Trzebieszowice

Czerwony Dwór Rothenhof Trzebieszowice

Czerwony Dwór powstał w XIV wieku jako wieża mieszkalna. W 1580 roku powiększona o budynek dworu. Całość przebudowywana w XVII i XIX wieku. Obiekt zniszczony w latach 90-tych XX wieku wciąż niszczeje.

Kościół św. Andrzeja Apostoła Trzebieszowice

Skromny, barokowy kościół parafialny św. Andrzeja z 1779 roku po przebudowie starszego i nadaniu obecnej formie w 1813 roku. Wieża z XVII wieku. Klasycystyczno-neobarokowe wyposażenie z początku XIX wieku. Na nadołtarzowym sklepieniu fresk "Adoracja MB". Na ścianach i parapecie skromnego chóru duże obrazy Drogi Krzyżowej. Na kostnicy gotycki tympanon z Veraikonem (chusta Weroniki) z poprzedniego kościoła.

Jan Nepomucen Trzebieszowice III

Pomnik z figurą Jana Nepomucena ustawiony przy drodze wiodącej do kościoła św. Andrzeja, w odległości około 30 m od bramki wejściowej na teren cmentarza przykościelnego, naprzeciw domu nr 152. Jest to jeden z piękniejszych pomników z rzadkim przedstawieniem klęczącej na chmurkach postaci św. Jana Nepomucena, adorującego z odkrytą głową trzymany na prawym ramieniu krzyż z palmą męczeństwa. Z chmurek wyłania się główka aniołka niejako unosząc ku niebu postać świętego trzymającego w lewej ręce kłódkę - symbol zachowania tajemnicy spowiedzi i widoczny obok na chmurce biret symbol kapłaństwa.

Jan Nepomucen Trzebieszowice II

Figura św. Jana Nepomucena z 1765 roku w  pobliżu  boiska sportowego w  Trzebieszowicach.  Święty trzyma na lewym ramieniu krzyż z palmą męczeństwa. Ubrany jest w sutannę z ośmioma guzikami, w komże i pelerynę ozdobiona frędzlami z kapturem. Figura świętego ustawiona na czterostopniowym cokole na którego trzech stronach widoczne są płyciny. Na przedniej płycinie inskrypcja fundacyjna z chronostychem

Jan Nepomucen Trzebieszowice

Jan usytuowany przy drodze nr 392 z Żelazna po prawej stronie. Nepomuk    ubrany  sutannę   w komży z  pelerynką  Z biretem na głowie. na lewym ramieniu krzyż z palmą. Na cokole relief z przedstawieniem zamkniętej kłódki. Z  tyłu cokołu napis dotyczący renowacji:datowany  na  1913 rok

Zamek na Skale Schloss Kunzendorf

ZAMEK NA SKALE w Trzebieszowicach. Pierwotna siedziba rycerska wzniesiona na skalistym brzegu rzeki Białej Lądeckiej była budowlą kamienno-drewnianą o charakterze obronnym. Do naszych czasów z tamtej budowli przetrwały fragmenty kamiennych ścian w piwnicach. Już w XVI wieku na ruinach siedziby rycerskiej zaczęto wznosić renesansowy dwór z wewnętrznym dziedzińcem. Dwór budowano etapami w latach 1550-1625 ale zasadniczy zrąb budynku ukończono w 1613 roku.