Międzylesie

Jaworek niem. Urnitz

Jaworek niem. Urnitz– wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Międzylesie.

 

Kościół św. Michała Archanioła Kamieńczyk

Wzniesiony w 1710 r. przez ewangelików jako pogrzebowy. Dwuspadowy dach kryty gontem, z wieżą zakończoną cebulastym hełmem. Całość oszalowana. Późnobarokowy ołtarz główny z roku 1720, w 1740 zakupiony ze starego kościoła w Lichkovie w Czechach. Ambona z r. 1754. Empory z 1731 r. Drewniany świecznik z Madonną w glorii, otoczoną przez putta, trzymające świeczki. Przed wejściem na przykościelny cmentarz kamienne Ukrzyżowanie r. 1788.

Drogowy Most Składany Roztoki

Drogowy Most Składany - DMS-65 postawiony przez 2 Pułk Inżynieryjny Wojska Polskiego nr 1523 w lipcu 1997 roku po wielkiej powodzi. Most miał być tymczasowa przeprawową, ale jak to u nas bywa prowizorki trwają wiecznie.

Jan Nepomucen Międzylesie

W  centrum  Międzylesia  przy  mostu  na rzeczce Polna   znajduje się kamienny Jan z  krucyfiksem na prawym ramieniu, z biretem na głowie  bez aureoli. Na cokole sceny z topienia. Datowanie  1725r. 

Jan Nepomucen Międzylesie III

Domy tkaczy

Zespół drewniano - murowanych domów tkaczy, nazywanych "Siedmioma Braćmi" powstał pod koniec XVIII w. Wszystkie budynki były parterowe i posiadały dwupoziomowe poddasza mieszkalno - użytkowe. Remontowane w latach 1955 - 1958 i 1970 - 1972.

Sukiennice Międzylesie

Sukiennice, to pochodząca z ok. 1740 r. barokowa kamienica zbudowana dla kupca Ludwiga. Niegdyś największa w Międzylesiu. Jeszcze w czasach przedwojennych przebudowywana i remontowana. Uszkodzona prawdopodobnie juz po wojnie i w większej części rozebrana.

Kościół cmentarny św. Barbary Międzylesie

Przy ulicy Słowackiego wznosi się kościół cmentarny św. Barbary wzmiankowany już w 1350 roku i wybudowany dla osady kolonijnej. Obecnie nie jest to smukła budowla z 1491 roku, odbudowana w 1670 roku po spaleniu przez Szwedów Torstensona przybyłych z Budziszyna przez Czechy, w stylu barokowym.

Kościół parafialny Bożego Ciała Międzylesie

Kościół parafialny Bożego Ciała, pierwotny gotycki wzmiankowany był w 1350 roku, przebudowywany w 1560 roku, 1670-1671, a rozbudowany w 1695 roku; jest to obszerna jednonawowa budowla; wnętrze późnobarokowe; w prezbiterium znajduje się ambona w kształcie łodzi z masztem i żaglem wykonana w 1760 roku.

Zamek Międzylesie

Barokowy zespół zamkowo-pałacowy, najcenniejszy zabytek w mieście, którego najstarsza część, czyli tzw. Czarna Wieża pochodzi ze średniowiecza; obecnie jest to budowla trzyskrzydłowa, której skrzydła północne i wschodnie pochodzą z okresu baroku,

Kolumna Maryjna Międzylesie

Kolumna Maryjna stoi w centrum miasta, na trójkątnym, wydłużonym rynku. Kolumna zwieńczona jest toskańską głowicą, na której ustawiono figurę Marii z Dzieciątkiem. Wokół kolumny, na cokole umieszczono figury świętych: Wacława, Benedykta, Huberta, Michała Archanioła. Kolumna została ufundowana przez hr. von Althanna w 1698 r.

Trójmorski Wierch (pol. do 1946 roku Klepacz, czes. Klepáč, niem. Klappersteine)

Trójmorski Wierch (pol. do 1946 roku Klepacz, czes. Klepáč, niem. Klappersteine) - szczyt w Masywie Śnieżnika w Sudetach Wschodnich o wysokości 1145 m n.p.m., leżący między Puchaczem a Jasieniem w granicznym grzbiecie, oddzielającym Polskę od Czech.

 

 

 

Jodłów niem. Thanndorf

Jodłów  niem. Thanndorf   – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Międzylesie.

Pisary łac. Villascriptoris, niem. Schreibendorf

Pisary (łac. Villascriptoris, niem. Schreibendorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Międzylesie.