jaszkówki. Był to parterowy budynek o konstrukcji drewnianej w widocznym stromym dachem i podcieniowym tarasem. Budowla znajdowała się na zboczach Obszernej (Oględy) - Überschaar - 573 m npm.

DW Zetemesowiec i DW Zosieńka

Dom Wypoczynkowy Zetemesowiec (dawne schronisko) Architekt Georg Klatt z Dzierżoniowa. Obiekt otwarty 3 lipca 1927 r. po adaptacji regionalnej drewnianej chaty tkackiej. W sumie w schronisku znajdowało się 30 łóżek, a na poddaszu istniała możliwość noclegu dodatkowo dla 30 osób na posłaniach z siana.

Dawne schronisko Stille Liebe Baude obecnie schronisko Pod Muflonem.

Schronisko "Pod Muflonem" położone jest na wysokości 690 m, na północno-wschodnim zboczu Ptasiej Góry (745 m), w Górach Bystrzyckich. Położenie na skraju lasu umożliwia podziwianie panoramy Dusznik Zdroju, leżących poniżej.

Schronisko na Śnieżniku im. Zbigniewa Fastnachta

Schronisko na Śnieżniku im. Zbigniewa Fastnachta położone w samym sercu malowniczych Sudetów Wschodnich w Masywie Śnieżnika to wymarzone miejsce jako baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Urok Masywu Śnieżnika i jego tajemniczość zapewni niezapomniane wrażenia.

Schronisko PTTK „Orlica”

Schronisko usytuowane jest na wysokości ok. 850 m n.p.m. na wschodnim zboczu Gór Orlickich, w centrum najwyżej położonej wsi w Sudetach. Zieleniec to typowa niegdyś wieś pasterska o rozproszonej zabudowie dzisiaj ważny ośrodek turystyczny i narciarski.

 

Schronisko im. A Jiráska czes. Jiráskova chata.

Schronisko turystyczne usytuowane jest na Dobrošovie pod Náchodem już od 1896 roku. W 1924 roku zostało przebudowane według projektu Dušana Jurkoviča i nadano mu imię A. Jiráska. Na przełomie XX i XXI wieku zostało ono poddane dokładnej rekonstrukcji. Wysokość wieży widokowej wynosi 19 m.

Schronisko PTTK "Na Szczelińcu

Pierwsza drewniana letnia altana dająca schronienie wędrowcom powstała w 1815 r. W 1845 r. dzięki dzałaniom miłośnika Gór Stołowych Franza Pabla wzniesiono w stylu tyrolskim schronisko-gospodę, nadając jej nazwę "Schweizerai"